Další úspěch pro Diviše

Galerie Pictura 29. 3. 2017

Na dnešní aukci Galerie Pictura se opět ukázalo, že o díla Aléna Diviše je v poslední době zájem. Jeho nepříliš rozměrný olej Pan restauratér Bon-bon byl vydražen za 878 tisíc korun a stal se nejdražší položkou aukce. Všechny ceny jsou uvedeny včetně provize.

Alén Diviš: Pan restauratér Bon-bon/ poč. 50. let olej na plátně, 52 x 38,5 cm dosažená cena: 878 400 Kč

Alén Diviš: Pan restauratér Bon-bon/ poč. 50. let
olej na plátně, 52 x 38,5 cm
dosažená cena: 854 000 Kč

O tento obraz z počátku 50. let s proveniencí z majetku rodiny autora bojovali dva zájemci na telefonu. Úspěšný dražitel zvýšil jeho cenu z minimálního podání 634 tisíc korun až na konečných 854 tisíc. O Divišových dílech nabízených v předchozích aukcích a jejich výsledcích jsme již psali (zde a zde). Aktuální výsledek je z letošního roku prozatím nejlepší a zároveň znamená vůbec druhou nejvyšší cenu v aukci zaplacenou za autorovo dílo. Zájem byl i o další Divišovu práci, kresbu uhlem Mene Tekel, kterou získal nový majitel ze sálu za 183 tisíc korun. I mezi umělcovými kresbami je to doposud druhá nejvyšší cena.

Na druhou nejvyšší cenu aukce naopak dosáhl Portrét Geneviève Andrého Deraina (více zde), který se dostal k zájemci ze sálu za minimální podání 671 tisíc korun. Po něm následovala Bílá krajina Karla Malicha, olej na plátně kombinovaný s asambláží z roku 1964, prodaný s nárůstem za 610 tisíc korun.

André Derain: Potrét Genevieve, 1938-39,  olej na plátně, 41,9 x 33,5 cm, dosažená cena: 671 000 Kč

André Derain: Potrét Geneviève/ 1938-39
olej na plátně, 41,9 x 33,5 cm,
dosažená cena: 671 000 Kč
Z krajin vynikl především olej Antonína Hudečka Při západu slunce ze samého počátku 20. století malovaný krátkými tahy štětce. Ten odešel ve prospěch písemného limitu za 390 tisíc korun.

Čilý rozruch v sále i na telefonech vyvolala dražba raného díla Aloise Kohouta (ve Francii používal překlad příjmení Lecoque) Montmartre Rue Norvins z roku 1914. Tento obraz zaznamenal poměrově nejvyšší cenový nárůst aukce, když za velkého zájmu publika vystoupal z 22 až na 116 tisíc korun, které za něj nabídl zájemce na jednom z telefonů. Zařadil se tak mezi nejdražší umělcovy malby na domácím trhu.

V oblasti prací na papíře zaznamenal dobrý výsledek tisk Josefa Váchala Krajina s jezdcem (Město) vydražený za vyvolávací cenu 98 tisíc korun.

Zajímavé práce Vojtěcha Hynaise, Jana Preislera nebo Jana Zrzavého zůstaly neprodány.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Derain André

Další Diviš a taky Derain

Další Diviš a taky Derain

13. května 2017

Geneviève André Deraina

Geneviève André Deraina

27. března 2017

Kokoschka, Matisse, Buffet..

Kokoschka, Matisse, Buffet..

23. ledna 2017