Další úspěch pro Diviše

Galerie Pictura 29. 3. 2017

Na dnešní aukci Galerie Pictura se opět ukázalo, že o díla Aléna Diviše je v poslední době zájem. Jeho nepříliš rozměrný olej Pan restauratér Bon-bon byl vydražen za 878 tisíc korun a stal se nejdražší položkou aukce. Všechny ceny jsou uvedeny včetně provize.

Alén Diviš: Pan restauratér Bon-bon/ poč. 50. let olej na plátně, 52 x 38,5 cm dosažená cena: 878 400 Kč

Alén Diviš: Pan restauratér Bon-bon/ poč. 50. let
olej na plátně, 52 x 38,5 cm
dosažená cena: 854 000 Kč

O tento obraz z počátku 50. let s proveniencí z majetku rodiny autora bojovali dva zájemci na telefonu. Úspěšný dražitel zvýšil jeho cenu z minimálního podání 634 tisíc korun až na konečných 854 tisíc. O Divišových dílech nabízených v předchozích aukcích a jejich výsledcích jsme již psali (zde a zde). Aktuální výsledek je z letošního roku prozatím nejlepší a zároveň znamená vůbec druhou nejvyšší cenu v aukci zaplacenou za autorovo dílo. Zájem byl i o další Divišovu práci, kresbu uhlem Mene Tekel, kterou získal nový majitel ze sálu za 183 tisíc korun. I mezi umělcovými kresbami je to doposud druhá nejvyšší cena.

Na druhou nejvyšší cenu aukce naopak dosáhl Portrét Geneviève Andrého Deraina (více zde), který se dostal k zájemci ze sálu za minimální podání 671 tisíc korun. Po něm následovala Bílá krajina Karla Malicha, olej na plátně kombinovaný s asambláží z roku 1964, prodaný s nárůstem za 610 tisíc korun.

André Derain: Potrét Genevieve, 1938-39,  olej na plátně, 41,9 x 33,5 cm, dosažená cena: 671 000 Kč

André Derain: Potrét Geneviève/ 1938-39
olej na plátně, 41,9 x 33,5 cm,
dosažená cena: 671 000 Kč
Z krajin vynikl především olej Antonína Hudečka Při západu slunce ze samého počátku 20. století malovaný krátkými tahy štětce. Ten odešel ve prospěch písemného limitu za 390 tisíc korun.

Čilý rozruch v sále i na telefonech vyvolala dražba raného díla Aloise Kohouta (ve Francii používal překlad příjmení Lecoque) Montmartre Rue Norvins z roku 1914. Tento obraz zaznamenal poměrově nejvyšší cenový nárůst aukce, když za velkého zájmu publika vystoupal z 22 až na 116 tisíc korun, které za něj nabídl zájemce na jednom z telefonů. Zařadil se tak mezi nejdražší umělcovy malby na domácím trhu.

V oblasti prací na papíře zaznamenal dobrý výsledek tisk Josefa Váchala Krajina s jezdcem (Město) vydražený za vyvolávací cenu 98 tisíc korun.

Zajímavé práce Vojtěcha Hynaise, Jana Preislera nebo Jana Zrzavého zůstaly neprodány.

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024

Derain André

Další Diviš a taky Derain

Další Diviš a taky Derain

13. května 2017

Geneviève André Deraina

Geneviève André Deraina

27. března 2017

Kokoschka, Matisse, Buffet..

Kokoschka, Matisse, Buffet..

23. ledna 2017