Další Diviš a taky Derain

Galerie Pictura 29. 3. 2017

Aukce Galerie Pictura ve středu 29. března nabídla celkem 273 položek, především z oblasti malířství, grafiky a kresby, ale nechyběl ani soubor skleněných autorských plastik.

Úspěšnost aukce byla 43 procent, celková suma vydražených předmětů přesáhla 6,2 milionu korun. Nad hranicí 100 tisíc korun bylo prodáno deset děl.

Alén Diviš: Pan restauratér Bon-bon, počátek 50. let

Alén Diviš: Pan restauratér Bon-bon,
počátek 50. let,
olej na plátně, 52 x 38,5 cm,
cena: 854 000 Kč

Nejdražší položkou aukce se stal olej Aléna Diviše Pan restauratér Bon-bon z počátku 50. let vydražený za 854 tisíc korun. Jde o druhou nejvyšší aukční cenu za Divišovo dílo, která opět potvrdila, že o jeho tvorbu je v poslední době velký zájem. Úspěch měla i umělcova kresba uhlem Mene Tekel, kterou získal nový majitel za 183 tisíc korun (druhá nejvyšší cena za autorovu kresbu). Třetí nabízená práce, kresba s názvem Sýr, zůstala neprodána.

Druhou nejvyšší cenu aukce zaznamenal Portrét Geneviève Andrého Deraina. Jednu z mnoha existujících podobizen umělcovy neteře, tuto z konce 30. let, koupil zájemce ze sálu za minimální podání 671 tisíc korun. Trojici nejdražších obrazů uzavřel olej na plátně kombinovaný s asambláží Bílá krajina Karla Malicha. Dílo z roku 1964 získal nový majitel na telefonu za 610 tisíc korun.

André Derain: Potrét Geneviève, 1938–39

André Derain:
Potrét Geneviève, 1938–39,
olej na plátně, 41,9 x 33,5 cm,
cena: 671 000 Kč

Ze starších děl se prodal s nárůstem velmi drobný olej na kartonu Augusta Bedřicha Piepenhagena Krajina se zříceninou. Zájemce za něj vydal 104 tisíc korun. Ze soch pak zaujala bronzová Dívka s hadem vůbec poprvé draženého Jeana Antoina Idraca (122 tisíc korun).

Z krajin byl výraznou nabídkou především olej Antonína Hudečka Při západu slunce z počátku 20. století provedený velmi krátkými tahy štětce, místy až pointilistickým způsobem. Ten byl prodán za minimální podání 390 tisíc korun.

Dražba plátna Montmartre Rue Norvins z roku 1914, raného díla Aloise Kohouta (který ve Francii používal překlad svého příjmení Lecoque) vyvolal v sále až nečekaný zájem. Vystoupalo z 22 až na 116 tisíc korun, které za něj nabídl zájemce na jednom z telefonů. Zařadil se tak hned za obraz Le Jardin de Montmartre prodaný v o málo vyšším autorském maximu o tři dny dříve u 1. Art Consulting. Nový aukční rekord znamenala dražba pro Jaroslava Herbsta. Jeho opakovaně nabízené Snímání z kříže z roku 1926 se tentokrát prodalo za 122 tisíc korun.

Antonín Hudeček: Při západu slunce, 1900–10

Antonín Hudeček:
Při západu slunce, 1900–10,
olej na plátně, 90 x 70 cm,
cena: 390 000 Kč

Z poválečného umění zaujala koláž Jiřího Koláře Vzpomínka na jedno město (183 tisíc), tempera Kamila Lhotáka Balvan (s nápisem Anča) prodaná za 366 tisíc nebo velkoformátová malba Václava Stratila Červen z konce 70. let, která odešla za 134 tisíc korun.

V oblasti prací na papíře zaznamenal dobrý výsledek tisk Josefa Váchala Krajina s jezdcem (Město), vydražený za vyvolávací cenu 98 tisíc, a kombinovaná technika Dáma s deštníkem Františka Tichého (110 tisíc korun).

Mezi nevydraženými díly bohužel zůstala i nejdražší položka aukce, další z malířských studií k obrazu Ecce Homo od Vojtěcha Hynaise, která byla nabízena za necelý milion korun.

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Galerie Kodl, 28. 5. 2023

Galerii Kodl se opět podařilo téměř vyprodat svou aukční nabídku. Na květnové aukci sběratelé utratili přes 278 milionů korun. Nejdražší Toyen ovšem poněkud zastínil aukční příběh Márie Bartuszové a Karla Černého.

29. května 2023
Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Jarní dění na českých numismatických aukcích

Výsledky jarních českých aukcí ukázaly, že nejžádanějšími mincemi jsou v prvé řadě vzácné zlaté a stříbrné ražby české a evropské provenience, které dosahují rekordních cen. Velký zájem je též o velmi vzácné československé drobné mince a zkušební raž...

26. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023

Derain André

Meissner-Neumann 23. 5. 2010

Meissner-Neumann 23. 5. 2010

12. července 2010

Corot na aukci M-N

Corot na aukci M-N

20. května 2010

Diviš Alén

Šíma, Slavíček, Švabinský a 170 milionů na jednu aukci

15. prosince 2016

Kubišta u moře

Kubišta u moře

22. června 2015

Dámská jízda

Dámská jízda

30. května 2015