Historické top 10 českých aukcí (duben 2024)
22. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Foto aukční síně | Datum 15.01.2019
Nejdražší kresby a kombinované techniky na papíře skončily v uplynulém roce s bilancí 19,5 milionu korun. V top 10 figurují především práce z období klasické moderny a od autorů, kteří patří na domácím trhu obecně k těm nejdražším.
Pro účely tohoto top 10 vymezujeme práce na papíře jako kresby, akvarely, popřípadě kombinované techniky na obyčejném papíře. Nezařazujeme sem fotografie, malby (např. kvaše na papíře) nebo ostatní techniky na dalších papírových materiálech, jako jsou kartony nebo lepenky (jejich přehled zde).
Ačkoli nebyl překročen rekord za jednotlivou kresbu na papíře, kterým byla v roce 2017 suma 3,72 milionu korun za uhel Melancholie II Jana Zrzavého, všech deset položek (z nichž jedna je konvolutem deseti kreseb) překročilo milionovou hranici. Celkem za ně sběratelé utratili 19,5 milionu korun, což je například o 6 milionů více, než kolik loni vydali za deset nejdražších děl starého umění (více zde).
Osm z následujících prací vzniklo mezi lety 1902 a 1934, dvě pak byly vytvořeny ještě v 19. století (jakkoli kresba Maxe Švabinského pochází už z jeho samého závěru). Jmenovitě zde najdeme dvakrát Emila Fillu, dvakrát Františka Kupku, třikrát Jindřicha Štyrského, po jednom díle pak od Bohumila Kubišty, Maxe Švabinského a Rudolfa von Alta.
Pro zajímavost doplňujeme ještě jedenáctou nejdražší kresbu, taktéž s částkou vyšší než 1 milion korun, kterou je Portrét Běly Kašparové od Josefa Šímy.
Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize a velikosti poměrově odpovídají těm skutečným.
Jako druhý obraz v historii českých aukcí překonal hranici sto milionů korun olej Početí/ Danae od Františka Kupky. S cenou 126,5 milionu korun se stal nejdražším obrazem tuzemského trhu a také nejdražším Kupkovým dílem prodaným na českých aukcích.
22. dubna 2024Za posledních několik let se TOP 10 Františka Muziky zcela proměnilo. Pouze s jedinou výjimkou se v něm nyní nacházejí díla zakoupená na aukcích od roku 2018. Loni se Muzika také dostal mezi nejúspěšnější umělce na aukcích, patřilo mu sedmé místo v ř...
8. dubna 2024Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10
27. února 202422. dubna 2024
8. dubna 2024
23. listopadu 2022
24. listopadu 2021
29. ledna 2020
9. března 2022
31. prosince 2021
12. října 2020