Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto aukční síně | Datum 15.01.2019
Nejdražší kresby a kombinované techniky na papíře skončily v uplynulém roce s bilancí 19,5 milionu korun. V top 10 figurují především práce z období klasické moderny a od autorů, kteří patří na domácím trhu obecně k těm nejdražším.
Pro účely tohoto top 10 vymezujeme práce na papíře jako kresby, akvarely, popřípadě kombinované techniky na obyčejném papíře. Nezařazujeme sem fotografie, malby (např. kvaše na papíře) nebo ostatní techniky na dalších papírových materiálech, jako jsou kartony nebo lepenky (jejich přehled zde).
Ačkoli nebyl překročen rekord za jednotlivou kresbu na papíře, kterým byla v roce 2017 suma 3,72 milionu korun za uhel Melancholie II Jana Zrzavého, všech deset položek (z nichž jedna je konvolutem deseti kreseb) překročilo milionovou hranici. Celkem za ně sběratelé utratili 19,5 milionu korun, což je například o 6 milionů více, než kolik loni vydali za deset nejdražších děl starého umění (více zde).
Osm z následujících prací vzniklo mezi lety 1902 a 1934, dvě pak byly vytvořeny ještě v 19. století (jakkoli kresba Maxe Švabinského pochází už z jeho samého závěru). Jmenovitě zde najdeme dvakrát Emila Fillu, dvakrát Františka Kupku, třikrát Jindřicha Štyrského, po jednom díle pak od Bohumila Kubišty, Maxe Švabinského a Rudolfa von Alta.
Pro zajímavost doplňujeme ještě jedenáctou nejdražší kresbu, taktéž s částkou vyšší než 1 milion korun, kterou je Portrét Běly Kašparové od Josefa Šímy.
Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize a velikosti poměrově odpovídají těm skutečným.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
18. července 2024Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta
15. července 202422. července 2024
18. července 2024
15. července 2024
23. listopadu 2022
24. listopadu 2021
29. ledna 2020
9. března 2022
31. prosince 2021
12. října 2020