Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Foto Sýpka | Datum 20.05.2014
Stano Filko, Čapkovy linořezy s proveniencí, dvoumetrový Hanuš Schweiger z gobelínky ve Valašském Meziříčí, skleněná amfora Moser 1882 s emailovou malbou, Valentin Držkovic. Redakční výběr z květnové aukce Sýpky.
![]() | Stano Filko: Mapy světa s ženskými figurami I / 1967 / linoryt na papíře / 95 x 41,5 cm / po 28 000 Kč |
Klasik slovenského poválečného umění, Stano Filko. Na českých aukcích zatím neznámý. Dražený s nárůstem i na únorové aukci Sýpky. V nabídce jsou práce na papíře z 60. let. Série z cyklu map objevená v Německu, kam je autor odvezl při své emigraci v roce 1982.
![]() | Josef Čapek: Žena / 1917 - 18 / linořez na papíře / 24 x 17,5 cm / 5 000 Kč |
Větší soubor původních linořezů Josefa Čapka, tento s proveniencí vyhlášené prvorepublikové sbírky Františka Čeřovského, většina ostatních ze sbírky chrudimského zahradního architekta Josefa Vaňka. Žena byla vydána v albu deseti grafických listů v roce 1918 ve Veraikonu.
![]() | Hanuš Schweiger, Moravská gobelínová manufaktura Valašské Meziříčí: Vodník / 1905 - 10 / gobelín / 193 x 117 cm / 60 000 Kč |
Dvoumetrový gobelín podle návrhu Hanuše Schweigera. Známý námět vodníka se objevuje i v jeho malířském díle, poprvé v roce 1895. Jednu z maleb měl ve své sbírce i Jindřich Waldes. Vyvolávací cena již dříve publikované tkaniny je 60 tisíc korun.
![]() | Rudolf Eichler, Moser: Amfora / návrh 1882, reedice k 150. výročí firmy / Čechy / topasově hnědé sklo (Amber) / v. 27 cm / 100 000 Kč |
Amfora podle návrhu Rudolfa Eichlera z roku 1882 pro sklárnu Moser. Novodobá reedice k firemnímu výročí. Topasově hnědé sklo s emailovou malbou a zlacenými konturami. Alternativní historické kusy dochované př. ve sbírce Uměleckoprůmyslového muzea či Passauer Glassmuseum. Výjimečná vyvolávací cena 100 tisíc korun. Prodá se?
![]() | Valentin Držkovic: V dědině / 1927 / olej na plátně / 31 x 32,5 cm / 6 000 Kč |
Valentin Držkovic. Výrazný sociální malíř a grafik z Ostravska. Na trhu se nevyskytuje, zatím asi ani nikoho jiného než historiky umění nezajímá. Připomenut byl například před dvěma lety v rámci výstavy Černá slunce - Odvrácená strana modernity 1927 - 45 v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Zdařilá krajinná kompozice V dědině za 6 tisíc korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022
1. května 2024
22. dubna 2024
24. srpna 2022