Devadesátá v Brně

Generace 90. let ze sbírky Adam Gallery

Ucelený obraz tvorby umělecké generace let 1995–2005 umožňuje až do konce května výstava v brněnské Adam Gallery. Galerie opět láká na pohled do svých vlastních bohatých sbírek, v nichž je především toto období velmi dobře zastoupeno. Vystaveny jsou práce čtyřiadvaceti známých tvůrců, z nichž většina dnes již figuruje i na aukčním trhu.

Ján Mančuška: 10 centimenrů nad zemí / 1998 / olej na plátně / 90 x 120 cm

 

Na výstavě jsou k vidění díla Jiřího Černického, Jakuba Špaňhela, Milana Saláka, Petra Písaříka, Michala Pěchoučka, Víta Soukupa, Josefa Bolfa, Jána Mančušky, Petra Pastrňáka, Martina Kuriše, Patricie Fexové, Pavla Hayeka, Jiřího Surůvky, Michala Škody a dalších. Řada z těchto autorů se v posledních letech stále častěji objevuje i v aukčních katalozích a stává se tak předmětem širšího zájmu kupců i sběratelů.

Vít Soukup: Bez názvu (Mléko) / 1998 / olej na plátně / 130 x 200 cm

 

„Asi nejvýznamnějším cyklem z poloviny 90. let vůbec jsou díla Tygřice, Křik a Smrt na měsíci - tři pruhované obrazy Jiřího Černického z roku 1995, ve kterých reaguje na svůj pobyt v Africe a zářivou barevnost tamního světa,“ uvádí k výběru z kolekce umělecký ředitel galerie Richard Adam. Vystavena je dále například prostorově nejrozsáhlejší malířská realizace Tomáše Vaňka Particip č. 18, portréty série aut z let 199798 od Milana Saláka nebo varianty pletených vzorů ze známého cyklu Dorka Víta Soukupa.

Milan Salák: Tatra / 1997 / olej na plátně / 200 x 195 cm

 

Sbírka Adam Gallery, co se týče rozsahu a ucelenosti zastoupení sledovaného období, nemá u nás v podstatě konkurenci. Sběratelé, kteří se zaměřovali na umění osmdesátých let, devadesátá léta už nesbírali. Stál jsem tedy uprostřed pole, kde nebyl nikdo kromě mě a přibližně pětadvaceti malířů, dodává k počátkům své vlastní kolekce Richard Adam.

Michal Pěchouček: Splendid / 2002 / olej na plátně / 145 x 200 cm

 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<