Další drahé Toyen

Toyen na březnových aukcích Sothebyʼs a Drouot

Součástí březnové večerní aukce impresionistů a moderního umění v londýnské pobočce Sothebyʼs byl i soubor dvou desítek surrealistických děl. Ve společnosti Reného Magritta, Jeana Arpa či Juana Miróa se objevil i jeden obraz od Toyen.

Toyen: Čtvero živlů, 1950,

Toyen: Čtvero živlů, 1950, olej na plátně, 70,8 x 106,5 cm,
cena: 344 750 GBP,Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2017

Metrové plátno Čtvero živlů z roku 1950 bylo nabízeno s odhadem 120 až 150 tisíc liber (bez aukční provize a poplatků). Cena na sále nakonec vystoupala až na 280 tisíc, což včetně všech poplatků dělá přes 350 tisíc liber. Vítěz aukce tak za obraz nabídl více než 11 milionů korun.

Toyen: Na rozcestí ticha, 1960

Toyen: Na rozcestí ticha, 1960,

olej na plátně, 50 x 100 cm,

cena: 427 800 eur,
Drouot Estimations Paříž 17. 3. 2017

O dva týdne později byl v dražbě pařížské aukční síně Drouot Estimations nabízen malířčin obraz Na rozcestí ticha z roku 1960. Předaukční odhad počítal s cenou 150 až 200 tisíc eur (bez provize), obraz se nakonec prodal za 428 tisíc eur, tedy 11,56 milionu korun. Za posledních deset měsíců aukcemi ve Francii a Anglii prošlo již šest malířčiných obrazů, za které sběratelé a investoři dohromady vydali přes 63 milionů korun.

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Další články autora

Rekordní Monet, Koons nebo Bourgeois

21. května 2019

Češi v Londýně nezklamali, ani nepřekvapili

13. listopadu 2018

Ve stínu Zlatého telete

Ve stínu Zlatého telete

18. září 2018