České skvosty a poklady

Veletrh Antique 21.–24. 4. 2022

Už 21. dubna se na pražské Novoměstské radnici veřejnosti opět otevře tradiční Veletrh Antique. Rozsáhlá čtyřdenní přehlídka starožitností, největší svého druhu u nás, tentokrát cílí především na bohatou tradici českého šperkařství.

 

 

Z Veletrhu Antique

 

Letošní jarní vydání Veletrhu Antique, který proběhne již tradičně v prostorách Novoměstské radnice od 21. do 24. dubna, se koná po dlouhé odmlce v normálním režimu. Ze čtyř přehlídek se v posledních dvou letech z důvodu pandemie konala pouze jediná, veletrh loni na podzim. Ten byl tematicky věnován umění českých sklářů a představil řadu luxusních výrobků dnes již zaniklých, dříve však světoznámých domácích skláren.

I tentokrát se více než padesát vystavovatelů zaměří na prezentaci toho nejlepšího ze své nabídky. Podle prezidenta Asociace starožitníků Jana Neumanna se v souladu s aktuálním mottem České poklady soustředí především na ty oblasti, v nichž české umění dosáhlo výjimečných úspěchů a světového věhlasu: na českou výtvarnou modernu, české sklo, český granát a české šperkařství v epoše art deco. To mělo velký ohlas především na pařížské výstavě Exposition des Arts et Industries v roce 1925.

 

Jedním z cílů nynějšího veletrhu je připomenout krásu českého granátu

 

Celým vizuálem veletrhu tentokrát prostupují šperky z českého granátu. Právě tomuto minerálu a jeho mistrnému zpracování českými šperkaři bude věnována větší pozornost. Návštěvníci budou moci zhlédnout kolekci granátových šperků připravenou Asociací starožitníků, která reprezentovala Českou republiku na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. V rámci doprovodných programů se uskuteční i seminář o českém šperkařství.

„České granáty jsou jedinými drahokamy, které se objevují v průběhu historie na venkovském i měšťanském oděvu, v císařských klenotech i na prstech prostých dívek, ve všech vrstvách českého obyvatelstva. Národní obrození prosadilo český granát za mineralogický symbol Čech a toto povědomí českého granátu jako našeho národního kamene, které má své kořeny v rudolfinské době a které přijal celý národ, je s ním spojeno až dodnes,“ dodává viceprezidentka Asociace Simona Šustková.

 

 

 

Nejen milovníci starožitností se mohou těšit na záplavu speciálně pro veletrh vybraných šperků, bižuterie, skla, porcelánu, keramiky, starožitného nábytku, textilu, historických zbraní, bankovek a mincí, ale také výtvarného umění. Nebude chybět ani bezplatná poradna, o kterou je dluhodobě značný zájem.  

 


Související články

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II

V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...

2. června 2023
Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I

Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...

31. května 2023
Bunkr na obrazy za více než 100 milionů korun

Bunkr na obrazy za více než 100 milionů korun

Jak se skladuje umění

V soukromém depozitáři umění nedaleko Prahy odpočívají sbírky za stovky milionů korun. Pobyla zde Muchova Slovanská epopej i rozměrný obraz od Andyho Warhola. Svá díla tady mají kromě institucí i soukromí sběratelé, kteří už doma na zdech nemají dost...

19. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<