Bretaň podle Toyen

Obraz z roku 1950 v nabídce Jiří Švestka Gallery

V desítce nejdražších děl letošního roku figurují hned tři poválečné obrazy od Toyen, které se prodaly za částky od 7 do 19 milionů korun. Další mimořádné malířčino dílo ze začátku 50. let nyní nabízí Jiří Švestka Gallery.

Toyen: Île de Sein, 1950


Toyen: Île de Sein, 1950, olej na plátně, 50 x 150 cm, Jiří Švestka Gallery

Abstraktní krajina z roku 1950 nese jméno ostrova Île de Sein při pobřeží Bretaně, který Toyen opakovaně navštívila v letech 1948 a 1949. Tento skalnatý ostrov bez stromů bývá nazýván také ostrovem Mrtvých, neboť podle dávné keltské legendy se na něj každou noc z pevniny uchylují duše zemřelých.

Kritik Charles Estienne, který sám z Bretaně pocházel, v úvodním slově k malířčině výstavě v roce 1955 si Île de Sein zvolil za klíč k celému Toyeninu dílu ze začátku 50. let: "Před několika lety trávila Toyen dlouhé měsíce na ostrově Sein; dnes se s ní setkáváme v Paříži. Mnoho se toho tady změnilo, fouká tu jiný vítr, ale základní duchovní problémy jsou pořád stejné (…) 'Seinská úžina,' čteme, 'je prostor mezi už popsaným ostrovem Sein na západě a cípy Van a Raz na východě. Různá nebezpečí hrozí z obou stran velmi omezují jeho přeplutí a činí je riskantním.' Prostor, v němž hrozí různá nebezpečí – nikoliv prostě a jednoduše prostor výtvarných problémů – takové je pomyslné místo, kde se dnes odehrává vývoj malířství."

Svůj text končí poetickým obrazem, který by se mohl vztahovat přímo k představovanému plátnu: "Moře je samozřejmě krásné pro ty, kdo přijímají jeho zákon, a podél břehů u mělké zátoky Torche létá příliš mnoho racků, než aby se nevzbudila malířčina Spící a nadala nám od prahu bílého domu na ostrůvku Tavennec znamení; pod skálou se dosud krčí dávné hrůzy, ale to nic, až se zvedne šedivá mlha posetá zelenými a rudými světly, bude nás čekat krásné počasí."
 

André Breton, Toyen, Benjamin Péret na  Île de Sein, foto: Elisa Breton, 1948


André Breton, Toyen, Benjamin Péret na Île de Sein, foto: Elisa Breton, 1948

Karel Srp v monografii z roku 2000 malířčiny první roky ve Francii, léta 1948 až 1953, popisuje jako lidsky i umělecky velice obtížné období. Cesty do Bretaně a na Île de Sein se staly inspirací pro kresebný cyklus Ani křídla, ani kameny: křídla a kameny z roku 1949, z kterého později motivicky hodně čerpala i ve svých obrazech. "Jedenáct kreseb inspirovaných bretaňskou přírodou ukazuje fascinaci Toyen základními přírodními silami, jež se projevila i v řadě dalších jejích děl, a symbolicky odkazuje na neustálé střídání živlů na pobřeží ostrova s útesy trvale bičovanými jak oceánem, tak větrem, a s atmosférou utvářenou především mořským příbojem, ptáky a skalisky," charakterizuje soubor Anna Pravdová v loni vydané knize Bounjour, Monsieur Gauguin, Čeští umělci v Bretani 1850–1950.
 

 Toyen: Původ pravdy, 1952


Toyen: Původ pravdy, 1952,
66 x 45 cm, olej na plátně,
cena: 9 424 000 Kč,
European Arts 20. 5. 2018Toyen: Noční pradleny, 1953,
olej na plátně, lepeno na dřevo, průměr 40 cm,
rozměry dubové desky: 63 x 62 cm,
cena: 5 445 000 Kč
Adolf Loos Apartment and Gallery 4. 2. 2018

Cyklus Ani křídla, ani kameny: křídla a kameny Toyen představila v květnu 1953 na výstavě v galerie A lʼÉtoile scellée v Paříži, kterou vedl již zmiňovaný Charles Estienne. Katalog vedle kreseb uvádí i čtrnáct obrazů. Mezi nimi například plátna Všechny živly, Původ pravdy a Noční pradleny, které se loni a letos na aukcích v Londýně a Praze prodaly za 11,1 milionu, 9,4 milionu a 5,5 milionu korun. 

Pod číslem 8 se v katalogu objevuje i obraz Île de Sein. Toyen namalovalo vícero obrazů inspirovaných ostrovem (Menší obraz nazvaný též Île de Sein prošel českými aukcemi před deseti lety), je však nanejvýš pravděpodobné, že šlo skutečně o představované plátno. To se domnívá i Karel Srp, který k obrazu napsal posudek. Již samotný formát malby – jde podle všeho o malířčin největší obraz z první poloviny 50. let – naznačuje, že šlo pro Toyen o důležité dílo. 
 

Toyen: Všechny živly, 1950


Toyen: Všechny živly (Čtvero živlů), 1950,
olej na plátně, 70,8 x 106,5 cm,
cena: 344 750 GBP, Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2017

Jedná se současně o jeden z prvních příkladů, kdy použila neobvyklý podlouhlý formát (50 x 150 cm), který je pro její pozdější tvorbu poměrně charakteristický. Stejné rozměry mají například obrazy ze stěžejního souboru Sedm mečů vytažených z pochvy z roku 1957. V aukci se dosud objevil jen jeden obraz tohoto souboru, Buditelka něhy, který byl před deseti lety s cenou 6,5 milionu korun prvním několikamilionovým malířčiným poválečným prodejem. 

Podle přípisu na zadní straně plátna byla první majitelkou Île de Sein Anna-Yvonne Jaoüen z Ploudalmézeau ve Finistere. Anna-Yvonne byla sestrou malíře Pierra Jaoüena, který patřil do okruhu autorů spojených s galerií A lʼÉtoile scellée. Dalším byl například Jan Křížek, kterého Anna-Yvonne Jaoüen dokonce v roce 1956 dva měsíce hostila u sebe v Ploudalmézeau.

Po roce 2000 obraz její rodina prodala, nyní jej za nezveřejněnou sumu privátně nabízí Jiří Švestka Gallery. Až do půlky října je k vidění na výstavě v galerii nazvané Kostky světla, která kombinuje díla české avangardy (Filla, Šíma, Toyen) s pracemi současných umělců (Kintera, Gianni Caravaggio).

Nejdražší poválečné obrazy Toyen na českých i světových aukcích (Top 10 poválečná Toyen).
 


Obálka katalogu k malířčině výstavě Galerie A l'Etoile scellée v Paříži, 5.-30. 5. 1953

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<