Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Datum 13.05.2013
V nabídce květnové aukce Dorothea bude kromě více než tří set obrazů, kreseb, grafik a soch reprezentativně zastoupena i oblast skla a starožitností. Nejzajímavější je patrně dřevěná řezaná barokní alegorie marnosti, která by mohla pocházet z brněnského uměleckého okruhu.
Období biedermeieru bude zastoupeno souborem osmi kusů hyalitového nápojového skla. Talíře, konvičky a miska pocházejí z jihočeské buquoyské sklárny v Jiříkově údolí z 20. a 30. let 19. století. Černé neprůsvitné sklo, které vynalezl hrabě Jiří František Buquoy roku 1816 jako napodobeninu onyxu, je efektně zdobeno zlatem malovanými motivy tehdy módních chinoiserií a bájných zvířat. Na misce je navíc využit dekor typický pro toto období, jímž bylo střídání lesklých a matných ploch.
Vrcholem aukce bude zřejmě dobře sestavená kolekce poválečného autorského skla. Kromě děl Stanislava Libenského a René Roubíčka stojí za zmínku tenkostěnná Žebříčková váza od Lubomíra Blechy. Tento významný, ale v současnosti pozapomenutý sklář vytvářel v 60. letech foukané objekty zdánlivě jednoduchých organických tvarů, které doplňoval zatavenými skleněnými nitěmi. Blecha studoval na pražské VŠUP v ateliéru skla Josefa Kaplického a paralelně se věnoval sochařství. Do dějin uměleckého skla se zapsal už za doby studií, když pro československou expozici na EXPO 58 vytvořil sérii talířů s tašisticky pojatým motivem masek. Po technologické stránce se autor dlouhodobě zabýval experimentováním s elementárními hutními technikami. Ve foukané plastice rozvíjel ideu skla jako živé hmoty. Jeho biomorfní formy představují protipól geometricky chápané sklářské tvorby reprezentované Václavem Ciglerem.
Galerijních kvalit dosahuje další nabízený objekt z oblasti ateliérového skla, mísa se špičkou od sklářského výtvarníka Františka Víznera. Jeho brusem tvarované objekty představují symbiózu dokonalého tvaru a řemeslného zpracování a patří mezi ikony českého designu. Každý kus je unikát, jednotlivé mísy a vázy se vzájemně odlišují rozměry a barvou skloviny. Na trhu se v současnosti relativně často objevují mísy z 90. let, nabízený exemplář je však unikátní v tom, že pochází z druhé poloviny 70. let, kdy Vízner s ateliérovou tvorbou začínal a jeho sytě temná barevnost se zelenými tóny je charakteristická pro sklovinu ze škrdlovické sklárny, s níž výtvarník v té době pracoval.
V oblasti starožitností nelze opomenout kubistickou vázu z měkké kameniny, zhotovenou pro umělecké sdružení Artěl firmou Graniton podle návrhu architekta Vlastislava Hofmana z let 1914–1916. Je dosud neznámou verzí mnohokrát publikovaného objektu. Na trhu s uměním se objevují tvarově shodné varianty s černě malovaným dekorem, jehož horní hroty končí v ose faset či na hranách. U nabízené vázy byla k malbě trojitého opačného „V“ použita fialová barva, která končí v koutech faset.
Skutečným mistrovským dílem je barokní alegorie marnosti (vanitas). V evropském umění 17. a 18. století byl tento motiv běžný, nicméně pouze kvalitní kusy se stávaly součástí tehdy módních kunstkomor. Nabízená zhruba 30 cm vysoká figura smrtky, jíž z břicha vylézá had, patří do této kategorie především díky mistrné řezbě v lipovém dřevě. Značka na spodní straně a vročení 1780 by mohly odkazovat k brněnskému sochaři a intelektuálovi Ondřeji Schweiglovi.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
23. září 2018
17. května 2016
20. února 2016
5. ledna 2020
10. prosince 2019
15. července 2013