Bohemika za víc než půl miliardy
8. ledna 2026
Text Koucká Tereza | Datum 05.01.2020
Za deset nejdražších položek uměleckého řemesla v minulém roce sběratelé utratili bezmála 7,3 milionu korun. Výrazně do této desítky zasáhla keramika, bez výjimky předměty vyrobené podle návrhů kubisty Vlastislava Hofmana, naopak nejslaběji nábytek.
Do následující umělecko-řemeslné desítky promluvil, jak už bývá v posledních letech zvykem, nejvíce Arthouse Hejtmánek, který vydražil devět předmětů, jedním je pak zastoupeno také Dorotheum.
Celkem čtyři položky náležejí překvapivě keramice, a to sice realizacím podle návrhů Vlastislava Hofmana, které se na trhu objevují zcela ojediněle. Arthouse Hejtmánek v loňském roce dražil celkem 3 kubistické vázy a jeden servis, vše vytvořené v době před rokem 1914. Součet konečných cen těchto čtyř položek je bezmála 2,2 milionu korun.
Stálicí mezi nejdražšími položkami uměleckého řemesla jsou hodiny, tentokrát zastoupené dvěma exempláři. Nábytek vykazoval v minulém roce poměrně dobrou prodejní úspěšnost, avšak jeho průměrná cena díky absenci velmi výrazných kusů oproti předloňskému roku rapidně poklesla. Zastoupen je tentokrát pouze jediným artefaktem.
Výjimečnými nabídkami pak byly předměty ruské provenience, vzácná zlatá medaile cara Alexandra I. a krabička z ruských modernistických dílen Talaškino.
Zařazujeme pouze předměty vydražené v klasických aukcích uměleckých předmětů, nikoli v aukcích dobročinných. Nezahrnujeme ani specializované numismatické aukce.

Velmi vzácná medaile ruského cara Alexandra I. (návrh I. Šilov) je vynikající ukázkou ruské medailérské tvorby počátku 19. století. Na aversu artefaktu vážícím 69 gramů je zobrazen profil panovníka s nápisem Alexander I. imperátor Rusi a vročením 1810, revers pak hlásá za horlivou službu. Numismatik Jiří Militký ve svém posudku zdůraznil mimořádnost takových medailí udělovaných za horlivou službu, zlaté odražky pak označil za extrémně vzácné. Podobný kus se v západní Evropě ani USA nejspíše nikdy nedražil a sběratelé na to patřičně zareagovali, když ji v dlouhé licitaci vyhnali z minimálního podání 744 tisíc až na 1,36 milionu korun.

O výjimečném prodeji této hraněné vázy podle návrhu Vlastislava Hofmana jsme informovali již v zápětí po prosincové aukci zde. Její vyvolávací cena byla pouhých 124 tisíc korun. Konečná cena, 868 tisíc korun, je nejvyšší sumou vydanou v historii českých aukcí za keramický předmět či soubor. Arthouse Hejtmánek v minulém roce v obou svých aukcích nabídl tři Hofmanovy vázy a jeden servis (více také zde), vše z doby před rokem 1914, kdy se do těchto realizací nejvíce vtiskovalo architektem preferované kubistické tvarosloví. Všechny se dočkaly vysokých nárůstů a bez výjimky se dostaly do této desítky. V předchozích letech se v aukcích objevilo pouze 7 exemplářů Hofmanovy keramiky.

Luxusní stolní hodiny francouzské provenience z doby kolem roku 1810 nabídl ve své prosincové aukci rovněž Arthouse Hejtmánek. Zlacená bronzová socha Jásona s právě získaným zlatým rounem na vrcholu hodin pochází nejspíše z pařížské dílny Pierra–Philippa Thomira a Pierra–Francoise Feuchéra, kteří v té době svými výrobky zásobovali nejen francouzský královský dvůr a rodinu Napoleona Bonaparta, ale také další evropské dvory. K hodinovému stroji náleží i propracovaný hrací stroj s píšťalami. Hodiny z aukce odešly za minimální podání vevýši bezmála 422 tisíc korun.

Nejdražším nábytkovým kusem uplynulého roku se stal biedermeierový skleník, který v červnové aukci stejného dražebníka zvedl svou cenu ze 112 až na 372 tisíc korun (více zde).
Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025
Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.
8. ledna 2026Za deset nejdražších uměleckých děl loňského roku sběratelé na aukcích utratili 243 milionů korun. To je o 126 milionů méně než za TOP 10 roku 2024. Kvůli absenci velmi drahých obrazů jde o nejslabší výsledek za posledních deset let. Po třech letech...
5. ledna 2026Aukční výsledky známého malíře a kostýmního návrháře
Minulý týden odešla významná osobnost české výtvarné scény. V požehnaném věku zesnul úspěšný malíř a oceňovaný mistr filmového kostýmu Theodor Pištěk. Za poslední dekádu byl představen řadou velkorysých výstavních projektů, které ukázaly jeho svébytn...
10. prosince 20258. ledna 2026
5. ledna 2026
10. prosince 2025
7. prosince 2022
11. června 2022
17. prosince 2021
5. září 2022
9. května 2022
8. listopadu 2021