Ročenka 15 - Ateliérové sklo

Nové rekordy pro Libenského-Brychtovou, Hlavu či Karla

Ačkoli v zahraničí je české ateliérové sklo 2. poloviny 20. století již několik desítek let vyhledávaným artiklem, v domácím prostředí si svou sběratelskou základnu teprve vytváří. Na pomalu se zvyšující poptávku reagují domácí aukční domy nabídkami více či méně ucelených souborů ateliérového skla v rámci svých pravidelných dražeb.

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Prostor II

Stanislav Libenský,
Jaroslava Brychtová:
Prostor II, sklo kouřově
šedé, tavené ve formě,
broušené a leštěné,
83 x 78 cm,
cena: 1 440 000 Kč,
Dorotheum 15. 10. 2016

Rok 2015 potvrdil průběžně vzestupnou tendenci cen v této oblasti a stal se pro mnoho autorů rokem rekordním. Přispěla k tomu zejména specializovaná říjnová aukce Dorothea Křehká síla skla, která nabídla v prostorách vznikajícího muzea současného skla ZIBA přes pět desítek vynikajících děl převážně českých sklářů. Takto rozsáhlá aukce ateliérového skla se na domácím trhu konala vůbec poprvé.

Dařilo se opět zejména dílům nestorů české sklářské tvorby Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského. Na trhu zaznamenal tento autorský tandem prozatím největší nanční objem prodaných děl a také nejvyšší počet nabízených prací. Jejich díla se prodávala jak prostřednictvím Dorothea, tak menších aukčních domů jako Sýpka, Vltavín či Prague Auctions (u posledně jmenovaného šlo především o artefakty navržené pro hutní výrobu ve škrdlovických sklárnách). Nejvyšší cenu, 1,44 milionu korun, zaplatil nový majitel za Plastiku II z roku 1993, což je nové autorské maximum na domácím trhu. Následovala Hlava se čtvercovým okem (autorská replika staršího díla z roku 1996) prodaná za 960 tisíc korun a ani varianty proslulé plastiky Polibek nezůstaly s prodejními cenami pozadu. První byla u Sýpky vydražena za 360 tisíc korun, druhou pak získal u Dorothea nový majitel za 312 tisíc korun.

Tvorba Pavla Hlavy se v uplynulém roce prodávala za nejvyšší ceny vůbec. Nejdražším dílem se stal objekt Vzlet za 336 tisíc korun, následovala Velká váza s vpichy za 84 tisíce a Objekt vydražený za 78 tisíc korun. Celkem úspěšně prošly aukcemi i drobnější předměty nabízené aukčními domy Zezula, Prague Auctions či Arthouse Hejtmánek.

Pavel Hlava: Vzlet, 2002

Pavel Hlava: Vzlet, 2002, sklo čiré a barevné, zlaté plátky, lepené a leštěné,
35 x 78 x 8 cm, cena: 336 000 Kč, Dorotheum 15. 10. 2016


Maximum děl na trhu loni zaznamenal i František Vízner, avšak finanční objem prodaných děl (celkem 30) nebyl příliš vysoký díky faktu, že se na trhu objevilo množství prací menšího rozsahu pocházejících z etapy autorova působení ve škrdlovické sklárně. Nejdražším dílem se stala jeho Váza se čtyřmi otvory prodaná na specializované aukci Dorothea za 168 tisíc korun. S malým odstupem následovala Váza Reflecting Pools II za 144 tisíce korun. Překvapivý byl cenový nárůst u Stély vyrobené právě ve Škrdlovicích, která vystoupala z vyvolávaných 5,6 tisíce korun na konečných 62,5 tisíce korun.

Celá řada umělců pak loni zaznamenala světová autorská maxima. Byl to například Bohumil Eliáš se svou 227 cm vysokou Stélou vydraženou u Dorothea za 384 tisíce korun. Aukce nabídly ale i několik jeho dalších zajímavých děl, například Soužití z roku 1993 prodané za 114 tisíc či Loutkovou pannu, která však svého kupce nenašla. S jediným dílem, zato ale ihned ve světovém maximu, se loni představila Miluše Roubíčková. Velký úspěch zaznamenala kopie její mísy z Expa 58 v Bruselu (z roku 2007), která získala nového majitele za 192 tisíce korun. Stejně tak tomu bylo i u Pyramidy Mariána Karla vydražené za rekordních 456 tisíc korun. Rekord zaznamenal i Big Bang Vladimíra Procházky (384 tisíce korun) či Okno Jaroslava Wasserbauera (288 tisíc korun). Další cenová maxima loni patřila Věře Liškové, Aleši Vašíčkovi, Jaroslavu Matoušovi, Tomáši Hlavičkovi či Petru a Evě Vlčkovým.

Marián Karel: Pyramida, 2001


Marián Karel:
Pyramida, 2001,
sklo akvamarínové
a medové, tavené ve
formě, broušené a leštěné,
45 x 66 x 12 cm,
cena: 456 000 Kč,
Dorotheum 15. 10. 2016

Zaujala i zcela současná váza Trendy Reného Roubíčka vytvořená přímo pro říjnovou aukci Dorothea (cena 168 tisíc korun). Úspěšní byli ale i mladí umělci, za všechny jmenujme alespoň Martina Janeckého s ručně tvarovanou bustou Yan (180 tisíc korun). Od Václava Ciglera loni aukční síně nabídly pouze dvě díla, obě bohužel zůstala neprodána.

Zahraniční trh výší cen v mnoha případech překonal ten domácí. Již tradičně byli nejúspěšnější umělci nejstarší generace v čele s Jaroslavou Brychtovou a Stanislavem Libenským, jejichž plastika Otevřená pyramida byla prodána v Heilbronnu za 70,4 tisíce eur (zhruba 1,9 milionu korun), a zařadila se tak k těm vůbec nejdražším. Velký zájem však zaznamenala i díla Horizont, vydražený u Audhuy’s za 60 tisíc eur (1,6 milionu korun), nebo Oči pyramidy s cenou 48 tisíc eur (1,3 milionu korun). Za Červenou mísu s hrotem Františka Víznera zaplatil nový majitel v USA 21,3 tisíce dolarů (530 tisíc korun). Odhadní cenu výrazně překonal poměrně drobný objekt Marťan Reného Roubíčka z roku 1960 prodaný u Dr. Fischera v Heilbronnu za 5120 eur (143 tisíc korun).

 


Související články

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Nový rekord českých aukcí, velký zájem o sbírku čtrnácti obrazů Josefa Šímy i více než devadesátiprocentní prodejní úspěšnost. Taková byla nedělní aukce Adolf Loos Apartment and Gallery. Padla i řada dílčích autorských aukčních maxim.

23. dubna 2024
Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Olej Františka Kupky Početí / Danae překonal historický rekord českých aukcí. Prodal se za 126,5 milionu korun včetně aukční provize, která byla po dohodě s prodávajícím snížena z obvyklých 21 na 10 procent. O necelé tři miliony korun překonal dosava...

21. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<