Libenský–Brychtová v novém aukčním rekordu

Křehká síla skla, Dorotheum 20. 10. 2016

Křížová hlava od dvojice Libenský-Brychtová se na čtvrteční aukci Dorothea prodala v novém autorském rekordu. Cena 1,56 milionu korun je současně nejvyšší cenou za ateliérové sklo na české aukci.

Libenský-Brychtová: Hlava s křížovým okem, 1988–2004Stanislav Libenský, Jaroslava
Brychtová: Křížová hlava,
1988–2004, červené sklo,
97 x 70 x 25 cm,
cena: 1 560 000 Kč

 

Na druhé specializované aukci nazvané Křehká síla skla bylo nabízeno šest desítek plastik a skleněných artefaktů, kupce nalezla polovina z nich. V nových aukčních rekordech se vedle Libenského a Brychtové prodaly práce Vlastimila Beránka, Jaromíra Rybáka, Jana Exnara či Aleše Vašíčka.

"Po loňském úspěšném zahájení projektu jsme byli plní očekávání, s jakou odezvou se setká druhý ročník Křehké síly skla. Upřímně mě těší, jakých výsledků jsme dosáhli – výstava v Karolinu zaznamenala vysokou návštěvnost, aukce přilákala hlavně české zájemce a ukazuje se, že pozice českého sklářského umění se na tuzemském trhu posunula ještě o krůček dále," komentuje dosažený výsledek ředitelka aukční síně Mária Gálová.

Vlastimil Beránek: Spirála, 2001Vlastimil Beránek:
Spirála, 2001,
červené sklo,
50 x 50 x 55 cm,
cena: 780 000 Kč

Křížová hlava z červeného skla je pozdějším odlitkem sochy z konce 80. let, z vrcholného období v tvorbě Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Dražba plastiky, která byla odlita až dva roky po smrti Stanislava Libenského, startovala na částce 1,08 milionu korun a předchozí rekord, ze stejně zaměřené loňské aukce společnosti, překonala o 120 tisíc korun.

Od stejných autorů byla za 720 tisíc korun vydražena ještě plastika Hlava I., pozdější odlitek sochy z let 1957–58. Bez kupce naopak zůstal unikátní soubor osmi reliéfů z vinárny hotelu Jalta, jedna z jejich prvních společných realizací. Vyvolávací cena byla stanovena na 960 tisíc korun (více zde).

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Libenský Stanislav

Vzpomínky na Jaltu

Vzpomínky na Jaltu

12. října 2016

Sklo, fotografie a poválečné umění

Sklo, fotografie a poválečné umění

12. července 2016

Večerní aukce skla

Večerní aukce skla

19. listopadu 2015


<