Večerní aukce skla

Dorotheum 15. 10. 2015

Pod názvem Křehká síla skla uspořádala v půlce října společnost Dorotheum v budově bývalé Živnobanky na pražských Příkopech, kde má v příštím roce vzniknout muzeum skla ZIBA, mimořádnou aukci zaměřenou výhradně na ateliérové sklo. Výstavou a večerní aukcí pro zvané, jejímiž spolupořadateli byly sklářské firmy Moser a Lasvit, vyvrcholila dosavadní dlouholetá snaha Dorothea etablovat sklo jako plnohodnotný sběratelský segment trhu.

Pavel Hlava: Vzlet, 2002

Pavel Hlava: Vzlet, 2002,

sklo čiré a barevné, zlaté plátky, lepené a leštěné, 35 x 78 x 8 cm, cena: 336 000 Kč

 

Nového majitele našly dvě třetiny z necelých šedesáti nabízených položek, dohromady za 8,5 milionu korun. Plastika Prostor II. od dvojice Libenský-Brychtová, které jsme se podrobněji věnovali v září v rubrice na trhu (zde), se prodala v novém autorském rekordu a dosažená cena 1,44 milionu korun je současně vůbec nejvyšší cenou v dané kategorii realizovanou na českých aukcích.

 

Ředitelka společnosti Mária Gálová hodnotila výsledky pozitivně: „Skutečnost, že mezi vydražiteli převažovali zájemci z České republiky, naplnila naše optimistická očekávání a vnímáme ji jako velmi pozitivní signál do budoucna.“ To, že polovina z prodaných položek byla přiklepnuta za vyvolávací ceny, nicméně naznačuje, že okruh zájemců o sklo je stále dosti omezený. Aukce sice přilákala nové publikum, většina pozvaných se jí však účastnila jen jako diváci. Každý prodej, byť za vyvolávací cenu, nicméně sál odměnil potleskem.

 

Marián Karel: Pyramida, 2001

Marián Karel: Pyramida, 2001,
sklo akvamarínové a medové, tavené ve formě, broušené
a leštěné, 45 x 66 x 12 cm,
cena: 456 000 Kč

 

Nesporným úspěchem je víc než tucet autorských rekordů a vysoký počet autorů, jejichž díla byla poprvé dražena za statisícové částky. Nová cenová maxima zaznamenali Bohumil Eliáš (384 tisíc), Pavel Hlava (336 tisíc), Tomáš Hlavička (204 tisíc), Marián Karel (456 tisíc), Vladimír Kopecký (132 tisíc), Věra Lišková (180 tisíc), Jaroslav Matouš (180 tisíc), Zora Pavlová (144 tisíc), Miluše Roubíčková (192 tisíc), Aleš Vašíček (192 tisíc), Petr Vlček (132 tisíc), Eva Vlčková (144 tisíc) a Jaroslav Wasserbauer (288 tisíc korun).

 

Od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové byly krom Prostoru II. nabízeny ještě dvě další plastiky, obě se prodaly velice dobře: Hlava s čtvercovým okem z modrého skla se dostala z 660 na 960 tisíc a odlitek Polibku z hnědého skla pak ze 144 na 312 tisíc korun.

 

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Hlava s čtvercovým okem, 1986–1996
Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová:
Hlava s čtvercovým okem, 1986–1996,

sklo šedomodré, tavené ve formě,
broušené a leštěné, výška 49 cm,
cena: 960 000 Kč

 

Mezi autory, jejichž díla jsou již dnes na aukcích nabízena nejčastěji, patří Pavel Hlava a František Vízner. V Hlavově případě se však většinou jedná o vázy, autorské plastiky se příliš neobjevují. U sochu Vzlet z roku 2002 tak spíše než rekordní cena 336 tisíc korun překvapilo, že se o ni ucházel jen jeden zájemce. František Vízner byl naopak v nabídce zastoupen jen čtyřmi méně výraznými objekty, z nichž žádný neměl potenciál překonat jeho předloňský rekord, který má hodnotu 540 tisíc korun. Nejdráže, za 168 tisíc korun, se prodala váza se čtyřmi otvory z topasového skla.

 

Pořadatelé aukce dali rovněž příležitost řadě mladých sklářů. V tomto segmentu se nejdráže prodala realisticky modelovaná mužská hlava od pětatřicetiletého Martina Janeckého. Socha vytvořená technikou ručního tvarování žhavého skla našla kupce za vyvolávací cenu 180 tisíc korun. Nejdražší nevydraženou položkou pak byla socha Václava Ciglera Studna, která byla nabízena za 780 tisíc korun.

 

 


Související články

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Galerie Kodl, 28. 5. 2023

Galerii Kodl se opět podařilo téměř vyprodat svou aukční nabídku. Na květnové aukci sběratelé utratili přes 278 milionů korun. Nejdražší Toyen ovšem poněkud zastínil aukční příběh Márie Bartuszové a Karla Černého.

29. května 2023
Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Jarní dění na českých numismatických aukcích

Výsledky jarních českých aukcí ukázaly, že nejžádanějšími mincemi jsou v prvé řadě vzácné zlaté a stříbrné ražby české a evropské provenience, které dosahují rekordních cen. Velký zájem je též o velmi vzácné československé drobné mince a zkušební raž...

26. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Hlava Pavel

Sklo a moderní design

Sklo a moderní design

30. prosince 2009


<