Večerní aukce skla

Dorotheum 15. 10. 2015

Pod názvem Křehká síla skla uspořádala v půlce října společnost Dorotheum v budově bývalé Živnobanky na pražských Příkopech, kde má v příštím roce vzniknout muzeum skla ZIBA, mimořádnou aukci zaměřenou výhradně na ateliérové sklo. Výstavou a večerní aukcí pro zvané, jejímiž spolupořadateli byly sklářské firmy Moser a Lasvit, vyvrcholila dosavadní dlouholetá snaha Dorothea etablovat sklo jako plnohodnotný sběratelský segment trhu.

Pavel Hlava: Vzlet, 2002

Pavel Hlava: Vzlet, 2002,

sklo čiré a barevné, zlaté plátky, lepené a leštěné, 35 x 78 x 8 cm, cena: 336 000 Kč

 

Nového majitele našly dvě třetiny z necelých šedesáti nabízených položek, dohromady za 8,5 milionu korun. Plastika Prostor II. od dvojice Libenský-Brychtová, které jsme se podrobněji věnovali v září v rubrice na trhu (zde), se prodala v novém autorském rekordu a dosažená cena 1,44 milionu korun je současně vůbec nejvyšší cenou v dané kategorii realizovanou na českých aukcích.

 

Ředitelka společnosti Mária Gálová hodnotila výsledky pozitivně: „Skutečnost, že mezi vydražiteli převažovali zájemci z České republiky, naplnila naše optimistická očekávání a vnímáme ji jako velmi pozitivní signál do budoucna.“ To, že polovina z prodaných položek byla přiklepnuta za vyvolávací ceny, nicméně naznačuje, že okruh zájemců o sklo je stále dosti omezený. Aukce sice přilákala nové publikum, většina pozvaných se jí však účastnila jen jako diváci. Každý prodej, byť za vyvolávací cenu, nicméně sál odměnil potleskem.

 

Marián Karel: Pyramida, 2001

Marián Karel: Pyramida, 2001,
sklo akvamarínové a medové, tavené ve formě, broušené
a leštěné, 45 x 66 x 12 cm,
cena: 456 000 Kč

 

Nesporným úspěchem je víc než tucet autorských rekordů a vysoký počet autorů, jejichž díla byla poprvé dražena za statisícové částky. Nová cenová maxima zaznamenali Bohumil Eliáš (384 tisíc), Pavel Hlava (336 tisíc), Tomáš Hlavička (204 tisíc), Marián Karel (456 tisíc), Vladimír Kopecký (132 tisíc), Věra Lišková (180 tisíc), Jaroslav Matouš (180 tisíc), Zora Pavlová (144 tisíc), Miluše Roubíčková (192 tisíc), Aleš Vašíček (192 tisíc), Petr Vlček (132 tisíc), Eva Vlčková (144 tisíc) a Jaroslav Wasserbauer (288 tisíc korun).

 

Od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové byly krom Prostoru II. nabízeny ještě dvě další plastiky, obě se prodaly velice dobře: Hlava s čtvercovým okem z modrého skla se dostala z 660 na 960 tisíc a odlitek Polibku z hnědého skla pak ze 144 na 312 tisíc korun.

 

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Hlava s čtvercovým okem, 1986–1996
Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová:
Hlava s čtvercovým okem, 1986–1996,

sklo šedomodré, tavené ve formě,
broušené a leštěné, výška 49 cm,
cena: 960 000 Kč

 

Mezi autory, jejichž díla jsou již dnes na aukcích nabízena nejčastěji, patří Pavel Hlava a František Vízner. V Hlavově případě se však většinou jedná o vázy, autorské plastiky se příliš neobjevují. U sochu Vzlet z roku 2002 tak spíše než rekordní cena 336 tisíc korun překvapilo, že se o ni ucházel jen jeden zájemce. František Vízner byl naopak v nabídce zastoupen jen čtyřmi méně výraznými objekty, z nichž žádný neměl potenciál překonat jeho předloňský rekord, který má hodnotu 540 tisíc korun. Nejdráže, za 168 tisíc korun, se prodala váza se čtyřmi otvory z topasového skla.

 

Pořadatelé aukce dali rovněž příležitost řadě mladých sklářů. V tomto segmentu se nejdráže prodala realisticky modelovaná mužská hlava od pětatřicetiletého Martina Janeckého. Socha vytvořená technikou ručního tvarování žhavého skla našla kupce za vyvolávací cenu 180 tisíc korun. Nejdražší nevydraženou položkou pak byla socha Václava Ciglera Studna, která byla nabízena za 780 tisíc korun.

 

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Hlava Pavel

Sklo a moderní design

Sklo a moderní design

30. prosince 2009


<