Čtyři Brožíkové z rodinné sbírky
29. října 2024
Text Koucká Tereza | Datum 10.12.2019
Arthouse Hejtmánek dražil na své úterní večerní aukci mimo jiné galerijní práci Květy Válové z roku 1968, která se nakonec dostala nad 2 miliony korun. Nové maximum zaznamenal také Václav Špála a padla řada dalších velmi zajímavých výsledků.
Květa Válová: Čtyři proti všem, 1968,
olej na plátně, 134,5 x 162 cm,
cena: 2 480 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019
Rozměrný olej Květy Válové Čtyři proti všem , odkazující na události roku 1968 (více o něm jsme přinesli zde), přišel na řadu až téměř v závěru aukce. Začínal na částce 471 a nejprve o něj usilovalo několik zájemců na telefonech, konečný souboj se ale odehrál mezi jedním dražitelem v sále a druhým na telefonu. Právě zájemce na telefonu číslo 14 nakonec za obraz nabídl nejvíce, bezmála 2,5 milionu korun. To je o 1,5 milionu vyšší částka, než kolik činilo dosavadní malířčino autorské maximum dosažené u Dorothea na podzim roku 2008.
Zajímavá byla také dražba raného obrazu Václava Špály Koupání s číslem 105 (více o něm zde). Utkali se o něj dva dražitelé na telefonech, z nichž jeden neustále zvyšoval příhozy na 200 či 300 tisíc korun, odrazit druhého zájemce se mu ale nepodařilo. Právě ten nakonec nabídl za obraz více než 10,5 milionu korun. Je to poprvé, kdy se Špálovo dílo vydražilo nad desetimilionovou hranicí. Jeho dosavadní, dva roky starý rekord, byl zhruba o milion korun nižší a patřil obrazu Národní divadlo od Mánesa.
Aukce stanovila též nové maximum pro keramiku podle návrhu Vlastislava Hofmana, když se jeho hraněná váza z bílé kameniny s černým dekorem prodala za 868 tisíc korun, její vyvolávací cena přitom byla sedmkrát nižší. Hofmanovy kubistické vázy (a další keramika) se na trhu neobjevují příliš často a jsou sběrateli velmi vyhledávané, o čemž svědčí strmě rostoucí ceny těchto předmětů. Nyní druhá nejdražší váza se prodala před půl rokem u stejné aukční síně za 508 tisíc korun.
Arthouse Hejtmánek nabídl již podruhé výrobky ruských modernistických dílen Talaškino a opět byl o ně velký zájem. Jedna ze dvou nabízených dřevěných krabiček s vyřezávaným dekorem vystoupala ze 62 na 682 tisíc korun. Z dalších předmětů uměleckého řemesla, a hned těch ruské povenience, byla velkou vzácností zlatá medaile cara Alexandra I z doby kolem roku 1810, která téměř zdvojnásobila svoji vyvolávací cenu na 1,36 milionu korun.
Dále se dobře prodaly například práce Františka Tichého, Josefa Lady nebo Václava Hollara.
Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...
29. října 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 20. října skončila s velmi dobrým finančním výsledkem 6,1 milionu korun. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, na statisícové pak dalších deset. Prodejní úspěšnost se pohybovala kolem hranice 46 procent.
24. října 2024Rekordní sezóna 2024 a další zajímavé aukční výsledky
V posledních dvaceti letech si sběratelé a sběratelky pečlivě vybírali, které z fotografických děl Jana Svobody si pořídí. Když se naskytla příležitost k nákupu některé z jeho nejproslulejších kompozic, nezdráhali se utratit vyšší desetitisíce až sta...
21. října 202429. října 2024
24. října 2024
21. října 2024
9. srpna 2016
8. června 2016
29. května 2016
7. prosince 2022
11. června 2022
17. prosince 2021