Nový rekord pro Květu Válovou a Špála poprvé přes deset

Arthouse Hejmánek 10. 12. 2019

Arthouse Hejtmánek dražil na své úterní večerní aukci mimo jiné galerijní práci Květy Válové z roku 1968, která se nakonec dostala nad 2 miliony korun. Nové maximum zaznamenal také Václav Špála a padla řada dalších velmi zajímavých výsledků.  

Květa Válová: Čtyři proti všem, 1968, olej na plátně, 134,5 x 162 cm,  vyv. cena: 2 480 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

Květa Válová: Čtyři proti všem, 1968,
olej na plátně, 134,5 x 162 cm, 
cena: 2 480 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

 

Rozměrný olej Květy Válové Čtyři proti všem , odkazující na události roku 1968 (více o něm jsme přinesli zde), přišel na řadu až téměř v závěru aukce. Začínal na částce 471 a nejprve o něj usilovalo několik zájemců na telefonech, konečný souboj se ale odehrál mezi jedním dražitelem v sále a druhým na telefonu. Právě zájemce na telefonu číslo 14 nakonec za obraz nabídl nejvíce, bezmála 2,5 milionu korun. To je o 1,5 milionu vyšší částka, než kolik činilo dosavadní malířčino autorské maximum dosažené u Dorothea na podzim roku 2008.  

 

Václav Špála: Koupání, 1915

Václav Špála: Koupání, 1915,
olej na kartonu, 50,5 x 65,5 cm,
cena: 10 540 000 Kč,
Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

 

Zajímavá byla také dražba raného obrazu Václava Špály Koupání s číslem 105 (více o něm zde). Utkali se o něj dva dražitelé na telefonech, z nichž jeden neustále zvyšoval příhozy na 200 či 300 tisíc korun, odrazit druhého zájemce se mu ale nepodařilo. Právě ten nakonec nabídl za obraz více než 10,5 milionu korun. Je to poprvé, kdy se Špálovo dílo vydražilo nad desetimilionovou hranicí. Jeho dosavadní, dva roky starý rekord, byl zhruba o milion korun nižší a patřil obrazu Národní divadlo od Mánesa

Aukce stanovila též nové maximum pro keramiku podle návrhu Vlastislava Hofmana, když se jeho hraněná váza z bílé kameniny s černým dekorem prodala za 868 tisíc korun, její vyvolávací cena přitom byla sedmkrát nižší. Hofmanovy kubistické vázy (a další keramika) se na trhu neobjevují příliš často a jsou sběrateli velmi vyhledávané, o čemž svědčí strmě rostoucí ceny těchto předmětů. Nyní druhá nejdražší váza se prodala před půl rokem u stejné aukční síně za 508 tisíc korun.

 

Vlastislav Hofman (výroba Artěl): Váza hraněná, před 1914 měkká kamenina, výška 33,5 cm cena: 868 000 Kč Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

Vlastislav Hofman (výroba Artěl): Váza hraněná, před 1914
měkká kamenina, výška 33,5 cm
cena: 868 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

 

Arthouse Hejtmánek nabídl již podruhé výrobky ruských modernistických dílen Talaškino a opět byl o ně velký zájem. Jedna ze dvou nabízených dřevěných krabiček s vyřezávaným dekorem vystoupala ze 62 na 682 tisíc korun. Z dalších předmětů uměleckého řemesla, a hned těch ruské povenience, byla velkou vzácností zlatá medaile cara Alexandra I z doby kolem roku 1810, která téměř zdvojnásobila svoji vyvolávací cenu na 1,36 milionu korun.   

Dále se dobře prodaly například práce Františka Tichého, Josefa Lady nebo Václava Hollara.

 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<