Agatinové poháry stojí i přes sto tisíc

Vzácné skloviny 19. století v českých aukcích

Barevné sklo se stalo českým fenoménem na začátku 19. století. Mezi nejzajímavější skloviny vynalezené českými skláři se řadí hyalit, agatin a lithyalin. Za vzácné a zachovalé číše či poháry z tohoto skla se na aukcích platí i desítky tisíc korun.

Alternativní popis číše – lithyalin / červený hyalit
pravděpodobně harrachovské sklárny
rafinace Friedrich Egermann Nový Bor
kolem 1830
červený hyalit s lithyalinovou béžovomodrou lazurou
výška 11 cm
Artkabinet Zíka – 10. eAukce – 23. 3. 2023
Dosažená cena: 31 200 Kč

Výroba barevného skla zaznamenala velký rozmach díky mimořádným objevům českých sklářů ve dvacátých letech devatenáctého století. České barevné sklo si tím následně získalo obrovský věhlas a stalo se světovým fenoménem. Mezi nejzajímavější a nejpozoruhodnější tehdy v Čechách vynalezené skloviny patří v prvé řadě hyalit, agatin a později i lithyalin.

Výrobky z těchto dnes již velmi vzácných sklovin jsou sběratelsky velmi oblíbené a vyhledávané.  Prim drží zejména číše, poháry a další dekorativní výrobky, které dosahují v aukcích částek několika desítek tisíc, výjimečně i několika set tisíc korun.

Rozhodujícími faktory pro výši ceny jsou dekorativnost a celková zachovalost předmětu. Cena restaurovaných, hůře zachovalých, či dokonce poškozených exemplářů, například naprasklé číše, může být zlomková oproti exemplářům skvěle zachovalým. Hodnotí se také zachovalost detailu, zda není například setřelá malba či zlacení.

Rekordních částek, v porovnání s tehdejšími a současnými průměrnými příjmy, dosahovaly aukční ceny skla 19. století na konci 90. let a na přelomu tisíciletí. Starožitné sklo je v současné době výhodnou investicí do budoucna, neboť v posledních letech nebyly v této oblasti ani zdaleka tak velké cenové nárůsty jako například u obrazů, drahých kovů a vzácných mincí či medailí, byť sběratelský zájem o tuto kategorii starožitností v posledních několika letech stoupá.

Hyalitové sklo

Hyalit vznikl experimentálně pod rukama skláře Jakoba Wagnera ve sklárně Jiříkovo Údolí (Georgenthal) v jižních Čechách v roce 1816. V roce 1817 vznikl černý hyalit a v roce 1819 červený hyalit. Hyalitu dal jméno jeho objevitel hrabě Jiří Buquoy, který ho odvodil od řeckého slova „hyalos“ - sklo. Od roku 1820 držel hrabě Buquoy na výrobu hyalitu privilegium. Hyalit byl ve druhé čtvrtině 19. století vyráběn i v jiných českých sklárnách, např. v harrachovské sklárně Nový Svět. Bez úspěchu hraběte Buquoye a jeho huťmistrů při vynálezu hyalitového skla by nebylo pozdějších vynálezů nových barevných sklovin, včetně lithyalinu Fridricha Egermanna, který byl lazurován na hyalitovém skle.

Výrobky z černého a červeného hyalitu jsou dnes vzácné a sběratelsky vyhledávané, čemuž nasvědčují i jejich ceny.

Černý hyalit

Černý hyalit je černá dokonale neprůhledná sklovina vysokého lesku. Svého vrcholu dosáhlo černé hyalitové sklo v roce 1827, kdy bylo zdobeno zlacenými chinoiseriemi. V aukcích se vyskytuje poměrně vzácně.
V zahradní aukci vydražil Arthouse Hejtmánek v červnu 2021 exkluzivní číši za více než 20 tisíc korun.  

HYALITOVÝ POHÁRNeznámý autor (Čechy): HYALITOVÝ POHÁR
Sklo, 10.3 cm
Arthouse Hejtmánek, 17.06.2021
Dosažená cena: 24 000 Kč

V 15. eAukci Einszwei Gallery byly draženy dva šálky s podšálky z černého hyalitu zdobené zlacením ze sklárny v Jiříkově údolí. Z vyvolávací ceny 10 tisíc korun vyšplhaly na částku téměř 50 tisíc korun včetně aukčního poplatku.

Alternativní popis 2 šálky s podšálky – černý hyalit
jižní Čechy - Buquoyské sklárny, Jiříkovo Údolí
kolem 1820
černé hyalitové sklo zdobené zlacením
výška 6 a 8 cm
Einszwei Gallery – 15. eAukce – 2.6.2022
Dosažená cena: 48 000 Kč

 

Červený hyalit

Vzhledem k náročnosti výroby byla ve sklárně Jiříkovo Údolí nejprve zvládnuta výroba černého hyalitového skla a poté až červeného skla. Variantou červeného hyalitu je červenočerný mramorovaný hyalit „schmelzierte Hyalith“, který vznikl přidáním černých hyalitových střepů do červené hyalitové skloviny.

V 7. eAukci Artkabinet Zíka byl dražen exkluzivní flakon z mramorovaného červeného hyalitu. Z vyvolávací ceny stanovené na 12 tisíc korun se vyšplhal na téměř 17 tisíc korun včetně aukčního poplatku.

Alternativní popis flakon – červený hyalit
Čechy kolem 1830
červené hyalitové sklo
výška 11 cm
Artkabinet Zíka – 7. eAukce – 21.4.2022
Dosažená cena: 16 800 Kč

 

Ve 2. eAukci Artkabinet Zíka byl dražen exkluzivní flakon z mramorovaného červeného hyalitu o výšce pouhých 5,5 centimetrů, který dosáhl částky 3600 korun včetně aukčního poplatku.

Alternativní popis flakon – červený hyalit
Čechy kolem 1830
červené hyalitové sklo s zlacenou montáží z obecného kovu
výška 5,5 cm
Artkabinet Zíka – 2. eAukce – 20. 5. 2021
Dosažená cena: 3 600 Kč


Agatinové sklo

Název agatinového skla byl odvozen od slov „agathe / achates“ – achát. Sklovina byla probarvená tak, aby imitovala barvy a struktury leštěných polodrahokamů. Vyráběla se v buquoyských novohradských sklárnách v letech 1835-1845.

Extrémně vysokých cen dosahují v prvé řadě sběratelsky oblíbené číše a poháry. Výsledné ceny dosahují částek i přes sto tisíc korun. Potvrzuje to mimo jiné i výsledek aukce Aukčního domu Zezula z roku 2020, kde byl dražen mimořádný biedermeierový agatinový pohár ve výjimečné zachovalosti. „Je to nejkrásnější agatinový pohár, který byl za celou historii naší aukční činnosti v aukci dražen,“ uvedl tehdy majitel aukční síně Antonín Zezula. Z vyvolávací ceny stanovené na 39 tisíc korun se dostal na téměř 160 tisíc korun včetně aukčního poplatku. 

POHÁR AGATINBuquoyské sklárny: POHÁR AGATIN 1830 - 1839
Sklo, 14.8 cm
Aukční dům Zezula, 08.06.2020
Dosažená cena: 157 200 Kč


Rekordní ceny dosáhl výjimečný pohár z agatinového skla dražený na 9. eAukci Artkabinet Zíka loni v prosinci. Z vyvolávací ceny 45 tisíc korun ho sběratelé posunuli na rekordních 192 tisíc korun včetně aukčního poplatku, a stal se tak nejdražší prodanou položkou v aukci. Je to nejvyšší cena za agatinový pohár dosažená v českých aukcích v posledních několika letech. Výsledná cena překonala i výjimečný agatinový pohár dražený v roce 2020 v aukci Aukčního domu Zezula.

Alternativní popis pohár – agatin
Buquoyské sklárny, Jiříkovo Údolí
kolem 1835
šedozelené agatinové sklo – bohatě broušeno, jemně zlaceno
výška 14 cm
Artkabinet Zíka – 9. eAukce, 1. 12. 2022
Dosažená cena: 192 000 Kč

Lithyalinové sklo

Název lithyalin vznikl od slova „lithos“ - kámen. Základem pro výrobu lithyalinu se stal hyalit z buquoyských skláren a tmavě zelené sklo. Nanášením a následným natavením oxidů kovů v zrnech na základ ze zeleného skla nebo hyalitu vznikla žilkovaná textura napodobující leštěný polodrahokam. Lithyalin byl objeven Friedrichem Egermannem (1777-1864) v severních Čechách v novoborských sklárnách a roku 1928 byl patentován.  
V březnové aukci Artkabinet Zíka byl dražen lithyalinový pohár z harrachovských skláren. Z vyvolávací ceny  22 tisíc korun vyšplhal na více než 31 tisíc korun včetně aukčního poplatku.

Alternativní popis pohár s víkem – lithyalin
harrachovské sklárny, rafinoval Friedrich Egermann v Novém Boru
transparentní zeleno-modrá sklovina, lithyalinová lazura opakní žlutozelená
řezané motivy z Teplicka, medailon s nápisem "Z vděčnosti MM 1843“
restaurováno
Artkabinet Zíka – 9. eAukce,  1. 12. 2022
Vyvolávací cena: 40 000 Kč 

Výrobky z exkluzivních sklovin devatenáctého století bývají draženy na aukcích českých aukčních síní, které pořádá například Aukční dům Zezula, Artkabinet Zíka, Arthouse Hejtmánek, Einzwei Gallery, Ustar, Starožitnosti pod Kinskou, Zodiak a další. Mimořádné svým rozsahem bývají také specializované aukce skla německého aukčního domu Dr. Fischer v Heilbronu. Z dalších zahraničních aukčních síní, které mají ve svých aukcích téměř pravidelně vzácné české sklo z devatenáctého století lze uvést rakouské Dorotheum.

Použitá literatura:
Buquoyské sklo v Čechách 1620-1851 – Helena Brožková a kol.
České sklo ze soukromých sbírek – Jan Mergl
Z Nového Světa do celého světa – 100 let harrachovského skla – Jan Mergl a kol.
Sbírka skla Bruno Schreiber, I., II. - Jan Mergl a kol.
Slovník pojmů z dějin umění: názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění – Oldřich Blažíček, Jiří Kropáček
Sklářství – Vlastimil Vondruška


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<