Vývoj cen přeje investicím do umění

Investiční fondy na trhu s uměním

České investiční fondy, které zhodnocují peníze klientů prostřednictvím uměleckých děl, mají za sebou perný rok. Proarte pročistilo své portfolio, Artefin ladil nastavení prodejních kanálů a nový fond Collcectiv Art Fund loni nakoupil díla za téměř 100 milionů korun.

Umění na aukcích se rok od roku prodává za vyšší ceny. Nejrychleji rostou ceny děl poválečných a současných autorů. Průměrná cena poválečného umění prodávaného na českých sálových aukcích za posledních deset let vzrostla na trojnásobek. U současného umění, které se na aukcích začalo více prosazovat teprve nedávno, se podobně dramatický růst průměrných cen odehrál dokonce v posledních pěti letech. Tento trend podporuje zájem investorů ukládat peníze do uměleckých děl.

Vývoj průměrných cen v jednotlivých segmentech
(sálové aukce, rok 2015=100 %)
Alternativní popis

Kromě přímých nákupů lze v Česku investovat také prostřednictvím tří podílových fondů. Všechny byly loni na trhu velmi aktivní. Alternativou je frakční investování prostřednictvím investičních certifikátů navázaných na konkrétní umělecká díla.

Proarte čistí portfolio

Nejstarší český umělecký investiční fond Proarte se soustředil na pročištění portfolia. Cílem je vlastnit menší počet hodnotnějších uměleckých děl. „Na konci uplynulého roku se portfolio skládalo ze 111 děl v hodnotě necelých 200 milionů korun, což představuje více než třetinové meziroční snížení v počtu artefaktů,“ vysvětluje Alexandra Bízková, předsedkyně představenstva Proarte.

V roce 2024 fond prodal díla v celkové hodnotě 29,6 milionů korun. Šlo například o obrazy Františka Foltýna, Alfonse Muchy či Otakara Kubína, z poválečného umění pustil fond na trh díla Huga Demartiniho, Běly Kolářové či Václava Boštíka. „Zhodnocení jeho díla při prodeji dosáhlo 74 procent ročně,“ dodává Bízková.

V nových akvizicích vidí Proarte šanci na slušný výnos u prací na papíře od Františka Kupky. „Získali jsme několik zajímavých děl, která mají svůj protějšek ve významných institucionálních i soukromých sbírkách v Česku i zahraničí. Jednalo se třeba o Kupkovu Arabesku nebo ikonické Vanoucí modře z Waldesovy sbírky,“ uvádí Bízková.

Portfolio fondu se loni rozrostlo také o díla Josefa Šímy, Adrieny Šimotové nebo Stanislava Kolíbala. Ze současných umělců fond investoval do konvolutu objektů od Karímy Al-Mukhtarové.

Investiční fond Artefin, který se zabývá pouze současným uměním, se loni soustředil na vyladění distribučních kanálů. Přesto i on rozšiřoval své portolio. Na konci roku v něm bylo zastoupeno 78 uměleckých děl. Zásadním přírůstkem bylo významné dílo Jiřího Načeradského

Nový fond na nákupech

Na konci roku 2023 se investorům otevřela možnost vkládat peníze do třetího investičního fondu specializovaného na umění Collectiv Art Fund, za nímž stojí společnost Cyrrus. Loni fond získal od investorů 94 milionů korun, celková hodnota obhospodařovaného kapitálu tak vzrostla na 115 milionů korun. „Loni jsme uskutečnili nákupy v celkovém objemu 97,08 milionu korun. Zakoupili jsme 25 uměleckých děl ze segmentů moderna, poválečné umění a současné umění,“ říká Silvie Stanická, odborná kurátorka Collectiv Art Fund.

Mezi významné akvizice patřil nákup Podobizny čtenáře od Bohumila Kubišty, který autor namaloval v roce 1910 během druhého pobytu v Paříži. Ten v roce 2023 prošel aukcí u Adolf Loos Apartment and Gallery za 18,2 milionu korun. Novým přírůstkem fondu je i předválečné kubistické Zátiší od Emila Filly. „Kromě malby fond rozšířil svou sbírku také o objekt. Dílo Evolution Revision od Krištofa Kintery z roku 2016 reflektuje autorovu jedinečnou schopnost propojit vizualitu světa technologií s uměleckým vyjádřením,“ dodává Stanická.

Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka)Kubišta Bohumil: Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka) 1910
olej na plátně, 70 x 58 cm
Adolf Loos Apartment and Gallery, 19.03.2023
Dosažená cena: 18 150 000 Kč

Portu Gallery se chystá na první exit

Investiční platforma Portu Gallery, která nabízí drobným investorům možnost koupit část uměleckých děl prostřednictvím investičních certifikátů, loni provedla jedenáct úpisů. Od investorů vybrala 19,3 milionu korun. U každého z uměleckých děl se sešlo od dvou set do pěti set investorů. „Mezi novými investory zájem o platformu Portu Gallery neopadá, spíše naopak. Na druhou stranu vidíme, že se trochu vyčerpávají větší investoři, kteří dříve investovali statisíce do jednoho předmětu – aktuálně investují sice pravidelně, ale už menší částky,“ tvrdí Martin Jaroš, jednatel Portu Gallery.

Z dosud upsaných uměleckých děl loni Portu vykázalo nejvyšší meziroční růst hodnoty u obrazů Andyho Warhola, Zdeňka Buriana, knihy Document Decoratif od Alfonse Muchy či obrazů současných umělců Veroniky Holcové a Jana Uldrycha. Cena těchto investičních certifikátů se po přecenění podkladových děl zvedla zhruba o osm procent.

Původně Portu Gallery zvažovala prodej prvních upsaných děl a rozdělení investované částky a výnosu mezi držitele investičních certifikátů v loňském roce. „Komunikovali jsme s několika zájemci o umělecká díla, ale zatím nedošlo k dohodě. U prvních upsaných děl nám teprve nedávno doběhl tříletý daňový test,“ vysvětluje Jaroš. První prodeje chce Portu dotáhnout letos, a to u děl upsaných v letech 2021 a 2022. Podle pravidel Portu Gallery o každém prodeji hlasují investoři, pro exit se musí vyslovit nadpoloviční většina hlasujících.
 


Související články

Nová Ročenka Art+: Česko roste, svět padá

Nová Ročenka Art+: Česko roste, svět padá

Ročenka Art+ - Trh s uměním v roce 2024

Loňský trh s uměním si v Česku nevedl vůbec špatně. Zvlášť, když se tuzemské výsledky srovnají s těmi globálními. S 1,5 miliardy korun si aukční síně, které pořádají sálové aukce, obratově oproti roku 2023 polepšily o zhruba sto milionů korun. Naprot...

2. dubna 2025
Český šlechtický kříž za 2,7 milionu korun

Český šlechtický kříž za 2,7 milionu korun

Unikát české faleristiky

Česká faleristika zažila v loňském roce mimořádnou událost. Dražil se legendární Český šlechtický kříž – sen sběratelů, který se doposud na aukcích nikdy neobjevil. Dražba Českého šlechtického kříže byla unikátní příležitostí získat sběratelský skvos...

26. března 2025
Trumpova celní válka si došlápla i na trh s uměním

Trumpova celní válka si došlápla i na trh s uměním

Dopady amerických cel na umělecký byznys

Aktuální výnosy amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně mezinárodního obchodu se měsíc od měsíce mění a globální trh je stále nervóznější. První kolo dovozních přirážek se týkalo Kanady, Mexika a Číny a blíže nespecifikovaná umělecká díla (artwo...

21. března 2025
Zobrazit všechny

Další články


<