Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu
26. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Foto 1. Art Consulting, GAVU Cheb | Datum 18.10.2018
Ačkoli Václav Špála vytvořil celou řadu portrétů, a to zejména podobizen svých nejbližších, není tato jeho malířská poloha příliš známá a pod jeho jménem si nejspíše okamžitě vybavíme typická zátiší a krajiny. Na trhu se pak jeho portréty objeví jen velmi zřídka. Jeden z nich, s poměrně ranou datací, je součástí katalogu nadcházející aukce 1. Art Consulting.
Nabízené dílo je hned skupinovou podobiznou, trojportrétem ratolestí muzikologa Vladimíra Helferta. Zobrazuje dcery Blaženu (nar. 1911), Renatu (1913) a nejmladšího syna Igora (1915). Vladimír Helfert, hudební vědec, pedagog a dirigent (1886–1945), pocházel z veřejně činné a intelektuálně založené rodiny. Jeho pradědem byl právník a průkopník památkové péče Josef Helfert, jeho dědem historik a politik Josef Alexander Helfert, jeho starší bratr Jaroslav se stal ředitelem Moravského zemského muzea.
Vladimír Helfert se v roce 1919 usadil s rodinou v Brně a zasloužil se o vznik tamních institucí spojených s muzikologickým výzkumem. Založil dnešní Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea (dříve Hudební archiv) a Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (někdejší Seminář pro hudební vědu). V polovině třicátých let se stal nakrátko i děkanem fakulty. Proslul především jako propagátor díla Bedřicha Smetany.
Obraz vznikl ve Špálově asi nejlepším uměleckém období, ve druhém desetiletí 20. století, konkrétně v roce 1917, a je jedním z mála portrétů vzniklých na zakázku, neboť v autorově tvorbě jinak převažují podobizny rodinných příslušníků. Řadu Špálových rodinných portrétů vlastní například GAVU Cheb, která před několika lety uspořádala výstavu umělcových obrazů ze svých sbírek. Jen o dva roky starší než nabízený portrét Helfertových dětí je třeba jedna z galerií vlastněných podobizen umělcovy ženy Jany (Žandy), rozené Rychlíkové.
GAVU Cheb (O 246)
Plátno bylo několikrát reprodukováno v literatuře (např. v katalogu výstavy Václav Špála – Mezi avantgardou a živobytím, který v roce 2005 vydala Národní galerie v Praze, v soupisu Špálova díla je uveden pod číslem 1791 a zastoupen černobílou fotografií). Představil ho například SVU Mánes v rámci výstavy figurálních obrazů Václava Špály v roce 1957, k níž tehdy vznikl katalog s textem Jaroslava Pečírky (olej má katalogové číslo 71). Rub obrazu nese štítek Ústředního svazu československých výtvarných umělců, štítek s číslem v soupisu děl byl sňat a je součástí restaurátorské zprávy.
Ačkoli domácí aukce jsou Špálovými malbami zásobeny velmi dobře, někdy dokonce až přezásobeny, portrétů bylo prozatím k prodeji velmi poskrovnu. Naposledy prošel trhem před dvěma lety (a to hned několikrát) olej na kartonu Žena ve žlutém namalovaný kolem roku 1910. Prodán byl na jaře 2016 u Dorothea a později ho (už neúspěšně) nabízela ještě Galerie Pictura a Prague Auctions. Portrét malířovy manželky na plátně z poloviny 20. let přinesla o rok dříve Sýpka, v roce 2012 se pak podobizna Žandy namalovaná olejem na papíře objevila u Dorothea. Za nejvyšší cenu se prodala v roce 2010 u Galerie Art velmi raná Podobizna ženy, nevydražen naopak zůstal o dva roky dříve Portrét mladé dámy u Dorothea.
26. dubna 2024European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 202426. dubna 2024
24. dubna 2024
10. prosince 2019
9. srpna 2016
8. června 2016
12. října 2023
16. června 2022