Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu
26. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Datum 02.07.2020
O oblíbenou zahradní aukci aukční síně Arthouse Hejtmánek letos sběratelé nepřijdou. Pořadatelé ji posunuli na červenec a podle katalogu je na co se těšit. Nabídne zase široký výběr uměleckých předmětů od starožitností přes malbu, plastiky až po práce na papíře i designové kusy. Některé položky budou opravdu výjimečné.
Vůbec poprvé se na domácím trhu objevuje malba Abrahama Godyna (Godijna), vlámského malíře narozeného v Antverpách, který spolu se svým bratrem Izákem a dalšími malíři pracoval pro hraběte Šternberka a v 90. letech 17. století vyzdobil hlavní sál jeho letního sídla, zámku v Troji, monumentálními freskami. Olej zachycující scénu, kdy Salome přínáší Herodovi hlavu sv. Jana Křtitele, byl namalován kolem roku 1700, tedy v době, kdy už Abraham nejspíše pobýval zpátky v Antverpách (doložen je zde v roce 1711 zápisem v místním cechu sv. Lukáše).
Celosvětově jsou od Godyna dohledatelné pouze dva aukční výsledky: v roce 2003 nabídlo jeho malbu Klanění pastýřů vídeňské Dorotheum (kladívková cena 8500 eur), Odpočinek na útěku do Egypta, který v roce 2012 dražila londýnská aukční síň Bonhams, zůstala bez kupce. Velmi kvalitní malbu, kterou nabízená Salome bezesporu je, posoudil odborník z nejpovolanějších, Štěpán Vácha. Aukční síň má k dispozici i laboratorní průzkum obrazu. Jeho licitace bude začínat na částce 400 tisíc korun bez provize.
26. dubna 2024European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 202426. dubna 2024
24. dubna 2024
16. ledna 2024
23. listopadu 2023
27. října 2023
7. prosince 2022
11. června 2022
17. prosince 2021