Galeristé očekávají dobrý aukční podzim

Aukční trh ve 2. pololetí 2022

Český trh s uměním vstupuje po rekordním prvním pololetí do podzimní aukční sezóny v dobré kondici. Index Art+, který měří stav aukčního trhu, se v září vyšplhal na hodnotu 1759 bodů. Téměř vyrovnal dosavadní maximum z loňského června.

Český aukční trh s uměním čeká dobrý podzim. Shodují se na tom majitelé největších tuzemských aukčních síní. Sběratelé budou podle nich chtít nakupovat kvalitní umělecká díla s podobným apetitem jako v první polovině roku, kdy na dražbách nechali necelých 911 milionů korun včetně aukčních provize.
 

Nominální a reálný Index Art+

 
V době ekonomické nejistoty a propadů finančních trhů hovoří ve prospěch trhu s uměním jeho stabilita, což ukazují také nominální hodnoty Indexu Art+. „Cena umění roste bez ohledu na poklesy cen nemovitostí či akcií a investice do něj se stávají jednou z nejstabilnějších a nejlépe zhodnocených investic,“ říká Jiří Rybář, majitel aukční síně 1. Art Consulting.
 
„V tuto chvíli stále vidíme silný zájem o umělecká díla, protože nejistota v ekonomice a na finančních trzích umění spíš nahrává. Je však třeba zmínit, že zdražování a komplikující se ekonomická situace řady lidí může mít také dopad na obchod s uměním,“ dodává Martin Kodl, majitel Galerie Kodl.
 
Významným stabilizačním prvkem trhu s uměním je i samotný fenomén sběratelství. Pravověrní sběratelé si jsou často schopni odepřít jiné nákupy, jen aby si mohli pořídit umělecké dílo, po kterém touží. „U nich nepředpokládám nějaký makroekonomický kalkul. Ochlazení zájmu lze očekávat u těch, kteří si dříve dopřáli ojedinělý nákup umění, a nesledovali tím ani sběratelské, a ani investiční cíle," domnívá se Michal Šimek, šéf pražské pobočky Dorothea.
 

Inflace okusuje i trh s uměním

 
K nákupu umění bude sběratele a investory motivovat také stále vysoká inflace. „Lidé mající finanční úspory se je snaží směnit  v podstatě za cokoli, co má trvalou hodnotu. Pořád proto očekávám veliký zájem o umění obzvláště z řad movitých klientů. Stále častěji se na nás obracejí zájemci i mimo aukce, že shánějí něco kvalitního, za co by mohli "vyměnit peníze". Na tuto situaci reagujeme posílením sekce privátního prodeje,“ tvrdí Antonín Zezula, majitel aukční síně Zezula.
 
Dvouciferná inflace ovšem zasahuje i trh s uměním. I když v nominálním vyjádření český trh roste, jak ukazuje Index Art+, po očištění o vliv růstu spotřebitelských cen se vzestupný trend trhu otočil ve druhém pololetí roku 2021. Od loňského června reálná hodnota indexu klesla o 15 procent. 
 
Poprvé od roku 2003, od kdy server Artplus Index Art+ sestavuje, se reálné hodnoty indexu začaly pohybovat opačným směrem než nominální index. V srpnu se dostaly na úroveň roku 2018. Jinými slovy investice do umění před třemi a půl lety nepřinesla v průměru reálné zhodnocení. Nicméně umění dokázalo alespoň ochránit vložené peníze před inflací.
 

Rekordy na spadnutí

 
Letos na jaře padl historický rekord tuzemských aukcí, kdy za obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv zaplatil vítěz dražby 123,6 milionu korun. Segmentu nejdražších děl se podle galeristů bude dařit i ve zbytku roku. „Časem může ubývat kupců umění ve střední kategorii, což souvisí s vývojem kupní síly střední vrstvy obyvatel. Naopak mohou padat nové rekordy uměleckých děl v nejvyšší kategorii, kam ukládá své finance ta nejbohatší skupina,“ uvádí Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně Arthouse Hejtmánek.
 
Chuť sběratelů utrácet bude záviset na nabídce kvalitních uměleckých děl. Galeristé už několik let upozorňují, že je rok od roku těžší získat do dražeb unikátní a nejkvalitnější díla. Část sběratelů vidí nyní šanci prodat svá díla za dobrou cenu. „Nabídka v nadcházející aukci bude skvělá. Je to samozřejmě povzbuzeno stávající situací na trhu. Přispívá k tomu i období, kdy lidé obměňují sbírky v rámci diverzifikace svého kapitálu,“ myslí si Martin Kodl. Na konci listopadu nabídne jeho aukční síň i nedávno objevené dílo od Františka Kupky.
 
Současná  ekonomická situace nijak podstatně neovlivní situaci na trhu s uměním, věří Vladimír Lekeš, majitel aukční síně Adolf Loos Appartment and Gallery. „Kvalitní umění je  stále nejlepší investicí. Do naší prosincové aukce jsme obdrželi několik skutečných „blue chips“ od Toyen, Marie Egner nebo Otakara Kubína,“ dodává Lekeš.
 
Nynější ekonomická situace ovšem může některé vlastníky uměleckých děl od prodeje odradit. Raději si dílo nechají, protože věří, že jde v době vysoké inflace o lepší volbu než získání hotovosti. „Ne vždy je kalkul a spekulace na vysokou cenu tím hlavním motivem k prodeji. Pokud jste sběratel, tak dobře víte, že to, co dnes za určitou cenu prodáte, v budoucnu za podobnou cenu již těžko koupíte zpět,“ upozorňuje Jan Rybář. Na aukci 1. Art Consulting budou k vidění třeba díla Zdeňka Sýkory či Emila Filly.
 

Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<