Nová Ročenka Art+: Česko roste, svět padá

Ročenka Art+ - Trh s uměním v roce 2024

Loňský trh s uměním si v Česku nevedl vůbec špatně. Zvlášť, když se tuzemské výsledky srovnají s těmi globálními. S 1,5 miliardy korun si aukční síně, které pořádají sálové aukce, obratově oproti roku 2023 polepšily o zhruba sto milionů korun. Naproti tomu světový trh se už druhý rok za sebou potýkal s poklesem. Detailní data o loňském dění na českém i světovém trhu s uměním přináší nová Ročenka Art+ 2025.

Alternativní popis

S obratem sálových aukcí 1,5 miliardy korun dosáhl loni tuzemský aukční trh s uměním na druhý nejlepší výsledek v historii. Padl historický rekord českých aukcí, když se u Adolf Loos Apartment and Gallery vydražil na jaře obraz Františka Kupky Conception/Danaé za 126,5 milionu korun. Řadu aukcí ozdobilo mnoho další autorských rekordů. Na světové maximum dosáhl Josef Šíma s obrazem Země, kterou vydražila Galerie Kodl za 60,6 milionu korun.

Naopak světový trh s uměním už druhý rok za sebou padá. Vlastníci těch nejkvalitnějších děl si je loni nechali doma na zdi nebo v depozitáři, takže ani top sběratelé neměli příliš na výběr, za co by utratili vyšší desítky či více než sto milionů dolarů. K mání třeba nebyl žádný pořádný Picasso, který v uplynulých letech vždy trh táhl vzhůru. A tak si světový aukční trh loni připsal po poklesu o 14 procent v roce 2023 propad o další třetinu.

Nejen tato čísla shrnuje už šestnácté vydání Ročenky ART+ 2025, která mapuje loňské dění na aukčním trhu s uměním. Ročenka nabízí přehled 49 nejdražších děl, jejichž aukční cena přesáhla 5 milionů korun, nebo podrobný statistický pohled na deset nejprodávanějších autorů. Detailní analýzu přináší samostatné studie, které se věnují starým mistrům, krajinomalbě, klasické moderně, poválečnému či současnému umění. Samostatná studie je věnovaná ohlédnutí za 100. výročím prvního manifestu surrealismu. Jako každý rok Ročenka Art+ přináší aktuální žebříček nejzajímavějších současných umělců J&T Banka Art Index. Milovníci mincí a medailí v ní najdou také nejzajímavější prodeje na loňských numismatických aukcích.

Alternativní popis

Ceny v Česku předčí svět

Ročenka Art+ ukazuje letos detailní pohled na cenové rozpětí českého aukčního trhu. Podle tohoto ukazatele se v tuzemsku na aukcích obchoduje s dražším uměním než ve světě. Kdo měl loni k dispozici aspoň 372 tisíc korun, otevřela se před ním hypotetická možnost koupit si některou z 90 procent prodaných položek. V celosvětovém srovnání ležela tato hranice v přepočtu na 214 tisících korunách. 

Cenové rozpětí českého aukčního trhu v roce 2024
(sálové aukce)
Alternativní popis

Polovina vydražených položek se v tuzemsku prodala za méně než 16 120 korun, ve světě to bylo 14 tisíc korun. A tak jediný segment, kde světový trh ujíždí úplně jinou rychlostí, jsou ta nejdražší díla. Loňská jednička Magrittova Říše světel stála v přepočtu 2,8 miliardy korun. Český rekord Františka Kupky leží o řád níže, na 126,5 milionu korun.

Ceny dostupného umění rostou

Poprvé se Ročenka Art+ věnuje střednímu cenovému segmentu mezi 100 tisíci a milionem korun. Jde o poměrně dynamickou část trhu, která by se dala nazvat také jako cenově dostupné, a přesto kvalitní umění, které umí v čase vložené peníze zhodnocovat. Loni se do této cenové kategorie zařadilo přes jedenáct set děl a artefaktů. Dohromady stály necelých 370 milionů korun.

Průměrné a mediánové ceny
za statisícové položky na sálových aukcích
Alternativní popis

Cenově vykazuje střední segment až na výjimečné roky setrvalý růst. Průměrná cena prodaných položek za posledních deset let vzrostla z 282 tisíc na 321 tisíc korun. Vzhůru šplhá ale také mediánová cena neboli cena prostřední položky ve skupině, a to z 204 na loňských 252 tisíc korun.

Zájem o současné umění se zvyšuje

Dynamicky se vyvíjí primární trh se současným uměním. V galeriích, které se specializují na prodej současného umění, se loni prodala díla za desítky milionů korun. Obraty jim ve srovnání s rokem 2023 rostly i o desítky procent, shrnuje letošní Ročenka Art+

I když z tisíců návštěvníků výstav se ke koupi děl, jejichž cena se zpravidla pohybuje v desítkách až stovkách tisíc korun, odhodlá jen pár, okruh sběratelů, s nimiž galerie spolupracují, se postupně rozrůstá. Nejčastěji se mezi novými kupci objevují lidé ve věku nad 40 let, právníci, lékaři, architekti, developeři nebo majitelé firem. Potvrzuje se tak jedno ze zjištění loňského průzkumu serveru Artplus a J&T Banky Art Report 2023. Mezi sběrateli, kteří se nakupování umění věnují méně než tři roky převládají lidé ve věku mezi čtyřicítkou a padesátkou.


Související články

Právo a umění: Další kolo papírového pekla aneb jak vyvézt dílo z EU

Právo a umění: Další kolo papírového pekla aneb jak vyvézt dílo z EU

Právní průvodce pro sběratele umění

Šíření věhlasu českého umění a kultury mimo hranice EU je činností pro otrlé a připomíná vyřizování stavby jaderné elektrárny v chráněné krajinné oblast aneb jak díla Alfonse Muchy málem neodjely do Soulu.

2. května 2025
Kouzlo českého skla na Novoměstské radnici

Kouzlo českého skla na Novoměstské radnici

Veletrh Antique 24.–27. 4. 2025

Ve čtvrtek 24. dubna se dveře Novoměstské radnice opět otevřou zájemcům o starožitnosti a obecně o umělecké řemeslo. Kromě expozic renomovaných prodejců bude možné již tradičně navštívit i bohatý doprovodný program včetně nedělní bezplatné poradny. V...

23. dubna 2025
Vývoj cen přeje investicím do umění

Vývoj cen přeje investicím do umění

Investiční fondy na trhu s uměním

České investiční fondy, které zhodnocují peníze klientů prostřednictvím uměleckých děl, mají za sebou perný rok. Proarte pročistilo své portfolio, Artefin ladil nastavení prodejních kanálů a nový fond Collectiv Art Fund loni nakoupil díla za téměř 10...

10. dubna 2025
Zobrazit všechny

Další články


<