Češi v Londýně nezklamali, ani nepřekvapili

Sothebyʼs Londýn 13. 11. 2018

Obrazy Františka Foltýna, Toyen a Emila Filly nabízené v úterý odpoledne v Sothebyʼs potvrdily pozici favoritů a staly se třemi nejdražšími položkami aukce. Prodaly se za částky od 3 do 8,7 milionu korun, tedy v rámci předaukčních odhadů.


František Foltýn, Kompozice, 1927, olej na plátně, 74 x 93 cm,
cena: 8 700 000 Kč, Sothebyʼs, Londýn, 13. 11. 2018

Díla českých autorů tvořila celou pětinu z osmi desítek nabízených obrazů aukce A Different Perspective (více zde). Nového majitele našlo 64 procent položek. Většina prodejů byla realizována v rámci zveřejněných odhadů.

Z českého umění odhady překonaly triptych od Jana Kubíčka a rozměrná asambláž Jiřího Koláře. Cena 1,16 milionu korun (dosažené ceny jsou uváděny včetně provize a dalších poplatků, k převodu na koruny byl použit kurz platný v den aukce) je pro Jana Kubíčka druhou nejvyšší cenou na mezinárodním trhu. Na českých aukcích se dosud žádné jeho dílo nedostalo přes hranici milionu korun. Kolářova asambláž Pocta Albersovi se prodala za 400 tisíc korun, téměř o polovinu víc než byl odhad. Celkově jde o šestou nejvyšší cenu za Kolářovu práci.
 


Jan Kubíček: Triptych, 1987-88, akryl na plátně, každý 70 x 70 cm,
cena: 1 160 000 Kč, Sothebyʼs, Londýn, 13. 11. 2018

Nejdražším dílem aukce se stala raná abstrakce Františka Foltýna, která se prodala za 8,7 milionu korun. To je druhá nejvyšší cena za autorovo abstraktní dílo. Ještě dráž se před lety na aukci sbírky Hascoe prodaly dva figurativní obrazy z doby Foltýnova košického pobytu (více zde).

Obraz Toyen z cyklu Domovní znamení našel kupce na spodní hranici odhadu za konečné 4 miliony korun. Šlo letos již o sedmý malířčin obraz z poválečného období nabízených na českých a zahraničnách aukcích. Kupujicí za ně dohromady zaplatily přes 60 milionů korun.

Zátiší s hruškami od Emila Filly se prodalo za 3 miliony korun. Jen letos bylo za vyšší částku draženo na českých aukcích pět Fillových zátiší.
 

Jiří Sopko, Hlava s cihlou, akryl na plátně, 44 x 60 cm, odhadní cena: 18 000-25 000 GBP, Sothebyʼs, Londýn, 13. 11. 2018


Jiří Sopko, Hlava s cihlou, akryl na plátně, 44 x 60 cm,
cena: 722 000 Kč, Sothebyʼs, Londýn, 13. 11. 2018

Cena 722 tisíc korun za obraz Hlava s cihlou z 80. let je druhou nejvyšší cenou pro Jiřího Sopka. Dráž bylo před rokem a půl, rovněž na aukci Sothebyʼs, prodán o něco větší obraz z konce 70. let Organizované myšlení. Malířův rekord na českých aukcích má hodnotu 620 tisíc korun.

Z děl, na která jsem před aukcí upozorňovali, je třeba zmínit ještě aspoň kubistickou kresbu od Oto Gutfreunda. Dražba začínala na 300 tisících korun, o dílo však nikdo neprojevil zájem. Bez kupce dále zůstaly obrazy Františka Zdeňka Eberleho, Jaroslava Herbsta či Egona Adlera.

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<