Zrzavý, Filla, Brožík

European Arts Investments 13. 10. 2013

Bárky Jana Zrzavého s provenienční historií, jedno z bílých zátiší Emila Filly znovu na trhu, příjemně netypický Josef Šíma z 50. let a další klasika: pohled do prvního podzimního katalogu European Arts Investments.

Václav Brožík: Podobizna umělcovy choti / před 1886 / olej na dřevě / 35 x 26 cm

Katalog říjnové aukce European Arts Investments, dříve Meissner - Neumann, se příjemně "rozjíždí" několika díly Julia Mařáka, zejména obrazem Společnost na výletě z roku 1870. Jde o kvalitní malbu, která svým poklidem plně koresponduje se zklidněním osobního i finančního stavu, jakého Mařák v těchto letech dosáhl. Další lahůdkou souboru je Podobizna umělcovy choti od Václava Brožíka, působivá svěží studie ke známému stejnojmennému portrétu v životní velikosti. Brožíkovy příznivce zaujme silou výrazu, kompozicí i barevností. Začíná na částce 180 tisíc korun bez provize.

Z malby 19. století tento výběr tematicky doplňují Chalupy v Hlinsku Antonína Slavíčka (1,6 milionu korun bez provize). Jde o excelentní krajinářské zachycení hlineckého Betlému, jednoho z mála venkovských míst, která nám dávají možnost ponořit se do minulosti Vysočiny. Kouzelnou staromilskou atmosféru tohoto místa Slavíček vystihl mistrovským způsobem. V nedávné době se tak jeho obrazy staly jedním z podkladů při obnově této památkové zóny.

Emil Filla: Zátiší s ananasem a pohárem / 1931 / olej, písek a email na dřevěné desce / 22 x 32 cm

S dalším obrazem, který zaujme, se nacházíme tak trochu v jiném příběhu. Drobné Zátiší s ananasem a pohárem od Emila Filly je dílem pocházejícím z jednoho z nejšťastnějších autorových období, přelomu 20. a 30. let. Jemně odstupňovaná lehká barevnost je dramatizována strukturálními kontrasty barevných ploch. Do nich je přimícháván písek, linie jsou zvýrazněny rytím do mokré malby. Studium starých mistrů Fillu v tomto období vedlo k využívání dřevěné podkladové desky zpevněné parketáží, přitom není právě mnoho malířů moderny, kteří by tento podklad využívali.

V malbě se tedy nabízí spojení tradiční techniky a námětu s jeho netradičním kubistickým zpracováním a suverénním autorským rukopisem. Olej prošel českými aukcemi už před dvěma lety. Tehdy o něj bojovali dva zájemci na telefonu i v sále a jeho cena narostla téměř dvojnásobně na konečných 1,47 milionu korun včetně provize (zde). Teď je nabízen opět, za výrazně navýšenou startovní cenu 1,68 milionu korun (bez provize).

Jan Zrzavý: Červená bárka /1948 / tempera na plátně / 34 x 46 cm

Červené bárce od Jana Zrzavého je představen moderní obraz malovaný technikou tempery, opět inspirovaný důkladným studiem starých mistrů. Plátno Zrzavý vytvořil pro obnovené Benátské bienále roku 1948. Ve své době je získal přímo od autora po složitém přemlouvání akademik Ctibor Blatný. Malba byla opakovaně vystavována, na trh se dostává poprvé s vyvolávací cenou 1,8 milionu korun bez provize. Malba je ještě reminiscencí na Zrzavého krajiny z Bretagne. Uprostřed chladných tónů pobřeží září výrazně červená bárka jako maják a je dost možné, že takto zapůsobí i na kupce v sále.

Zvláštní optické vlastnosti temperové techniky a její barvostálost Zrzavému umožnily dosáhnout cílů zobrazení, i když sám byl s výsledkem jen málokdy spokojen: "...jaké bohatství, jaká jemnost tónů, jak široká stupnice! Od tmavých, teple sametových černí, přes tmavé šedé až k šedím bledým a namodralým, od černých, červenavých nebo narezavělých hnědí k žlutím světlým, téměř nepostižitelným, od pálených pochmurných a mdlých zelení až k průzračnosti světle perleťové zeleně obzoru a povrchu moře v dáli. Jsou radostí, ale také zoufalstvím malíře, protože žádná paleta je nemůže vystihnout“, píše v souvislosti s bretaňskými krajinami v dopise Věře Jičínské.

Posledním dílem, na které bych v této aukci upozornil, je obraz Mezi domy od Josefa Šímy, datovaný do roku 1953. Nejedná se o typického Šímu, plátno překvapí svým realismem a vtáhne snovou atmosférou, která je zde možná mnohem rafinovanější než ve všeobecně známé předválečné tvorbě. Obraz začíná na částce 650 tisíc korun bez provize.

Artslimit 24. 3. 2024