Začal veletrh Prague Photo

V Mánesu se od pondělí 29. 3. do neděle 4. 4. koná fotografický veletrh Prague Photo. Nejdražším nabízeným dílem je snímek Josefa Koudelky Na hoře sv. Patrika.

Fotografie, kterou vystavuje České centrum fotografie, je na prodej za 350 tisíc korun. V popisce se uvádí, že před časem dosáhla rekordního výsledku na aukci Sotheby's, v online databázi firmy však není dohledatelná. Nejdražším Koudelkovým snímkem prodaným v aukci je fotografie psa pobíhajícího zasněženým parkem, který byla v říjnu 2007 vydražena v Christie's za necelých 30 tisíc dolarů.


Josef Koudelka: Na hoře sv. Patrika / 1974 / cena: 350 000 Kč

Nabízena jsou dále díla klasiků české fotografie (František Drtikol, Josef Sudek, Václav Chochola), nejvýraznějších současných autorů (Tono Stano, Ivan Pinkava, Pavel Baňka, Jindřich Štreit) i teprve začínajících fotografů. Ve spodní části výstavní síně se mimo jiné prezentují jednotlivé české fotografické školy.

Cenu UniCredit Bank Young Photo Award, určenou autorům do 35 let a honorovanou částkou 50 tisíc korun, získala studentka FAMU Michaela Čejková. Odborná porota ocenila její fotografický cyklus Magrittovi, soubor stylizovaných portrétů inspirovaných obrazy Reného Magritta.

Veletrh se letos koná již po třetí. Poprvé jej doprovází tzv. Prague Photo Festival, volný cyklus fotografických výstav v pražských výstavních síních a galeriích.

Přetrvávajícím problémem veletrhu je kolísavá kvalita vystavujících a malý zájem českých sběratelů o fotografii. Ani díla Josefa Sudka a Františka Drtikola na českých aukcích nedosahují tak vysokých cen jako v zahraničí.

Nejdražším loni vydraženým snímkem byla fotografie Dívka se psem od Františka Drtikola, která se na první večerní aukci společnosti 1. Art Consulting prodala (včetně aukční provize) za necelých 390 tisíc korun. Na zářijové aukci Dorothea se album deseti snímků od předních osobností české fotografické avantgardy (Ehm, Funke, Hák, Plicka a Sudek), vydané v roce 1943 nakladatelstvím Národní práce, prodalo za 712 tisíc korun.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<