O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž
14. ledna 2026
Text Valeš Tomáš | Foto Dorotheum | Datum 28.03.2014
Aukce malířských děl 19. století pořádaná 8. dubna Dorotheem ve Vídni nabídne mimo několika osvědčených jmen malířů „dlouhého“ století a také dvě rané práce v Praze působícího krajináře Augusta Bedřicha Piepenhagena.

Z první uvedené skupiny si zaslouží pozornost nepochybně práce Hanse Makarta vážící se k cyklu inspirovanému operou Prsten Nibelungů, který Makart namaloval v návaznosti na smrt Richarda Wagnera po roce 1883. Potopení pevnosti Nibelungů do Rýna (č. kat. 41, olej/plátno, 129 x 235, 5 cm, odhad 120 – 180 000 EUR) je podáno typickým Makartovým uvolněným rukopisem a má za sebou bohatou historii, včetně zabavení Gestapem. Obraz byl navíc publikován ve všech důležitých publikacích věnovaných právě tomuto autorovi.
Protikladně může naopak působit typický žánrový obraz Ferdinanda Georga Waldmüllera z roku 1854 Babička s vnoučaty, taktéž uváděný v malířových monografiích. Stanovená odhadní cena díla jen potvrzuje přetrvávající zájem o tvorbu tohoto klasika rakouské malby 19. století (č. kat. 119, olej/dřevo, 48, 5 x 37 cm, odhad 150 – 200 000 EUR).

Pro české prostředí je však zajímavý především na úvod zmíněný August Bedřich Piepenhagen. V aukci je reprezentován párovými obrazy z rané fáze malířovy tvorby, právě ta se na trhu moc často nevyskytuje. Obě plátna – Vyhlídka a Poutníci v krajině - vznikla v roce 1820. Jsou oživena figurální stafáží a celkově připomínají ještě tradici malířské produkce pozdního osvícenství, předcházející romanticky laděné krajinomalbě (č. kat. 114, 115, olej/ plátno, 32 x 45 (obě), odhad 7 – 10 000 EUR (obě).
Pro srovnání, od Piepenhagena se vloni na domácím trhu prodala desítka obrazů, nejdráže Horská chata s bystrinou. Na Piepenhagena poměrně rozměrný obraz našel kupce za 900 tisíc korun. Menší formáty byly v průběhu roku draženy za částky od 50 do 250 tisíc korun. Domácí autorský rekord nadále drží olej Dva muži na břehu horského jezera, prodaný v roce 2009 s výrazným nárůstem za 1,38 milionu korun.

Vídeňská aukce tak naznačuje další rozvoj segmentu malby 19. století, která je stále, a to i v našem prostředí, podceňována. Navíc nelze, vzhledem ke společné historii, do budoucna vyloučit „objevy“ prací ve Vídni ceněných umělců také u nás.
Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025
Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...
14. ledna 2026TOP 10 světových aukcí za rok 2025
Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...
12. ledna 2026Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025
Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.
8. ledna 202614. ledna 2026
12. ledna 2026
8. ledna 2026
14. června 2016
22. června 2015
15. prosince 2011
24. dubna 2017
25. ledna 2017
25. října 2016