Vývoj indexu ART+ v roce 2009

Index ART+ v loňském roce vykazoval oproti předchozím rokům překvapivé pohyby v obou směrech, které si žádají bližší vysvětlení.

Do podzimu 2008 index rostl plynule, až v loňském roce začal vykazovat výraznější pohyby v obou směrech. Svou roli v tom hraje jak chování kupců, tak i změna obchodní strategie některých aukčních domů.

Index zpětně potvrdil starší statistiky a analýzy, které uváděly, že po několika letech stagnace začal trh s uměním v roce 2006 poměrně dramaticky růst. Od ledna 2003 do prosince 2005 index povyrostl ze 104 na 204 bodů. Na získání dalších sto bodů mu stačil jen jeden rok a v roce 2007 činil meziroční přírůstek dokonce 182 bodů. Do září 2008 pak trh povyrostl ještě o dalších 64 bodů.

Na indexu je jasně patrná změna atmosféry na trhu v posledním čtvrtletí roku 2008, kdy index po letech kontinuálního růstu poprvé vykázal výraznější pokles. Tento trend pokračoval i v prvních měsících roku 2009. Zlomil se v březnu, kdy došlo k několika rekordním prodejům, které znovu dynamizovaly celý trh s uměním.

Mírný pokles indexu v říjnu a dramatický růst v listopadu, kdy hodnota indexu z měsíce na měsíc poskočila o o víc jak 150 bodů, si žádá bližší vysvětlení. Říjnový pokles se odvíjí od neúspěchu podzimní aukce galerie WoxArt a od horších výsledků společnosti 1. Art Consulting, jejíž říjnová aukce měla o 14 milionů nižší obrat než v předchozím roce. V případě galerie WoxArt šlo o výraz reálného poklesu zájmu o poválečné umění. Aukce 1. Art Consulting ale skončila horším výsledkem jen proto, že společnost si nejdražší díla tentokrát nechala až na svou listopadovou aukci.

Listopadový nárůst je částečně motivován tím, že své aukce v tomto měsíci mělo všech pět největších aukčních síní (výsledky, které byly o rok dřív rozloženy do delšího časového úseku se loni koncentrovaly do jediného měsíce), částečně se v něm odráží reálný růst cen dražených děl.

V meziročním srovnání index loni povyrostl o 90 bodů. Oproti září 2008 o 35 bodů, což odpovídá růstu, který vykazoval v době před propuknutím mezinárodní finanční krize. Dá se tedy říct, že navzdory krizi trh s uměním po drobném zaváhání loni pokračoval v růstu stejným tempem jako v době před ní.
 


Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<