Vývoj indexu ART+ v roce 2009

Index ART+ v loňském roce vykazoval oproti předchozím rokům překvapivé pohyby v obou směrech, které si žádají bližší vysvětlení.

Do podzimu 2008 index rostl plynule, až v loňském roce začal vykazovat výraznější pohyby v obou směrech. Svou roli v tom hraje jak chování kupců, tak i změna obchodní strategie některých aukčních domů.

Index zpětně potvrdil starší statistiky a analýzy, které uváděly, že po několika letech stagnace začal trh s uměním v roce 2006 poměrně dramaticky růst. Od ledna 2003 do prosince 2005 index povyrostl ze 104 na 204 bodů. Na získání dalších sto bodů mu stačil jen jeden rok a v roce 2007 činil meziroční přírůstek dokonce 182 bodů. Do září 2008 pak trh povyrostl ještě o dalších 64 bodů.

Na indexu je jasně patrná změna atmosféry na trhu v posledním čtvrtletí roku 2008, kdy index po letech kontinuálního růstu poprvé vykázal výraznější pokles. Tento trend pokračoval i v prvních měsících roku 2009. Zlomil se v březnu, kdy došlo k několika rekordním prodejům, které znovu dynamizovaly celý trh s uměním.

Mírný pokles indexu v říjnu a dramatický růst v listopadu, kdy hodnota indexu z měsíce na měsíc poskočila o o víc jak 150 bodů, si žádá bližší vysvětlení. Říjnový pokles se odvíjí od neúspěchu podzimní aukce galerie WoxArt a od horších výsledků společnosti 1. Art Consulting, jejíž říjnová aukce měla o 14 milionů nižší obrat než v předchozím roce. V případě galerie WoxArt šlo o výraz reálného poklesu zájmu o poválečné umění. Aukce 1. Art Consulting ale skončila horším výsledkem jen proto, že společnost si nejdražší díla tentokrát nechala až na svou listopadovou aukci.

Listopadový nárůst je částečně motivován tím, že své aukce v tomto měsíci mělo všech pět největších aukčních síní (výsledky, které byly o rok dřív rozloženy do delšího časového úseku se loni koncentrovaly do jediného měsíce), částečně se v něm odráží reálný růst cen dražených děl.

V meziročním srovnání index loni povyrostl o 90 bodů. Oproti září 2008 o 35 bodů, což odpovídá růstu, který vykazoval v době před propuknutím mezinárodní finanční krize. Dá se tedy říct, že navzdory krizi trh s uměním po drobném zaváhání loni pokračoval v růstu stejným tempem jako v době před ní.
 


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<