Dobrodružství sběratelství i falsifikace

Z knihovničky českého sběratele

V nepřeberném množství uměleckých publikací na našem knižním trhu se v posledních měsících objevily i ty, které se úzce týkají fungování trhu s uměním. Jde o překladové tituly prestižních zahraničních nakladatelství, které do našeho prostředí přinášejí tolik potřebný aktuální angloamerický diskurs nad tématy sbírání umění, investice do umění, ale i dějin a současnosti uměleckého padělatelství a falsifikace.

Thea Westreich Wagner a Ethan Wagner, foto www.phaidon.com

Za pozornost stojí především dvojice knih, která se k nám v poslední době dostala z produkce britského nakladatelství Phaidon, zaměřujícího se na vizuální umění. Sbíráním umění v kontextu současného aukčního a galerijního trhu, soudobé umělecké produkce i sbírkových institucí, se zabývá publikace Sbírání umění: vášeň, investice a mnohem víc, vydaná v českém překladu v roce 2013. Autory fundované publikace jsou publicista Ethan Wagner a jeho žena, konzultantka Thea Westreichová Wagnerová. Oba manželé, vlastníci obsáhlé sbírky současného umění, staví na svých vlastních zkušenostech v této oblasti. Ty je přivedly až na pomyslný sběratelský vrchol – část vybudované kolekce mají odkazem přislíbeny Whitneyho muzeum amerického umění v New Yorku a pařížské Centre Pompidou.

Již na samotné struktuře knihy je znát veskrze praktický přístup autorů ke sledované problematice „dobrodružství zvaného sbírání umění“. Řeší se zde celá řada zcela pragmatických otázek, otázky zaměření sbírky, osobního vkusu i řada záludností uměleckého trhu, v neposlední řadě přirozeně i otázky finanční. Kniha s řadou trefných postřehů, více či méně aplikovatelných na naše lokální podmínky, je doprovázena bohatým a hravým obrazovým doprovodem.

Letos na podzim pak tuto prakticky pojatou publikaci o dobrodružství sběratelství, jež může být vášní, investicí, ale příznačně často i „něčím mnohem víc“, doplnila na českém trhu kniha Umění falsifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských mistrů, která vyšla v originále u Phaidonu teprve před rokem. Specifické zaměření jejího autora, amerického historika umění z řad mladší generace Noaha Charneyho (*1979), specializujícího se na dějiny umění a současně kriminalistiku, přitom slibuje velmi fundované a zajímavé čtení.

Charney, zabývající se mimochodem ve své disertaci architekturou Josipa Plečnika, je nejen publicistou uznávaným renomovanými zahraničními periodiky, ale i zakladatelem neziskové Asociace pro výzkum zločinů proti umění (ARCA). Knihu navíc doprovází nejen kvalitní obrazový materiál, v němž defiluje množství známých ikon historie vizuálního umění, ale i zcela profesionální poznámkový a bibliografický aparát, odkazující ji jako velmi doporučeníhodnou četbu i pro studenty uměleckých oborů.

Noah Charney, foto www.phaidon.com

Obě zajímavé knihy do českého prostředí přineslo nakladatelství Kniha Zlín, k oběma bychom v příštím roce rádi přinesli podrobnější recenze. Spíše laickým zájemcům o svět umění, jeho instituce a zákonitosti, je pak určen praktický humoristický slovník Philipa Hooka Snídaně u Sothebyho: Svět výtvarného umění od A do Z, který před dvěma lety vydalo londýnské Penguin Books. Český překlad vyšel ve Zlíně v letošním roce.

Připomeňme jen, že z produkce téhož nakladatelství jsme v minulých letech recenzovali známou publikaci Dona Thompsona Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů (zde). Z české produkce se této problematiky dotkla kupř. kniha Michaela Třeštíka Umění sbírat umění, vydaná v roce 2010 (zde).


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<