Václav Zykmund válečný

Dorotheum 21. 9. 2013

V zářijové aukci pražského Dorothea se objeví, kromě mnoha dalších položek, špičkové raně poválečné plátno Václava Zykmunda z počátků Skupiny Ra. V rámci tržní nabídky tohoto autora, ale i veřejných sbírkových fondů jeho tvorby, jde o výjimečně kvalitní a rozměrnou práci. Vystavena byla v době svého vzniku na přehlídce Moderne Kunst der Tschechoslowakei ve švýcarském Luzernu.


Václav Zykmund: Odkaz války / 1945 / olej a písky na plátně / 110 x 75 cm / vyvolávací cena 360 000 Kč (včetně aukční provize)

 

Autorem kurátorského výběru pro výstavu konanou od července do září 1947 v Kunsthalle ve švýcarském Luzernu byl významný poválečný historik umění a pozdější dlouholetý ředitel Národní galerie, Jiří Kotalík. Kromě Václava Zykmunda byly na této přehlídce zastoupeny další tři desítky soudobých českých a slovenských výtvarníků narozených v prvních dvou desetiletích 20. století, tehdejší výtvarná špička: členové skupiny 42, surrealisté, Karel Černý a další. Obálku útlého katalogu z této poválečné zahraniční přehlídky českého umění příznačně zdobí jeden z grafických listů nočních chodců Františka Hudečka.

Václav Zykmund: Odkaz války - výřez / 1945 / olej a písek na plátně / 110 x 75 cm

 

"Monumentální kompozice, ohlédnutí za hrůzami války a okupace, je pojata jako sugestivní, imaginární boj dobra se zlem, jež můžeme v obraze číst v mnoha různých rovinách a interpretacích. Mimořádně zajímavým momentem je především konfrontace malovaných figur a pozadí, které tvoří souvislá vrstva drobných kamínků. Ta umožňuje ještě více vnímat plasticitu namalovaných zmítajících se figur," uvádí k plátnu Odkaz války aukční katalog.

Václav Zykmund: Průřezy / 1944 / olej na překližce / 51 x 40,5 cm / Dorotheum 18. 5. 2013 / cena: 288 000 Kč včetně provize

 

Obraz Odkaz války pochází z moravské soukromé sbírky, do které se dostal pravděpodobně koncem 80. let minulého století. U Dorothea se letos na jaře prodal už jiný pozoruhodný Zykmundův olej nazvaný Průřezy. Na malbu pocházející z téhož období konce války kupci v květnu příznivě zareagovali, dočkala se nárůstu z původních 120 na 288 tisíc korun. Zykmundův sedm let starý autorský rekord ovšem stále drží výjimečná raná surrealistická práce Hold fetišismu z poloviny 30. let, nabídnutá v roce 2006 u Vltavínu. Tehdy se prodala za 2,28 milionu korun.

Jen pro srovnání, jiné práce z druhé poloviny 40. let, umělecko-historicky podstatně méně zajímavé malby Vždy je den a Zátiší (Ležící žena), se dočkaly konečné ceny 672 a 527 tisíc korun. Vyvolávací cenu rozměrného Odkazu války, který se bude dražit třetí sobotu v září, lze tedy považovat za veskrze motivační.

Ke kolekci Františka Muziky, nabízené na téže aukci, více zde a zde.


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Zykmund Václav

Václav Zykmund za více než 3 miliony

Václav Zykmund za více než 3 miliony

26. září 2022

Surrealismus ze soukromých sbírek v AJG

Surrealismus ze soukromých sbírek v AJG

16. září 2016

Fotografie i streetart

Fotografie i streetart

10. listopadu 2015


<