Rajlich je na zahraničních aukcích jako doma
24. dubna 2025
Text Kosař Pavla | Foto Christie’s, Sotheby’s | Datum 17.11.2014
Po historickém úspěchu impresionistů z minulého týdne (zde) se s velkým očekáváním sledovaly aukce poválečného a současného umění. To, že jde o kategorii, kde se v posledních letech utrácí nejvíce peněz, se potvrdilo. Minulý týden jsme psali o historickém výnosu impresionistické aukce Sotheby’s, který činil 422 milionů dolarů. Tento rekord však už neplatí. Ve středu v Christie’s během okamžiku dokázali prodat umění skoro za miliardu dolarů.
Pojďme se ale nejprve podívat na výsledky v Sotheby’s (o ní jsme psali zde), kde aukce proběhla o den dříve. Výnos Sotheby’s se pohyboval na spodní hranici předaukčního odhadu. I tak se ale vyšplhal k 344 milionům dolarů (předaukční odhady činily 323,1=418,7 milionů dolarů; uvádějí se bez provize). Do historických análů se tato aukce zapisovat asi nebude, nicméně šlo o pátou nejúspěšnější aukci poválečného a současného umění. Nového majitele nenašlo pouze 14 procent položek, přičemž aukční dům poskytl garance u třetiny děl. Nutno ale poznamenat, že ne všechny garantované položky se setkaly se zájmem dražitelů a řada z nich propadla.
Celkově byla ale aukce Sotheby’s úspěšná. Na aukci padly hned čtyři autorské rekordy, mezi nimiž vynikaly částky za Jaspera Johnse a Jeana Dubuffeta.
Nejdražším dílem večera se však stal Rothkův obraz No. 21 (Red, Brown, Black and Orange) z roku 1953. Nového majitele bude stát téměř 45 milionů dolarů (předaukční odhad činil 35–50 milionů dolarů). Za tuto sumu mu bude na zdi viset osmý nejdražší Rothko. Obraz byl poprvé představen rok po svém vzniku na výstavě 15 Americans v MoMA a naposledy jej veřejnost měla možnost vidět v letech 1971–72 v Kunsthausu v Curychu. Do aukce se pak Rothkovo plátno dostalo jako součást sbírky manželů Schlumbergerových, o které jsme informovali již dříve.
Dražitelé bojující o Vlajku Jasperse Johnse posléze vylepšili rekord i u tohoto autora. Jeho současná výše činí 36 milionů dolarů. Nejzajímavějším z devíti nabízených Warholů byl portrét Elizabeth Taylor Liz č. 3 z roku 1963, který našel nového majitele za 31,5 milionu dolarů. Z neúspěchů pak stojí za zmínku monumentální plastika Měsíc (Žlutý) Jeffa Koonse, jež zůstala nevydražená i přes to, že měla sjednanou garanci.
Veleúspěšný středeční večer v Christie’s (o němž jsme psali zde) skončil prodejem 75 děl v celkové hodnotě 853 milionů dolarů. Nového majitele nenašlo jen 5 prací z celkové nabídky 80 položek a navíc ten večer padlo hned jedenáct autorských rekordů. Mezi těmi, kdo si polepšili, najdeme například Eda Ruschu, Petera Doiga, George Baselitze, Cindy Sherman či Cy Twomblyho. Nejsledovanější a současně nejdražší položkou večera byl Warholův sítotisk Trojitý Elvis z roku 1963 vydražený za 82 milionů dolarů. Námětem pro plátno se Warholovi stala pohlednice propagující western, kde Elvis Presley ztvárnil hlavní roli. Druhým úspěšným Warholem večera byla zobrazení jiné herecké hvězdy – Marlona Brando. Dílo Čtyři Marlonové vyneslo úctyhodných 70 milionů dolarů.
Práce Francise Bacona Sedící figura ze slavné série Křičících papežů pak byla prodaná za téměř 45 milionů dolarů (předaukční odhad 40–60 milionů). Jedná se o známý námět Velázquezova Portrétu Papeže Inocenta X. z roku 1650. Když bylo dílo naposledy draženo v londýnské Christie’s v roce 1996, majitel za něj zaplatil "jen" 2,5 milionu dolarů.
Japonská umělkyně Yayoi Kusama se ve středu stala nejdražší žijící ženskou autorkou. Její White No. 28 z roku 1960 pocházející z cyklu Infinity Nets se vydražilo za 7,1 milionu dolarů. Další autorský rekord večera padl u Cy Twomblyho. Jeho tabule Bez názvu vynesla 69,6 milionu dolarů.
Venduehuis Den Haag 16. 4. 2025
Jedním z českých autorů, jehož díla se v poslední době čím dál častěji objevují na světových aukcích, je pětaosmdesátiletý Tomas Rajlich, který víc jak čtyřicet let působil v Nizozemí. Loni se na aukcích v Itálii, Francii a Nizozemí prodalo šestnáct...
24. dubna 2025Dorotheum Vídeň, 28. 4. a 29. 4. 2025
Zájemci o českou krajinomalbu si přijdou na své na tradiční jarní aukci Dorothea 28. dubna, kdy se mimo jiné představí šestice autorek a autorů s vazbami na tuzemskou výtvarnou tradici. Odhadní ceny za díla Piepenhagenových, Chwaly nebo Braunerové se...
11. dubna 2025Dopady amerických cel na umělecký byznys
Aktuální výnosy amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně mezinárodního obchodu se měsíc od měsíce mění a globální trh je stále nervóznější. První kolo dovozních přirážek se týkalo Kanady, Mexika a Číny a blíže nespecifikovaná umělecká díla (artwo...
21. března 202524. dubna 2025
11. dubna 2025
21. března 2025
5. ledna 2014
10. května 2022
14. listopadu 2017
5. ledna 2014