Umění a starožitnosti v Brně

Zezula 12. 4. 2014

Druhou dubnovou sobotu proběhne v brněnském sídle domu Zezula další aukce výtvarného umění a starožitností. Síň známá mezi sběrateli kvalitním výběrem děl starých mistrů, historického skla a asiatik připravila i tentokráte zajímavou nabídku.

Paul Kaspar: Zelný trh / 1924 / akvarel na papíře /157 x 216 mm / vyvolávací cena 29 000 Kč

 

Na prvních listech katalogu věnovaným pracem na papíře jistě zaujme nejen brněnské patrioty čtveřice akvarelů vídeňského akademického malíře Paula Kaspara. Oblíbený autor vycházející z tradice 19. stol. zachytil bravurně atmosféru brněnského Zelného trhu i zpětný pohled od Německého domu směrem k městskému centru s nově pojmenovanou ulicí doktora Aloise Rašína. Dalšími autorovými díly v nabídce je pohled na katedrálu sv. Petra a Pavla v Brně a radnice v Bratislavě.

Carry Hauser: Portrét ženy / olej na kartonu / 45 x 34,5 cm / vyvolávací cena 200 000 Kč

 

Mezi malířskými díly upozorněme na drobnou malbu s námětem Marie Magdalény evokující práce mistrů raného 17. stol., portrét lady Mary Douglas připsaný Joshua Reynoldsovi z pozůstalosti Dr. Vladimíra Slavíka či rozměrnou jezerní krajinu Adolfa Chwaly. Z meziválečných prací je patrně nejzajímavější expresivně laděný ženský portrét rakouského malíře Carry Hausera, spojeného s českými zeměmi mimo jiné jeho první soubornou výstavou pořádanou v roce 1918 v Opavě. Dnes jsou Hauserova díla zastoupena v předních sbírkových institucích celého západního světa.

Bakchus / slonovina / 14,7 cm / vyvolávací cena 45 000 Kč

 

V bohaté nabídce starožitností vyniká soubor konzolových a stolních hodin z 18. a 19. stol., psací stůl z dílny vídeňského nábytkáře Johanna Reimanna, několik dvoustěnných a lithyalinových číší či soubor hyalitového skla. Svou mimořádnou kvalitou zaujmou některé řezby ve slonovině. Na prvním místě je to luxusní domácí tabernákl datovaný do 17. stol. se slonovinovou sochou madony s dítětem, bohatě zdobený slonovinou, želvovinou a stříbrnými aplikami. Dále se nabízí několik krucifixů, z nichž vyniká práce připsaná Georgu Petelovi a kříž se slonovinovým korpusem vykládaný želvovinou. Umělecky nejvýznamnější se jeví blíže neurčená drobná slonovinová řezba boha Dionýsia pozvedajícího pohár s vínem za doprovodu drobné postavy mladého satyra. Socha vyniká přesvědčivě zvládnutou kompozicí, podáním figury i propracovaným pojetím draperie.

Johann Reimann: Psací stůl / 1803 / 97 x 75 x 48 cm / vyvolávací cena 950 000 Kč


 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Aukční dům Zezula

Dílo měsíce: Naděje pro všechny

Dílo měsíce: Naděje pro všechny

20. září 2014

Astronomické hodiny

Astronomické hodiny

25. listopadu 2013


<