Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu
26. dubna 2024
Text Mečkovský Robert | Datum 07.04.2014
Druhou dubnovou sobotu proběhne v brněnském sídle domu Zezula další aukce výtvarného umění a starožitností. Síň známá mezi sběrateli kvalitním výběrem děl starých mistrů, historického skla a asiatik připravila i tentokráte zajímavou nabídku.
Na prvních listech katalogu věnovaným pracem na papíře jistě zaujme nejen brněnské patrioty čtveřice akvarelů vídeňského akademického malíře Paula Kaspara. Oblíbený autor vycházející z tradice 19. stol. zachytil bravurně atmosféru brněnského Zelného trhu i zpětný pohled od Německého domu směrem k městskému centru s nově pojmenovanou ulicí doktora Aloise Rašína. Dalšími autorovými díly v nabídce je pohled na katedrálu sv. Petra a Pavla v Brně a radnice v Bratislavě.
Mezi malířskými díly upozorněme na drobnou malbu s námětem Marie Magdalény evokující práce mistrů raného 17. stol., portrét lady Mary Douglas připsaný Joshua Reynoldsovi z pozůstalosti Dr. Vladimíra Slavíka či rozměrnou jezerní krajinu Adolfa Chwaly. Z meziválečných prací je patrně nejzajímavější expresivně laděný ženský portrét rakouského malíře Carry Hausera, spojeného s českými zeměmi mimo jiné jeho první soubornou výstavou pořádanou v roce 1918 v Opavě. Dnes jsou Hauserova díla zastoupena v předních sbírkových institucích celého západního světa.
V bohaté nabídce starožitností vyniká soubor konzolových a stolních hodin z 18. a 19. stol., psací stůl z dílny vídeňského nábytkáře Johanna Reimanna, několik dvoustěnných a lithyalinových číší či soubor hyalitového skla. Svou mimořádnou kvalitou zaujmou některé řezby ve slonovině. Na prvním místě je to luxusní domácí tabernákl datovaný do 17. stol. se slonovinovou sochou madony s dítětem, bohatě zdobený slonovinou, želvovinou a stříbrnými aplikami. Dále se nabízí několik krucifixů, z nichž vyniká práce připsaná Georgu Petelovi a kříž se slonovinovým korpusem vykládaný želvovinou. Umělecky nejvýznamnější se jeví blíže neurčená drobná slonovinová řezba boha Dionýsia pozvedajícího pohár s vínem za doprovodu drobné postavy mladého satyra. Socha vyniká přesvědčivě zvládnutou kompozicí, podáním figury i propracovaným pojetím draperie.
26. dubna 2024European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 202426. dubna 2024
24. dubna 2024
20. září 2014
25. listopadu 2013
2. května 2024
1. května 2024
29. dubna 2024