Astronomické hodiny

Ustar 4. 12. 2013

Výjimečnou příležitostí pro sběratele historických hodin se stane první aukce uměleckých děl a starožitností olomoucké společnosti Ustar, konaná 4. prosince v pražském Kaiserštejnském paláci. V početné kolekci historických chronometrů vynikají exklusivní věžové astronomické hodiny manýristických forem.

Astronimické hodiny
Astronomické hodiny / střední Evropa /kolem 1630 / výška 57 cm

 

Tento typ luxusních hodin s astrolábovým číselníkem a množstvím dalších astronomických ukazatelů byl vyráběn ve Vídni a několika větších německých městských centrech od konce 16. do poloviny 17. stol. Vždy se jednalo o luxusní zboží, určené pro bohatou klientelu z řad vysoce postavených šlechtických rodů. Komplexní vysoce sofistikovaný přístroj jistým způsobem charakterizuje dobu svého vzniku: ta byla rozepjata mezi renesanční fascinací astrologií a počátky moderní přírodní vědy, formulované René Descartesem pro několik příštích pokolení.

Vřetenový bicí stroj datovaný do první třetiny 17. stol. kryje kovová skříň tradičního věžového vzhledu, dekorovaná aplikami odkazujícími k manýristické estetice. Chronometr poskytuje prostřednictvím několika číselníků mimo jiné informace o lunárních fázích, poloze slunce a měsíce, počtu vybraných hvězd na obloze, měsíci v roce, dnu v týdnu, či aktuálním znamení zvířetníku. Pozoruhodné jsou nápisy vyryté na vnitřních stranách hodinové skříně. Texty "GOT UNDEM HOCH LOBLICHTS : ERTZHAV SE ZV : OSTERREICH" (Bohu a vysoce ctěnému arcidomu rakouskému), "HEINRICH FREIHERR VON : BIBRAN :" a "IZRAEL STOSCH BRESLAW" vedou ke slezskému šlechtickému rodu, jehož představitel Heinrich von Bibran und Modlau zastával mezi léty 1627 – 1637 úřad zemského hejtmana Svídnického a Javorského knížectví. To v té době spadalo pod správu habsburské koruny. Jeho manželkou byla Helena von Stosch z wroclavské patricijské rodiny. Hodiny jsou mimo uvedené značeny monogramem "I S W".

Astronomické hodiny - detail / střední Evropa /kolem 1630 / výška 57 cm

 

Kromě skromnějších věžových hodin vydražených aukčním domem Zezula v roce 2010, nebyl podobný stroj na českém aukčním trhu nabízen. Historicky nejvýše vydraženými hodinami v domácích aukcích se stal mistrovský kus Josefa Blažka s postavou Chrona z roku 1810 vydražený aukčním domem Meissner Neumann v roce 2007. Odhadní cena astronomických hodin nabízených olomouckou galerií Ustar je stanovena v rozpětí 7 - 9 milionů korun, vyvolávány budou za 5 milionů korun (částky bez aukční provize).

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Starožitnosti - Galerie Ustar

Alpská krajina Bedřicha Havránka

Alpská krajina Bedřicha Havránka

8. října 2021

Rekordní desítka koroně navzdory

Rekordní desítka koroně navzdory

18. prosince 2020

Zrzavého prosinec

Zrzavého prosinec

2. prosince 2020


<