Astronomické hodiny

Ustar 4. 12. 2013

Výjimečnou příležitostí pro sběratele historických hodin se stane první aukce uměleckých děl a starožitností olomoucké společnosti Ustar, konaná 4. prosince v pražském Kaiserštejnském paláci. V početné kolekci historických chronometrů vynikají exklusivní věžové astronomické hodiny manýristických forem.

Astronimické hodiny
Astronomické hodiny / střední Evropa /kolem 1630 / výška 57 cm

Tento typ luxusních hodin s astrolábovým číselníkem a množstvím dalších astronomických ukazatelů byl vyráběn ve Vídni a několika větších německých městských centrech od konce 16. do poloviny 17. stol. Vždy se jednalo o luxusní zboží, určené pro bohatou klientelu z řad vysoce postavených šlechtických rodů. Komplexní vysoce sofistikovaný přístroj jistým způsobem charakterizuje dobu svého vzniku: ta byla rozepjata mezi renesanční fascinací astrologií a počátky moderní přírodní vědy, formulované René Descartesem pro několik příštích pokolení.

Vřetenový bicí stroj datovaný do první třetiny 17. stol. kryje kovová skříň tradičního věžového vzhledu, dekorovaná aplikami odkazujícími k manýristické estetice. Chronometr poskytuje prostřednictvím několika číselníků mimo jiné informace o lunárních fázích, poloze slunce a měsíce, počtu vybraných hvězd na obloze, měsíci v roce, dnu v týdnu, či aktuálním znamení zvířetníku. Pozoruhodné jsou nápisy vyryté na vnitřních stranách hodinové skříně. Texty "GOT UNDEM HOCH LOBLICHTS : ERTZHAV SE ZV : OSTERREICH" (Bohu a vysoce ctěnému arcidomu rakouskému), "HEINRICH FREIHERR VON : BIBRAN :" a "IZRAEL STOSCH BRESLAW" vedou ke slezskému šlechtickému rodu, jehož představitel Heinrich von Bibran und Modlau zastával mezi léty 1627 – 1637 úřad zemského hejtmana Svídnického a Javorského knížectví. To v té době spadalo pod správu habsburské koruny. Jeho manželkou byla Helena von Stosch z wroclavské patricijské rodiny. Hodiny jsou mimo uvedené značeny monogramem "I S W".

Astronomické hodiny - detail / střední Evropa /kolem 1630 / výška 57 cm

Kromě skromnějších věžových hodin vydražených aukčním domem Zezula v roce 2010, nebyl podobný stroj na českém aukčním trhu nabízen. Historicky nejvýše vydraženými hodinami v domácích aukcích se stal mistrovský kus Josefa Blažka s postavou Chrona z roku 1810 vydražený aukčním domem Meissner Neumann v roce 2007. Odhadní cena astronomických hodin nabízených olomouckou galerií Ustar je stanovena v rozpětí 7 - 9 milionů korun, vyvolávány budou za 5 milionů korun (částky bez aukční provize).

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024

Starožitnosti - Galerie Ustar

Alpská krajina Bedřicha Havránka

8. října 2021

Rekordní desítka koroně navzdory

18. prosince 2020

Zrzavého prosinec

Zrzavého prosinec

2. prosince 2020