Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Mečkovský Robert | Foto Ustar | Datum 25.11.2013
Výjimečnou příležitostí pro sběratele historických hodin se stane první aukce uměleckých děl a starožitností olomoucké společnosti Ustar, konaná 4. prosince v pražském Kaiserštejnském paláci. V početné kolekci historických chronometrů vynikají exklusivní věžové astronomické hodiny manýristických forem.
Tento typ luxusních hodin s astrolábovým číselníkem a množstvím dalších astronomických ukazatelů byl vyráběn ve Vídni a několika větších německých městských centrech od konce 16. do poloviny 17. stol. Vždy se jednalo o luxusní zboží, určené pro bohatou klientelu z řad vysoce postavených šlechtických rodů. Komplexní vysoce sofistikovaný přístroj jistým způsobem charakterizuje dobu svého vzniku: ta byla rozepjata mezi renesanční fascinací astrologií a počátky moderní přírodní vědy, formulované René Descartesem pro několik příštích pokolení.
Vřetenový bicí stroj datovaný do první třetiny 17. stol. kryje kovová skříň tradičního věžového vzhledu, dekorovaná aplikami odkazujícími k manýristické estetice. Chronometr poskytuje prostřednictvím několika číselníků mimo jiné informace o lunárních fázích, poloze slunce a měsíce, počtu vybraných hvězd na obloze, měsíci v roce, dnu v týdnu, či aktuálním znamení zvířetníku. Pozoruhodné jsou nápisy vyryté na vnitřních stranách hodinové skříně. Texty "GOT UNDEM HOCH LOBLICHTS : ERTZHAV SE ZV : OSTERREICH" (Bohu a vysoce ctěnému arcidomu rakouskému), "HEINRICH FREIHERR VON : BIBRAN :" a "IZRAEL STOSCH BRESLAW" vedou ke slezskému šlechtickému rodu, jehož představitel Heinrich von Bibran und Modlau zastával mezi léty 1627 – 1637 úřad zemského hejtmana Svídnického a Javorského knížectví. To v té době spadalo pod správu habsburské koruny. Jeho manželkou byla Helena von Stosch z wroclavské patricijské rodiny. Hodiny jsou mimo uvedené značeny monogramem "I S W".
Kromě skromnějších věžových hodin vydražených aukčním domem Zezula v roce 2010, nebyl podobný stroj na českém aukčním trhu nabízen. Historicky nejvýše vydraženými hodinami v domácích aukcích se stal mistrovský kus Josefa Blažka s postavou Chrona z roku 1810 vydražený aukčním domem Meissner Neumann v roce 2007. Odhadní cena astronomických hodin nabízených olomouckou galerií Ustar je stanovena v rozpětí 7 - 9 milionů korun, vyvolávány budou za 5 milionů korun (částky bez aukční provize).
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
8. října 2021
18. prosince 2020
2. prosince 2020
22. srpna 2022
3. června 2022
29. listopadu 2021