Ukřižovaný od Františka Bílka

Dorotheum 25. 5. 2019

Dorotheum na své květnové aukci nabídne rozměrnou kresbu na plátně Františka Bílka, která je jednou z řady jeho zpracování Krista na kříži. Nejznámější je Bílkův oltář v katedrále sv. Víta, dobou vzniku i typologií kříže má nabízená kresba blíže k Ukřižovanému z kostela sv. Václava v Praze na Zderaze.

František Bílek: Ukřižovaný, 1931


František Bílek: Ukřižovaný, 1931,
kombinovaná technika na plátně, nenapnuto na rámu, rozměry neuvedeny,
vyvolávací cena: 120 000 Kč (+ 20% provize), Dorotheum 25. 5. 2019

Tématem Krista na kříži se Bílek nejintenzivnější zabýval v letech 1897–99. V té době mu nebylo ještě ani třicet let, měl za sebou studia v Praze a v Paříží, knižní vydání svých raných prací (1897) i první výstavu v Topičově salonu (1898). V roce své první samostatné výstavy vstoupil do SVU Mánes a v sousedství rodného domu v Chýnově si vybudoval velkorysý ateliér.

Výsledkem jeho potýkání se s tématem je vysoký reliéf Krista na kříži z nahrubo otesaných kmenů, který je vsazen do obdélníkového rámce, který je opatřen dalšími řezbami. Socha je dnes součástí zmiňovaného oltáře v katedrále sv. Víta. Zatímco samotný Krucifix Bílek dokončil v listopadu 1899, oltářní mensu vytvořil až v letech 1926–27 na zakázku Ministerstva školství a národní osvěty.

V roce 1920 František Bílek přestoupil do Církve československé husitské a v průběhu 20. let si jeho Ukřižovaného pořídilo několik církevních sborů po celé republice. S Bílkovými Krucifixy se setkáme v Kladně, Voticích či Českých Budějovicích.
 

Ukřižovaný Františka Bílka v pražském kostele sv. Václava na Zderaze


Ukřižovaný Františka Bílka v pražském kostele sv. Václava na Zderaze

Socha v kostele sv. Václava v Praze na Zderaze, který Církev československá husitská získala do své správy v roce 1926, mezi nimi zaujímá prominentní postavení, a to nejen svým monumentálním rozměrem. Bílek navrhl celé vnitřní vybavení kostela a právě zde byl také jeho syn František v červnu 1928 vysvěcen na kněze.

Postava Krista je pojata stejně jak na Krucifixu z roku 1899, kříž z nahrubo otesaných kmenů je však podložen deskou s doprovodnými texty, které reprodukují poslední Ježišova slova. Se stejným řešením a texty, byť o trochu jinak rozmístěnými, se setkáváme i na kresbě, kterou bude v sobotu 25. května dražit Dorotheum.

Nahoře nad hlavou Krista čteme: Otče, odpusť jim, neboť nevědí co činí. O něco níže pak: Ženo, hle tvůj syn a Aj matka tvá. Na břevnu kříže pak: Ještě dnes budeš se mnou v ráji. Žízním. Proč jsi mě opustil. Dokonáno jest.
 

František Bílek: Ukřižovaný


František Bílek: Ukřižovaný, lipové dřevo, výška 80 cm,
cena: 306 800 Kč, Zezula 9. 6. 2012

V patě kříže je kresba signována a datována: F. Bílek 1931, je tedy o rok mladší než zmiňovaná socha z kostela sv. Václava. Pochází z majetku chýnovského lékaře Václava Kotta, který Bílka ošetřoval. V červnu 1931 sochař vážně onemocněl jaterní chorobou a zánětem žlučníku. Nikdy se již zcela neuzdravil, opakovaly se mu bolestivé záchvaty.

Kresba bude startovat 120 tiscích korun (+ 20% provize) a i prodej za vyvolávací cenu by stačil na šestou příčku v autorově top. Cenový rekord drží dřevěný model k soše Obětovaný pro Hořice, která se před osmi lety na aukci společnosti Arcimboldo prodala za 322 tisíc korun. O patnáct tisíc méně stála 80 centimetrů vysoká varianta Krucifixu ze sv. Víta, kterou v roce 2012 dražila společnost Zezula.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Bílek František

Rekordní Bukovac

Rekordní Bukovac

16. června 2014

František Bílek

František Bílek

28. března 2014


<