Rekordní Bukovac

Dorotheum 24. 5. 2014

Druhá letošní aukce společnosti Dorotheum, na které v sobotu 24. května bylo nabízeno 560 obrazů a starožitností, vynesla 15,2 milionu korun. Úspěšnost aukce byla 42 procent, přičemž za více než milion se prodal jediný obraz a hranici sta tisíc korun překonalo dalších 25 položek.

Nejdráže se prodal titulní obraz aukce, působivá figurativní kompozice V máji od Vlaho Bukovace. Obraz z roku 1898 se prodal s výrazným nárůstem za 2,64 milionu korun, což je autorův nový cenový rekord na českém trhu. Předchozí, tři roky staré Bukovacovo aukční maximum obraz překonal bezmála o půl milionu korun.

Vlaho Bukovac: V máji / 1898
Vlaho Bukovac: V máji / 1898
olej na plátně / 81 x 54 cm
cena: 2 640 000 Kč

Největším překvapením aukce se stala dražba bezejmenného obrazu od nepříliš známého Františka Malého, který za první republiky působil jako textilní návrhář a pedagog v Bratislavě. Působivá malba z počátku 30. let vylétla z 96 na rekordních 900 tisíc korun. Druhý Malého obraz Po koupeli z roku 1959 vzápětí vystoupal z 96 na 144 tisíc korun. Českými aukcemi dosud prošla jen necelá dvacítka umělcových obrazů, přičemž jen dva další byly draženy za částky nad sto tisíc korun.

Z dalších zajímavých prodejů zmiňme částku 780 tisíc korun za pohled na Jindřichův Hradec od Antonína Chittussiho a rekordní prodeje dvou vzácně se vyskytujících autorů 19. století, Antonína Dvořáka (216 tisíc) a rakouského malíře Alfreda Zoffa (264 tisíc korun). Za vyvolávací cenu 144 tisíc korun našla kupce rozměrná námořní bitevní scéna z roku 1865 od česko-německého malíře Josefa Püttnera. Secesní bronzová soška Salambo od pozapomenutého Rudolfa Čermáka se prodala šest příhozů nad vyvolávací cenu za konečných 168 tisíc korun a jen o pár tisíc méně stála dřevěná socha Františka Bílka Ve tvůrčí hodině ze začátku 20. let.

František Malý: Bez názvu / 1932
olej na plátně / 51 x 45 cm
cena: 900 000 Kč

Relativně dobře se tentokrát prodávaly starožitnosti. Za více než sto tisíc korun se v této kategorii prodalo hned deset položek, v několika případech jsme byli svědky i poměrně dramatických nárůstů. Za nejvyšší cenu byla vydražena secesní dóza z produkce francouzské sklárny Galé, která vystoupala až na 384 tisíc korun, čtyřnásobek minimálního podání.

Za více než dvojnásobek vyvolávací ceny, za 144 a 180 tisíc korun se prodaly dva ozdobní putti od Michaela Powolného. Bojovalo se také o známou černobílou vázu Josefa Hoffmanna z produkce sklárny Lötz, která se dostala ze 120 na 204 tisíc, nebo o art decovou vázu s motivem lodníků vyrobenou na sklářské škole v Kamenickém Šenově, za níž vítěz aukce nabídl 114 tisíc korun.

Michal Powolny: Jaro / Wiener Keramik
glazeovaná keramika / výška 38 cm
cena: 180 000 Kč

Z nabízeného nábytku se nejvíce přihazovalo na historizující šperkovnici z poslední čtvrtiny 19. století, která se prodala za 180 tisíc korun, dva a půl násobek minimálního podání. Za 156 tisíc odešly francouzské barokní hodiny a jen o pár tisíc méně stál barokní psací stůl, česká práce z posledních desetiletí vlády Marie Terezie. O překvapení se postaral perský koberec z počátku 20. století, který z necelých 34 tisíc vystoupal na čtyřnásobnou částku.

Součástí nabídky byla i desítka historických knih z 15. až 18. století. Prodaly se všechny, dohromady za necelých půl milionu korun. Nejdražším kusem byla tzv. Bible benátská, český překlad bible vydaný roku 1506 v Benátkách. Nový majitel za ni nabídl 144 tisíc korun.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Powolny Michael

Dorotheum 18. 9. 2010

Dorotheum 18. 9. 2010

17. října 2010