Rekordní Bukovac

Dorotheum 24. 5. 2014

Druhá letošní aukce společnosti Dorotheum, na které v sobotu 24. května bylo nabízeno 560 obrazů a starožitností, vynesla 15,2 milionu korun. Úspěšnost aukce byla 42 procent, přičemž za více než milion se prodal jediný obraz a hranici sta tisíc korun překonalo dalších 25 položek.

Nejdráže se prodal titulní obraz aukce, působivá figurativní kompozice V máji od Vlaho Bukovace. Obraz z roku 1898 se prodal s výrazným nárůstem za 2,64 milionu korun, což je autorův nový cenový rekord na českém trhu. Předchozí, tři roky staré Bukovacovo aukční maximum obraz překonal bezmála o půl milionu korun.

Vlaho Bukovac: V máji / 1898
Vlaho Bukovac: V máji / 1898
olej na plátně / 81 x 54 cm
cena: 2 640 000 Kč

Největším překvapením aukce se stala dražba bezejmenného obrazu od nepříliš známého Františka Malého, který za první republiky působil jako textilní návrhář a pedagog v Bratislavě. Působivá malba z počátku 30. let vylétla z 96 na rekordních 900 tisíc korun. Druhý Malého obraz Po koupeli z roku 1959 vzápětí vystoupal z 96 na 144 tisíc korun. Českými aukcemi dosud prošla jen necelá dvacítka umělcových obrazů, přičemž jen dva další byly draženy za částky nad sto tisíc korun.

Z dalších zajímavých prodejů zmiňme částku 780 tisíc korun za pohled na Jindřichův Hradec od Antonína Chittussiho a rekordní prodeje dvou vzácně se vyskytujících autorů 19. století, Antonína Dvořáka (216 tisíc) a rakouského malíře Alfreda Zoffa (264 tisíc korun). Za vyvolávací cenu 144 tisíc korun našla kupce rozměrná námořní bitevní scéna z roku 1865 od česko-německého malíře Josefa Püttnera. Secesní bronzová soška Salambo od pozapomenutého Rudolfa Čermáka se prodala šest příhozů nad vyvolávací cenu za konečných 168 tisíc korun a jen o pár tisíc méně stála dřevěná socha Františka Bílka Ve tvůrčí hodině ze začátku 20. let.

František Malý: Bez názvu / 1932
olej na plátně / 51 x 45 cm
cena: 900 000 Kč

Relativně dobře se tentokrát prodávaly starožitnosti. Za více než sto tisíc korun se v této kategorii prodalo hned deset položek, v několika případech jsme byli svědky i poměrně dramatických nárůstů. Za nejvyšší cenu byla vydražena secesní dóza z produkce francouzské sklárny Galé, která vystoupala až na 384 tisíc korun, čtyřnásobek minimálního podání.

Za více než dvojnásobek vyvolávací ceny, za 144 a 180 tisíc korun se prodaly dva ozdobní putti od Michaela Powolného. Bojovalo se také o známou černobílou vázu Josefa Hoffmanna z produkce sklárny Lötz, která se dostala ze 120 na 204 tisíc, nebo o art decovou vázu s motivem lodníků vyrobenou na sklářské škole v Kamenickém Šenově, za níž vítěz aukce nabídl 114 tisíc korun.

Michal Powolny: Jaro / Wiener Keramik
glazeovaná keramika / výška 38 cm
cena: 180 000 Kč

Z nabízeného nábytku se nejvíce přihazovalo na historizující šperkovnici z poslední čtvrtiny 19. století, která se prodala za 180 tisíc korun, dva a půl násobek minimálního podání. Za 156 tisíc odešly francouzské barokní hodiny a jen o pár tisíc méně stál barokní psací stůl, česká práce z posledních desetiletí vlády Marie Terezie. O překvapení se postaral perský koberec z počátku 20. století, který z necelých 34 tisíc vystoupal na čtyřnásobnou částku.

Součástí nabídky byla i desítka historických knih z 15. až 18. století. Prodaly se všechny, dohromady za necelých půl milionu korun. Nejdražším kusem byla tzv. Bible benátská, český překlad bible vydaný roku 1506 v Benátkách. Nový majitel za ni nabídl 144 tisíc korun.

Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024
Milionový Šíma i ojedinělá Čapkova plastika online

Weinberg 19. 5. 2024

III. Prémiová aukce umění společnosti Weinberg, online aukce končící v neděli 19. května, měla prodejní úspěšnost zhruba 52 procent. Necelá stovka prodaných děl dohromady přišla na více než 9,4 milionu korun.

21. května 2024
157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

Ohlédnutí za dubnovými aukcemi Macho & Chlapovič

17. května 2024

Powolny Michael

Dorotheum 18. 9. 2010

Dorotheum 18. 9. 2010

17. října 2010