Trh s uměním v roce 2014

Pokles obratu a diferenciace zájmu sběratelů

Sběratelé a investoři utratili na českých aukcích za rok 2014 na 850 milionů korun, což představuje pokles přibližně o 10 procent oproti rekordnímu obratu předchozího roku (ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Nejdražším dílem roku je obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou, prodaný za 16,8 milionu korun. Diferenciace zájmu sběratelů a jejich pronikání do méně protežovaných segmentů trhu pokračuje. Padlo minimálně pět desítek nových autorských rekordů.

Top 10 2014 - přehled deseti nejdražších děl roku

V roce 2014 se o 10 procent snížily nejen celkové tržby, ale i finanční objem na trhu nabízených děl. Zatímco v roce 2013 byla na aukcích nabízena díla dohromady za 886 milionů, loni to bylo 797 milionů korun (součet vyvolávacích cen v databázi ART+ bez aukční provize). Tento pokles nabídky lze dobře ilustrovat i změnou v počtech milionových položek. Zatímco předloni aukcemi prošlo 152 uměleckých děl s vyvolávací cenou nad milion korun, loni jich bylo o čtyři desítky méně. Ostatní parametry trhu – úspěšnost prodejů, hodnota nárůstů i neprodaných položek – zůstaly proporčně na stejné úrovni jako v roce 2013.

Trendem posledních let je růst počtu nových cenových rekordů, jen loni jich trh zaznamenal na pět desítek. Nová autorská maxima se týkají především autorů prodávaných ve středním cenovém pásmu a v cenově se rozvíjejících segmentech, jako je poválečné umění, 19. století či současné umění. Tyto dříve podceňované oblasti rok od roku nabývají na významu a skýtají zatím dostatečný potenciál pro sběratelské a investiční "objevy" i pro růst cen.

Pokles trhu signalizuje také to, že sběratelé jsou velmi vybíraví a že řada průměrnějších prací vůbec nepřijde na trh, neboť majitelé patrně současnou situaci nevnímají jako vhodnou dobu k prodeji. Cenové rekordy ve středním cenovém pásmu naopak naznačují pozvolné rozšiřování sběratelského zájmu o další autory a pozvolný růst cen. Počet děl prodaných v rozmezí od 100 tisíc do 1 milionu korun (bez aukční provize) se podle statistik ART+ meziročně zvýšil z 800 na 900 položek.

Také Index ART+ v průběhu loňského roku ztratil na 10 procent a zakončil na hodnotě 737,19 bodu. Index kontinuálně klesal již od října 2013 a v září 2014 se ocitl na svém dvouletém minimu. V závěru roku si opět polepšil a vrátil se nad hranici 700 bodů, na které se držel od konce roku 2012 do jara 2014. Zmíněný pokles Indexu ART+ nesignalizuje žádnou zásadní proměnu na českém trhu, ani pokles cen. Jde o důsledek dlouhodobé orientace trhu na úzký okruh umělců z řad klasické moderny a počínající diferenciaci zájmů kupujících.

Obraty dosažené v hlavních kategoriích a poměr prodaných položek:
obrazy                 613 milionů    / prodáno 2900 položek ze 7000 nabízených
kresba, grafika     113 milionů    / prodáno 2700 položek z 6300 nabízených
fotografie              13 milionů     / prodáno 660 položek z 1200 nabízených
socha                    38 milionů    / prodáno 430 položek z 950 nabízených


Související články

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta

Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...

15. července 2024
Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právní průvodce pro sběratele umění

Při nakládání s uměleckým dílem, starožitností nebo celou sbírkou je naprosto nezbytné ve smlouvě či závěti každou položku velmi přesně popsat. Jen v takovém případě vás a váš majetek bude právo dostatečně chránit například při reklamacích nebo při z...

11. července 2024
Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

Museum Kampa do začátku září hostí výběr ze sbírky Vladimíra Železného zaměřený převážně na předválečnou a meziválečnou modernu. Součástí expozice je řada děl, která v minulosti prošla aukčním trhem. Mnoha z nich jsme se věnovali již v době, kdy byla...

8. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<