Toyen za 1,56 milionu korun strhla investory

Portu Gallery 22. 9. 2022

Dílo Toyen přitahuje také investory, kteří se jinak o umění příliš nezajímají. Na investici do souboru litografií Střelnice se u Portu Gallery během necelých dvou dnů složilo 287 investorů. Celkem dali dohromady požadovanou částku 1,56 milionu korun.

 
I umělecké dílo se dá obrazně rozporcovat a po částech nabídnout investorům. Tak to udělala investiční galerie Portu Gallery na konci září se souborem litografií od Toyen s názvem Střelnice. Jednotlivé listy souboru Toyen vytvořila v letech 1939 až 1941. Celkem vzniklo pět let před smrtí autorky 75 ucelených souborů, které vydal Toyenin přítel Radovan Ivšić. Investoři si v Portu Gallery mohli koupit podíly v souboru s pořadovým číslem 67.
 
Podíly mají podobu investičních certifikátů v nominální hodnotě jedné koruny. Celkem v zářijovém úpisu museli investoři dát dohromady 1,56 milionu korun, z nichž hodnota samotného díla činí 1,425 milionu korun. Zbytek vybraných peněz slouží k úhradě pojištění a odměny za správu díla. Úpis začal ve čtvrtek 22. září odpoledne. Do soboty do rána se na celkovou požadovanou částku složilo 287 investorů. Na jednoho připadá průměrná investice 5500 korun.
 

Investice na pět let

 
Název souboru Střelnice je synonymem války, ale odkazuje také k oblíbené tematice lidových poutí raného Devětsilu. Jednotlivé kresby zaplňují různé lidské i zvířecí bytosti nebo jejich části. Tento „bestiář“ autorka formovala už ve starší tvorbě a především v cyklech doprovázejících básnické cykly jejího přítele básníka Jindřicha Heislera, s nímž do Paříže odcestovala, uvedla Portu Gallery v popisu díla. 
 
 
Pro Střelnici jsou typické výjevy jako na divadelní scéně – odehrávající se v pustině se vzdáleným horizontem. Příběhy nejsou jednoznačné. Ze všech scének cyklu ale na diváka mrazivě dýchá úzkost. Její melancholický rozměr a použití mnoha dětských motivů ji ale poeticky kompenzují. Návrat do dětství znamená také obranu před zlým světem, kterému odmítáme rozumět.
 
Galerie doporučuje investorům držet dílo nejméně pět let. S budoucím prodejem musí souhlasit nadpoloviční část investorů. Z prodejní ceny dostanou část, která odpovídá podílu získaného během letošního úpisu investičních certifikátů.
 

Miliony za Kupku i Drtikola

 
Pro Portu Gallery byl úpis Toyen už několikátou příležitostí, jak díla uznávaných autorů nabídnout drobným investorům. V únoru nabídla grafické album Františka Kupky Čtyři příběhy bílé a černé. Na soubor 24 grafických listů za 3,19 milionu korun se složilo 263 investorů.
 
V dubnu nakoupilo 197 investorů certifikáty v hodnotě 1,085 milionu korun, aby si pořídili dvě grafické práce Josefa Lady a Josefa Šímy – barevnou litografii Vodník z roku 1942 a inkoustovou kresbu bez názvu z roku 1969. O měsíc později si 295 investorů rozdělilo autorské album 32 bromostříbrných fotografií Františka Drtikola v hodnotě 1,91 milionu korun.
 

Chystá se Mucha a Warhol

 
 
Do konce roku chce Portu Gallery stihnout ještě alespoň dva úpisy. Investorům nabídne knihu Documents decorarifs od Alfonse Muchy. V ní je 72 restaurovaných listů se secesními dekorativními motivy. V celku se zachovalo jen několik souborů. „Je to opravdová rarita s investičním potenciálem. Ocenili jsme ji na více než 1,4 milionu korun. Naposledy se na trhu objevil tento soubor letos v New Yorku, kdy se prodal za 55 200 dolarů,“ říká šéf Portu Gallery Martin Jaroš.
 
 
Další šancí jak investovat do díla proslulého umělce bude úpis obrazu Andy Warhola ze série Ladies and Gentleman. V tomto případě budou muset investoři složit více než 2 miliony korun. Ve hře je také úpis díla Roye Lichtensteina Crak! I v tomto případě se cena přehoupne přes 2 miliony korun.
 

Související články

Přes 20 milionů korun za jedinou minci

Přes 20 milionů korun za jedinou minci

Podzim na českých numismatických aukcích

Padl letošní rekord českých numismatických aukcí. Aukční dům Macho & Chlapovič vydražil v říjnu na své 31. sálové aukci československý dvoudukát z roku 1937 za 20,7 milionů korun. Je to nejvyšší cena za jednu jedinou minci, kterou sběratelé zaplatili...

1. prosince 2023
Rodinné stříbro

Rodinné stříbro

Veletrh Antique 23. – 26. 11. 2023

Tradiční Veletrh Antique, tentokrát již 49. v pořadí, pořádá tento týden od čtvrtka do neděle Asociace starožitníků v historických prostorách Novoměstské radnice. Tématem, které se bude celým vydáním prolínat je motto rodinné stříbro.

22. listopadu 2023
Čeští současní umělci bodují na výstavách po celém světě

Čeští současní umělci bodují na výstavách po celém světě

Aktivita umělců z J&T Banka Art Indexu

Účast na zahraničních výstavách v prestižních galeriích je jedním z tahounů hodnoty děl současných umělců. Tvůrci a tvůrkyně zastoupení na předních místech žebříčku J&T Banka Art Indexu jsou i letos aktivní a daří se jim jak na skupinových tak i na s...

20. října 2023
Zobrazit všechny

Další články


<