Toyen za 1,56 milionu korun strhla investory

Portu Gallery 22. 9. 2022

Dílo Toyen přitahuje také investory, kteří se jinak o umění příliš nezajímají. Na investici do souboru litografií Střelnice se u Portu Gallery během necelých dvou dnů složilo 287 investorů. Celkem dali dohromady požadovanou částku 1,56 milionu korun.

 
I umělecké dílo se dá obrazně rozporcovat a po částech nabídnout investorům. Tak to udělala investiční galerie Portu Gallery na konci září se souborem litografií od Toyen s názvem Střelnice. Jednotlivé listy souboru Toyen vytvořila v letech 1939 až 1941. Celkem vzniklo pět let před smrtí autorky 75 ucelených souborů, které vydal Toyenin přítel Radovan Ivšić. Investoři si v Portu Gallery mohli koupit podíly v souboru s pořadovým číslem 67.
 
Podíly mají podobu investičních certifikátů v nominální hodnotě jedné koruny. Celkem v zářijovém úpisu museli investoři dát dohromady 1,56 milionu korun, z nichž hodnota samotného díla činí 1,425 milionu korun. Zbytek vybraných peněz slouží k úhradě pojištění a odměny za správu díla. Úpis začal ve čtvrtek 22. září odpoledne. Do soboty do rána se na celkovou požadovanou částku složilo 287 investorů. Na jednoho připadá průměrná investice 5500 korun.
 

Investice na pět let

 
Název souboru Střelnice je synonymem války, ale odkazuje také k oblíbené tematice lidových poutí raného Devětsilu. Jednotlivé kresby zaplňují různé lidské i zvířecí bytosti nebo jejich části. Tento „bestiář“ autorka formovala už ve starší tvorbě a především v cyklech doprovázejících básnické cykly jejího přítele básníka Jindřicha Heislera, s nímž do Paříže odcestovala, uvedla Portu Gallery v popisu díla. 
 
 
Pro Střelnici jsou typické výjevy jako na divadelní scéně – odehrávající se v pustině se vzdáleným horizontem. Příběhy nejsou jednoznačné. Ze všech scének cyklu ale na diváka mrazivě dýchá úzkost. Její melancholický rozměr a použití mnoha dětských motivů ji ale poeticky kompenzují. Návrat do dětství znamená také obranu před zlým světem, kterému odmítáme rozumět.
 
Galerie doporučuje investorům držet dílo nejméně pět let. S budoucím prodejem musí souhlasit nadpoloviční část investorů. Z prodejní ceny dostanou část, která odpovídá podílu získaného během letošního úpisu investičních certifikátů.
 

Miliony za Kupku i Drtikola

 
Pro Portu Gallery byl úpis Toyen už několikátou příležitostí, jak díla uznávaných autorů nabídnout drobným investorům. V únoru nabídla grafické album Františka Kupky Čtyři příběhy bílé a černé. Na soubor 24 grafických listů za 3,19 milionu korun se složilo 263 investorů.
 
V dubnu nakoupilo 197 investorů certifikáty v hodnotě 1,085 milionu korun, aby si pořídili dvě grafické práce Josefa Lady a Josefa Šímy – barevnou litografii Vodník z roku 1942 a inkoustovou kresbu bez názvu z roku 1969. O měsíc později si 295 investorů rozdělilo autorské album 32 bromostříbrných fotografií Františka Drtikola v hodnotě 1,91 milionu korun.
 

Chystá se Mucha a Warhol

 
 
Do konce roku chce Portu Gallery stihnout ještě alespoň dva úpisy. Investorům nabídne knihu Documents decorarifs od Alfonse Muchy. V ní je 72 restaurovaných listů se secesními dekorativními motivy. V celku se zachovalo jen několik souborů. „Je to opravdová rarita s investičním potenciálem. Ocenili jsme ji na více než 1,4 milionu korun. Naposledy se na trhu objevil tento soubor letos v New Yorku, kdy se prodal za 55 200 dolarů,“ říká šéf Portu Gallery Martin Jaroš.
 
 
Další šancí jak investovat do díla proslulého umělce bude úpis obrazu Andy Warhola ze série Ladies and Gentleman. V tomto případě budou muset investoři složit více než 2 miliony korun. Ve hře je také úpis díla Roye Lichtensteina Crak! I v tomto případě se cena přehoupne přes 2 miliony korun.
 

Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<