Toyen za 1,56 milionu korun strhla investory

Portu Gallery 22. 9. 2022

Dílo Toyen přitahuje také investory, kteří se jinak o umění příliš nezajímají. Na investici do souboru litografií Střelnice se u Portu Gallery během necelých dvou dnů složilo 287 investorů. Celkem dali dohromady požadovanou částku 1,56 milionu korun.

 
I umělecké dílo se dá obrazně rozporcovat a po částech nabídnout investorům. Tak to udělala investiční galerie Portu Gallery na konci září se souborem litografií od Toyen s názvem Střelnice. Jednotlivé listy souboru Toyen vytvořila v letech 1939 až 1941. Celkem vzniklo pět let před smrtí autorky 75 ucelených souborů, které vydal Toyenin přítel Radovan Ivšić. Investoři si v Portu Gallery mohli koupit podíly v souboru s pořadovým číslem 67.
 
Podíly mají podobu investičních certifikátů v nominální hodnotě jedné koruny. Celkem v zářijovém úpisu museli investoři dát dohromady 1,56 milionu korun, z nichž hodnota samotného díla činí 1,425 milionu korun. Zbytek vybraných peněz slouží k úhradě pojištění a odměny za správu díla. Úpis začal ve čtvrtek 22. září odpoledne. Do soboty do rána se na celkovou požadovanou částku složilo 287 investorů. Na jednoho připadá průměrná investice 5500 korun.
 

Investice na pět let

 
Název souboru Střelnice je synonymem války, ale odkazuje také k oblíbené tematice lidových poutí raného Devětsilu. Jednotlivé kresby zaplňují různé lidské i zvířecí bytosti nebo jejich části. Tento „bestiář“ autorka formovala už ve starší tvorbě a především v cyklech doprovázejících básnické cykly jejího přítele básníka Jindřicha Heislera, s nímž do Paříže odcestovala, uvedla Portu Gallery v popisu díla. 
 
 
Pro Střelnici jsou typické výjevy jako na divadelní scéně – odehrávající se v pustině se vzdáleným horizontem. Příběhy nejsou jednoznačné. Ze všech scének cyklu ale na diváka mrazivě dýchá úzkost. Její melancholický rozměr a použití mnoha dětských motivů ji ale poeticky kompenzují. Návrat do dětství znamená také obranu před zlým světem, kterému odmítáme rozumět.
 
Galerie doporučuje investorům držet dílo nejméně pět let. S budoucím prodejem musí souhlasit nadpoloviční část investorů. Z prodejní ceny dostanou část, která odpovídá podílu získaného během letošního úpisu investičních certifikátů.
 

Miliony za Kupku i Drtikola

 
Pro Portu Gallery byl úpis Toyen už několikátou příležitostí, jak díla uznávaných autorů nabídnout drobným investorům. V únoru nabídla grafické album Františka Kupky Čtyři příběhy bílé a černé. Na soubor 24 grafických listů za 3,19 milionu korun se složilo 263 investorů.
 
V dubnu nakoupilo 197 investorů certifikáty v hodnotě 1,085 milionu korun, aby si pořídili dvě grafické práce Josefa Lady a Josefa Šímy – barevnou litografii Vodník z roku 1942 a inkoustovou kresbu bez názvu z roku 1969. O měsíc později si 295 investorů rozdělilo autorské album 32 bromostříbrných fotografií Františka Drtikola v hodnotě 1,91 milionu korun.
 

Chystá se Mucha a Warhol

 
 
Do konce roku chce Portu Gallery stihnout ještě alespoň dva úpisy. Investorům nabídne knihu Documents decorarifs od Alfonse Muchy. V ní je 72 restaurovaných listů se secesními dekorativními motivy. V celku se zachovalo jen několik souborů. „Je to opravdová rarita s investičním potenciálem. Ocenili jsme ji na více než 1,4 milionu korun. Naposledy se na trhu objevil tento soubor letos v New Yorku, kdy se prodal za 55 200 dolarů,“ říká šéf Portu Gallery Martin Jaroš.
 
 
Další šancí jak investovat do díla proslulého umělce bude úpis obrazu Andy Warhola ze série Ladies and Gentleman. V tomto případě budou muset investoři složit více než 2 miliony korun. Ve hře je také úpis díla Roye Lichtensteina Crak! I v tomto případě se cena přehoupne přes 2 miliony korun.
 

Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<