O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž
14. ledna 2026
Text Redakce ART+ | Foto Soga | Datum 09.03.2017
Loni se obchodu s uměním dařilo nejenom v Čechách, ale určitý vzestup zájmu ze strany sběratelů a investorů evidujeme i na Slovensku. Za minulý rok se na tomto aukčním trhu prodala umělecká díla za téměř 5,7 milionu eur, což vzhledem k přechozímu období znamená nárůst zhruba o 30 %. Několik autorských rekordů současných výtvarníků na úterní dražbě společnosti Soga naznačují, že by se letošek mohl nést ve znamení částečného posunu poptávky k "mladším" jménům.
S výsledkem více než 200 tisíc eur (včetně provize) a úspěšností 54% skončila březnová aukce slovenské Sogy. Přestože nejdražší položkou se stala dle očekávání krajina oblíbeného Ladislava Mednyánszkého, který je v našem Top 10 zastoupen hned třikrát, na svá maxima si sáhla také trojice žijících autorů. Jedním z nich je čtyřiašedesátiletý výtvarník Peter Kľúčik, jehož velkormátový pandánový obraz V rajské záhrade (Zoológia) II. zdvojnásobil svoji vyvolávací cenu a prodal se za více než 9,5 tisíc eur. Osobní rekord si vylepšili rovněž současní umělci Peter Bartoš a Matej Fabian.
Při pohledu na obsazení a výši dosažených cen v žebříčku nejdražších děl slovenského umění je však evidentní, že naši sousedi jsou orientovaní spíše konzervativněji. Vedle prvenství zmiňovaného slovensko-maďarského klasika Mednyánszkého vyvolalo pozornost především monumentální plátno Prodavači zeleniny, připisované vlámskému baroknímu malíři Fransi Snydersovi nebo na vesnické náměty zaměřené dílo Jana Hály. Oblíbenost potvrdili také výrazní slovenští modernisté Martin Benka a Mikuláš Galanda. Za zdůraznění pak stojí zejména na deváté příčce usazená koláž Morena II z let 1969 - 1989 od Andreje Barčíka, kterou Soga prodala na své listopadové aukci za částku 68 200 eur.
1/ Ladislav Mednyánszky: Zurčiaci potok, 1908, olej na plátně, 150 x 200 cm, cena: 161 200 eur, Soga 26.4.2016

2/ Frans Snyders (připsáno): Prodavači zeleniny, po 1650, olej na plátně, 163 x 231 cm, cena: 124 000 eur, Soga 22.11.2016

3/ Dominik Skutezky: Plenér, 1911, olej na plátně, 72,5 x 54,5 cm, cena: 115 320 eur, Soga 26.4.2016

Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025
Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...
14. ledna 2026TOP 10 světových aukcí za rok 2025
Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...
12. ledna 2026Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025
Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.
8. ledna 202614. ledna 2026
12. ledna 2026
8. ledna 2026
1. května 2024
22. dubna 2024
24. srpna 2022