Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto ART+ | Datum 22.12.2016
Tento zřejmě nejznámější člen Skupiny 42 má dlouhodobě vysoký počet sběratelů i obdivovatelů z řad laické veřejnosti. Také z toho důvodu je frekvence jeho výstav, z nichž aktuální právě probíhá v Severočeské galerii v Litoměřicích, poměrně četná. Jak se ale v uplynulých pěti letech proměnil jeho žebříček top 10?
Top 10 Kamila Lhotáka jsme přinesli naposledy v polovině roku 2011 (zde). Z tehdejšího "obsazení" zůstaly mezi 10 nejdražšími obrazy jen dva. Pouze o jedno místo, z první na druhou pozici, se posunulo plátno Z Paříže, jehož prodej v květnu roku 2011 znamenal výrazné autorské maximum navýšené o více než milion korun. Šlo o nově objevený obraz, který nebyl nikdy vystavován ani publikován (více zde).
Z původního top 10 se do toho aktuálního dostal ještě obraz Bonneville (Solné jezero) z roku 1945, který tehdy držel druhou pozici. Dnes mu s cenou něco málo přes 2 miliony korun patří pouze 6. místo. Je však nutné dodat, že od 3. do 6. pozice jsou seřazena díla se stejnou kladívkovou cenou, liší se pouze výší provize. Ta je v případě 1. Art Consulting, u které byl obraz prodán, u cen nad 1 milion korurun snížena na 18% (se strukturovaným připočítáváním).
V roce 2011 by případný zájemce ke koupi deseti nejdražších Lhotákových obrazů potřeboval zhruba 14,5 milionu korun. Dnes, po pěti letech, už by to bylo ale téměř 25 milionů korun. Tento skok dobře ilustruje vývoj cen umělcových obrazů. V letošním roce k tomuto vzestupném trendu nejvíce přispěl obraz panoramatického formátu Pyramidy, který prodala v říjnu společnost European Arts. Ačkoli byl vydražen za minimální podání, jeho cena 4,47 milionu korun určila nové autorské maximum navýšené o 1,35 milionu korun oproti oleji Z Paříže. Zajímavé přitom je, že v případě Lhotáka vede poválečné období, kdy začal pracovat s velkými formáty.
Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukčních přirážek. Velikosti poměrově odpovídají skutečným rozměrům děl.
|
|
1 / Kamil Lhoták: Pyramidy / 1946
olej na plátně / 38 x 125 cm
cena: 4 471 200 Kč / European Arts 2. 10. 2016
2 / Kamil Lhoták: Z Paříže / 1948
olej na plátně / 95 x 110 cm
cena: 3 120 000 Kč / Galerie Kodl 15. 5. 2011
3–5 / Kamil Lhoták: Velké reklamní jablko / 1977
olej na plátně / 115 x 115 cm
cena: 2 040 000 Kč / Aukční síň Vltavín 2. 12. 2012
3–5 / Kamil Lhoták: Balon / 1939
olej na plátně / 61 x 70 cm
cena: 2 040 000 Kč / Galerie Pictura 12. 11. 2014
3–5 / Kamil Lhoták: Silnice / 1974
olej na plátně / 84 x 65 cm
cena: 2 040 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015
6 / Kamil Lhoták: Bonneville (Solné jezero) / 1945
olej na plátně / 50,5 × 65 cm
cena: 2 006 000 Kč / 1. Art Consulting 25. 3. 2009
7 / Kamil Lhoták: Z riviéry / 1939
olej na plátně / 46 × 58 cm
cena: 1 920 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014
8 / Kamil Lhoták: Závodiště / 1942
olej na sololitu / 36 × 42,5 cm
cena: 1 849 000 Kč / 1. Art Consulting CZ 16. 2. 2014
9 / Kamil Lhoták: Cyklistická dráha ve Strašnicích / 1945
olej na kartonu / 19 × 34 cm
cena: 1 680 000 Kč / Galerie Kodl 27. 11. 2016
10 / Kamil Lhoták: Montgolfiéra / 1944
olej na dřevěné desce / 36 × 45 cm
cena: 1 672 000 Kč / 1. Art Consulting CZ 10. 2. 2013
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta
Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...
15. července 202422. července 2024
18. července 2024
15. července 2024
30. ledna 2022
2. října 2016
23. listopadu 2022
24. listopadu 2021
29. ledna 2020