Televizní objev: Kytka od Fabergé

Příběhy (britských) starožitností

Britská média koncem června informovala, že při natáčení televizního pořadu Antiques Roadshow v Dudley na předměstí Birminghamu došlo k objevu květiny z produkce slavné šperkařské firmy Fabergé v ceně 1 milion liber. 

Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900

Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900,
horský křišťál, zlato, stříbro,
diamanty, nefrit, výška 13,3 cm

 

V rámci pořadu, který produkuje BBC, odborníci na trh s uměním oceňují starožitnosti a sběratelské předměty přinesené veřejností (Česká televize seriál svého času vysílala pod názvem Příběhy starožitností). Má jít o jeden z nejdražších objevů v čtyřicetileté historii pořadu.

Botanicky přesné květiny z drahých kamenů představují jednu z dílčích kategorií produkce ruské šperkařské firmy Fabergé z doby kolem roku 1900. Dodnes se jich dochovalo kolem osmdesáti a vyznačují se mimořádnou precizností ve zpracování a osazení kamenů. Sklenka zčásti zaplněná vodou, ve které spočívá stonek květiny, je například vyřezána z horského křišťálu.
 

Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900

Fotografie z natáčení pořadu, husaři QOWH vpozadí

V případě birminghamského kvítku se jedná o rozkvetlou větévku hrušky. Květ hrušky byl totiž symbolem husarského regimentu Queenʼs Own Worcestershire Hussars, jemuž tento klenot na začátku 20. století věnovala vévodkyně z Dudley, vdova po někdejším veliteli jednotky. Přípis QOWH South Afrika 1900 na sklence odkazuje k účasti husarů v druhé burské válce. K evaluaci tuto vzácnou starožitnost přinesli dva vojáci v parádních uniformách a podle svědectví okolostojících se cenovým odhadem nezdáli nijak zaskočeni.

Cena podle všeho hodně zohledňuje unikátní historii díla, neboť aukční prodeje obdobných květin se pohybují výrazně níže. V roce 2013 Sothebyʼs vydražila několik kvítků pryskyřníku za 350 tisíc liber. Letos v červnu však stejná aukční síň neúspěšně nabízela chrpy a pomněnky s horními odhady 250 a 350 tisíc liber.  

Fabergé: Pomněnky, kolem 1910

Fabergé: Pomněnky, kolem 1910,
horský křišťál, zlato, stříbro,
tyrkys, výška 18 cm,
odhad: 250-350 000 GBP,
Sothebyʼs 6. 6. 2017

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<