Televizní objev: Kytka od Fabergé

Příběhy (britských) starožitností

Britská média koncem června informovala, že při natáčení televizního pořadu Antiques Roadshow v Dudley na předměstí Birminghamu došlo k objevu květiny z produkce slavné šperkařské firmy Fabergé v ceně 1 milion liber. 

Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900

Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900,
horský křišťál, zlato, stříbro,
diamanty, nefrit, výška 13,3 cm

 

V rámci pořadu, který produkuje BBC, odborníci na trh s uměním oceňují starožitnosti a sběratelské předměty přinesené veřejností (Česká televize seriál svého času vysílala pod názvem Příběhy starožitností). Má jít o jeden z nejdražších objevů v čtyřicetileté historii pořadu.

Botanicky přesné květiny z drahých kamenů představují jednu z dílčích kategorií produkce ruské šperkařské firmy Fabergé z doby kolem roku 1900. Dodnes se jich dochovalo kolem osmdesáti a vyznačují se mimořádnou precizností ve zpracování a osazení kamenů. Sklenka zčásti zaplněná vodou, ve které spočívá stonek květiny, je například vyřezána z horského křišťálu.
 

Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900

Fotografie z natáčení pořadu, husaři QOWH vpozadí

V případě birminghamského kvítku se jedná o rozkvetlou větévku hrušky. Květ hrušky byl totiž symbolem husarského regimentu Queenʼs Own Worcestershire Hussars, jemuž tento klenot na začátku 20. století věnovala vévodkyně z Dudley, vdova po někdejším veliteli jednotky. Přípis QOWH South Afrika 1900 na sklence odkazuje k účasti husarů v druhé burské válce. K evaluaci tuto vzácnou starožitnost přinesli dva vojáci v parádních uniformách a podle svědectví okolostojících se cenovým odhadem nezdáli nijak zaskočeni.

Cena podle všeho hodně zohledňuje unikátní historii díla, neboť aukční prodeje obdobných květin se pohybují výrazně níže. V roce 2013 Sothebyʼs vydražila několik kvítků pryskyřníku za 350 tisíc liber. Letos v červnu však stejná aukční síň neúspěšně nabízela chrpy a pomněnky s horními odhady 250 a 350 tisíc liber.  

Fabergé: Pomněnky, kolem 1910

Fabergé: Pomněnky, kolem 1910,
horský křišťál, zlato, stříbro,
tyrkys, výška 18 cm,
odhad: 250-350 000 GBP,
Sothebyʼs 6. 6. 2017

 


Související články

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II

V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...

2. června 2023
Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I

Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...

31. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<