Stoprocentní Toyen i Dokoupilovy bubliny

Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Zájemci v nových výstavních prostorách Adolf Loos Apartment and Gallery sledovali úspěch trojice děl Toyen, autorské maximum Jiřího Georga Dokoupila i statisícovou Fillovu či Lhotákovu kresbu.

Toyen: Serenáda, 1924–1925, olej na plátně, 54,6 x 64,6 cm  vyvolávací cena: 10 000 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Toyen: Serenáda, 1924–25,
olej na plátně, 54,6 x 64,6 cm,
cena: 49 005 000 KčAdolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Jarní sezóně u téže aukční síně vládl Cirkus, na podzim, konkrétně tuto sobotu odpoledne, se dle očekávání nadmíru dařilo dalšímu obrazu z Toyenina raného období. V zahraniční soukromé sbírce uchovávaná Serenáda byla vydražena za více než 49 milionů korun, což téměř dvojnásobně překonalo horní hranici odhadu (více o obraze zde). Až naivisticky pojatá divadelní scéna z poloviny 20. let se tak zařadila na třetí příčku aukčních výsledků celkově a potvrdila pro Toyen skvělou sezónu roku 2021. Za významné částky se prodaly i další dvě položky: o více než třicet let pozdější pařížské Dýchání spánku vystoupalo na necelých 18,2 milionu korun, komorní erotická kresba z roku 1932 se zhodnotila za více než 2 miliony korun, druhou nejvyšší sumu za autorčinu techniku na papíře.

Jiří Georg Dokoupil: Bez názvu Akryl, pigment, mýdlové bubliny na plátně, 145 x 145 cm Cena: 2 420 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11.2021

Jiří Georg Dokoupil: Bez názvu,
akryl, pigment, mýdlové bubliny na plátně, 145 x 145 cm,
cena: 2 420 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

O subtilní, výtvarně autentické médium kresby byl na aukci v pavilonu Expo 58 velký zájem, jak dokazuje například v kontextu Fillovy chronologie vzácná lavírovaná tušová Krajina Českého středohoří (1929) s plenérovou atmosférou, která se vydražila za finálních bezmála 327 tisíc korun. S pěkným, téměř čtyřnásobným nárůstem však stále nestačila na nečekaný progres kresebné momentky Kamila Lhotáka s názvem Young Lady M. H., o niž se intenzivně bojovalo od 15 tisíc až do kladívkové částky 110 tisíc korun. Včetně provize se tak Lhotákova signovaná a datovaná podobizna dostala až na více než 133 tisíc korun, tedy přes sedminásobek základní prodejní ceny.

Komerčně nejúspěšnější třicetileté „bublinové“ období zúročil na letenské aukci i česko-německý umělec Jiří Georg Dokoupil s abstraktním plátnem ve stylu jeho oblíbeného experimentálního výtvarného postupu, kdy na připravenou podložku praskají mýdlové bubliny s kovovými pigmenty nebo diamantovým prachem. S konečnou cenou přes 2,4 milionu korun tak obraz zůstavil Dokoupilovo nové autorské maximum na domácím trhu s uměním.

Kamil Lhoták: Young Lady M. H., 1955, tuš a akvarel na papíře, 14 x 11,5 cm, cena: 133 100 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Kamil Lhoták: Young Lady M. H., 1955,
tuš a akvarel na papíře, 14 x 11,5 cm,
cena: 133 100 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 27. 11. 2021

Z nabízených 123 položek jich jen dvacet čtyři nenašlo nového majitele, mezi nimi například kolem jednoho milionu odhadovaný Jiránkův Trojportrét (o něm příspěvek zde) či impresionistický Letní den Antonína Hudečka s vyvolávací cenou přes 1,15 milionu korun.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Adolf Loos Apartment and Gallery

Matějček podle Kubišty

Matějček podle Kubišty

15. března 2023

Klenot rakouské malby 19. století: Marie Egner

1. prosince 2022

Toyen, Kupka, Filla a Preisler za 370 milionů

31. prosince 2021