Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Redakce ART+ | Foto Dorotheum | Datum 09.03.2016
Březnová aukce Dorothea nabídla více než 350 uměleckých děl, ve velké převaze se jednalo tentokrát o malby. Dařilo se například dílům Josefa Lady, Ladislava Sutnara, řada prací se prodala s výraznějšími nárůsty. Nejdražším dílem odpoledne se stala dramatická krajina malíře Leopolda Stephana, který se takto už podruhé za poslední půlrok na českém trhu dotkl milionové hranice. Potvrzuje se pokračující trend zvýšeného zájmu o práce českého 19. století a koncentrace kupců na kvalitní práce méně vyhledávaných autorů.
Autorského maxima dosáhl jen slovenský malíř s národopisným zaměřením Jan Hála. Jeho nepříliš rozměrný obraz Pasáčci z roku 1931 měl u veřejnosti překvapivý úspěch a z vyvolávací ceny 288 tisíc korun byl vydražen za konečných 600 tisíc.
Zvýšený zájem byl u sběratelů o české Němce, jejichž díla se prodala s výraznými cenovými nárůsty. Plátno Emila Orlika Odpočívající akt získalo nového majitele za 480 tisíc korun (vyvolávací cena 180 tisíc), obraz zřídka draženého Ludwiga Bluma Der-es-Zor se prodal za 336 tisíc korun (vyvolávací cena 72 tisíc).
Akrylová malba Venus / Come Hither Ladislava Sutnara z roku 1964 byla minulý rok součástí autorovy výstavy v Plzni, nyní se prodala za 900 tisíc korun, cenu, která se rovnala ceně vyvolávací. Za stejnou částku, avšak s velkým nárůstem, získal nového majitele kvaš Josefa Lady Zima na vsi a zařadil se tak do první desítky dosud nejdráže prodaných autorových maleb. Jeho vyvolávací cena byla 360 tisíc korun.
Nejdražším dílem celé aukce se stalo dílo z 19. století, a to malba pražského Leopolda Stephana z roku 1875 Krajina před bouří. Toto poměrně rozměrné plátno bylo vydraženo za 960 tisíc korun, ačkoli jeho vyvolávací cena byla zhruba třetinová. Stalo se tak po práci Údolí Váhu u Trenčína, prodané loni u European Arts, druhým nejdražším dílem autora, které prošlo tuzemskými aukcemi.
Úspěch měl u sběratelů i nabízený soubor celkem jedenácti maleb Viktora Strettiho, z nichž zůstaly bez kupce pouze dvě. Žánrový obraz Ze Žofína, pravděpodobně z roku 1915, se vyšplhal z vyvolávací ceny 33 600 na konečnou cenu 156 tisíc korun.
Dobře se prodala i díla Josifa J. Bokšaje, Kamila Lhotáka, Jaroslava Paura či nedávno zesnulého Káji Saudka.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
5. září 2022
9. května 2022
8. listopadu 2021
1. května 2024
22. dubna 2024
24. srpna 2022