Současný portrét a figura

Etcetera Auctions 2. 4. 2016

Společnost Etcetera Auctions, zaměřená na prodej současného umění, připravila svoji druhou aukci na první dubnovou sobotu. V prostorách pražské Galerie Kvalitář proběhne 2. dubna komorní aukce Etcetera 1 ½, která nabídne 50 položek na téma Portrét a figura. 

Václav Jirásek, Bratrstvo: Jarní běs / 1993 / černobílá fotografie, vintage print 1/8/ 24 x 17,5 cm / cena: 45 000 Kč

Václav Jirásek, Bratrstvo: Jarní běs / 1993 / černobílá fotografie, vintage print 1/8/ 24 x 17,5 cm / cena: 45 000 Kč

 

Mezi největší lákadla bezpochyby patří soubor fotografií, kterému vévodí dvě velkoformátové fotografie Václava Stratila z cyklu Řeholní pacient z roku 1991. Jiří Ptáček k tomuto souboru napsal: „Klíčovým se stal nejen pro svoji nespornou působivost, ale rovněž jako důležitý posun od vztahu mezi performancí a fotografií jako vztahu „akce a její dokumentace“ k fázi, kdy se dokumentace stává autonomním a dále uchopovaným dílem.“ Obě metr a půl velké zvětšeniny na barytovém fotopapíře jsou jediným dobovým exemplářem (1/1). Cyklus byl mnohokrát reprodukován a vystaven na domácí i světové scéně a ve Stratilově tvorbě i v dějinách české fotografie a performance představuje důležitý mezník.

Nabídka Etcetery rovněž zahrnuje další dvojici silných fotografií Václava Jiráska z okruhu skupiny Bratrstvo s názvy Jarní Běs a The Blind. I tyto vintage printy byly několikrát publikovány a objevují se i na zahraničních aukcích. Mezi dalšími fotografy, jejichž díla Etcetera nabídne, jmenujme například Ditu Pepe, Jindřicha Štreita, Vasila Stankeho a mladého rakouského fotografa Leona Höllhumera.

Dušan Váňa: Patizon / 2015 / silikon, ABS plast, neodymové magnety, elektronika, olověná závaží, 2/3 / cena: 95 000 Kč

Dušan Váňa: Patizon / 2015 / silikon, ABS plast, neodymové magnety, elektronika, olověná závaží, 2/3 / cena: 95 000 Kč

 

Jak nová aukční síň deklarovala už před svou první dražbou, hodlá se zaměřit na vyhledávání autorů, kteří se na trhu příliš neobjevují. K této skupině patří například Blanka Jakubčíková, Lenka Klodová a Svätopluk Mikyta. Výjimečnou položkou aukce je také levitující objekt sochaře Dušana Váni Patizon.

I přes tento vyhraněný záběr bude opět dražen i olej Bohumíra Matala Déšť z počátku 50. let (vyvolávací cena 55 tisíc korun) a bronzová Půlfigura Zbyňka Sekala (vyvolávací cena 170 tisíc korun).

Václav Stratil: z cyklu Řeholní pacient / 1991 / fotoperformance, černobílá fotografie, vintage print 1/1 / cena: 40 000 Kč

Václav Stratil: Z cyklu Řeholní pacient / 1991 / fotoperformance, černobílá fotografie, vintage print 1/1 / cena: 40 000 Kč

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<