Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Foto Zezula | Datum 05.10.2015
Brněnský aukční dům Zezula připravil na říjen specializovanou aukci fotografie a výtvarného umění po roce 1968. V nabídce bude také větší, opakovaně vystavovaná práce slovenského malíře Adama Szentpéteryho, prezentovaná v roce 2010 v brněnské Wannieck Gallery, poté i v Bratislavě, Budapešti a Berlíně. Na českém trhu se významnější kolekce děl tohoto autora objevuje poprvé.
Adam Szentpétery: Štrukturálna deformácia V. / 2013 / olej na plátně / 160 cm / vyv. cena: 385 000 Kč
„Na 10. říjen jsme připravili specializovanou aukci s fotografiemi a výtvarným uměním po roce 1968. Ve fotografické sekci jsme získali do prodeje dvě zajímavé soukromé sbírky, přičemž jedna pochází z pozůstalosti prof. Petera Dresslera. Z vybraných fotografií jistě stojí za zmínku snímky Františka Drtikola, Jaroslava Rösslera, Václava Zykmunda, Miloše Korečka, Karla Hájka či Ady Nováka,“ prozradil blíže k nadcházející aukci Antonín Zezula.
Ze současného umění nabídne aukce především kolekci současných slovenských autorů. Rozměrná op-artová malba Štrukturálna deformácia V od Adama Szentpéteryho bude začínat dražbu na 385 tisících korunách, dvě starší malby téhož autora, Na pobřeží a Odvrstvovaná struktura II z 80. a 90. let, pak na 67 a 105 tisících korunách. Za zmínku stojí i dvojice autobiografických akrylových maleb Ivana Csudaie, vyvolaných po 40 tisících korunách. I tento slovenský malíř je přitom stejně jako Szentpétery českému publiku z výstavních projektů již dostatečně známý, na tuzemském aukčním trhu je však zatím nováčkem.
Aukčnímu domu Zezula by se tak mohlo podařit alespoň částečně zaplnit mezery v nabídce současného umění na domácím aukčním trhu a motivovat sběratele k dalšímu zájmu o ně. Připomeňme, že v zahraniční je v posledních letech právě segment současného umění dominantní a nejprogresivněji se rozvíjející oblastí. „Pozitivně kvituji narůstající zájem o současné výtvarné umění, nejen ze strany kupců, ale také ze strany aukčních síní, neboť ty jevily o současné umění zájem jen zřídkavě. Dlužno zmínit, že aukční trh se současným uměním byl až doposud na vyšší úrovni na Slovensku, než u nás,“ komentuje situaci Antonín Zezula.
Z nabídnutých fotografií zaujmou ukázky prací meziválečných autorů. Nejdražší nabízenou fotografií je Akt z 20. let minulého století od Františka Drtikola s vyvolávací cenou 195 tisíc korun. Za zmínku však stojí i fotografie nižších cenových relací. Příkladem může být původní zvětšenina Karla Hájka Hrušky z 30. let s vyvolávací cenou 29 tisíc korun. Karel Hájek se přitom zaměřoval spíše na reportážní a sociální fotografii, snímky ovlivněné funkcionalismem a novou věcností jsou u něj ojedinělé.
Dražit se budou i snímky Jaroslava Rösslera, o němž Karel Teige prohlásil, že je lepší, než László Moholy-Nagy. Vyvolávací ceny 45 a 95 tisíc korun se zdají být tedy spíše motivační nabídkou (Rösslerova původní zvětšenina z roku 1958 se loni u téže společnosti vydražila včetně aukční provize za 318 000 Kč). V nabídce je i částečně solarizovaný portrét Václava Zykmunda ze 40. let, vzniklý patrně pod dojmy z prací Man Raye, které mohl autor vidět naživo v roce 1936 v Praze na Výstavě mezinárodní fotografie.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
22. srpna 2022
3. června 2022
29. listopadu 2021
27. ledna 2017
15. února 2016