Současné umění a fotografie

Zezula 10. října 2015

Brněnský aukční dům Zezula připravil na říjen specializovanou aukci fotografie a výtvarného umění po roce 1968. V nabídce bude také větší, opakovaně vystavovaná práce slovenského malíře Adama Szentpéteryho, prezentovaná v roce 2010 v brněnské Wannieck Gallery, poté i v Bratislavě, Budapešti a Berlíně. Na českém trhu se významnější kolekce děl tohoto autora objevuje poprvé.

Adam Szentpétery: Štrukturálna deformácia V. / 2013 / olej na plátně / 160 cm / vyv. cena: 385 000 Kč

Adam Szentpétery: Štrukturálna deformácia V. / 2013 / olej na plátně / 160 cm / vyv. cena: 385 000 Kč

 

Na 10. říjen jsme připravili specializovanou aukci s fotografiemi a výtvarným uměním po roce 1968. Ve fotografické sekci jsme získali do prodeje dvě zajímavé soukromé sbírky, přičemž jedna pochází z pozůstalosti prof. Petera Dresslera. Z vybraných fotografií jistě stojí za zmínku snímky Františka Drtikola, Jaroslava Rösslera, Václava Zykmunda, Miloše Korečka, Karla Hájka či Ady Nováka,“ prozradil blíže k nadcházející aukci Antonín Zezula. 

Ze současného umění nabídne aukce především kolekci současných slovenských autorů. Rozměrná op-artová malba Štrukturálna deformácia V od Adama Szentpéteryho bude začínat dražbu na 385 tisících korunách, dvě starší malby téhož autora, Na pobřeží a Odvrstvovaná struktura II z 80. a 90. let, pak na 67 a 105 tisících korunách. Za zmínku stojí i dvojice autobiografických akrylových maleb Ivana Csudaie, vyvolaných po 40 tisících korunách. I tento slovenský malíř je přitom stejně jako Szentpétery českému publiku z výstavních projektů již dostatečně známý, na tuzemském aukčním trhu je však zatím nováčkem.

Adam Szentpétery: Odvrstvovaná struktura II / 1998 / olej na plátně / 140 x 100 cm / vyv. cena: 105 000 Kč

 

Aukčnímu domu Zezula by se tak mohlo podařit alespoň částečně zaplnit mezery v nabídce současného umění na domácím aukčním trhu a motivovat sběratele k dalšímu zájmu o ně. Připomeňme, že v zahraniční je v posledních letech právě segment současného umění dominantní a nejprogresivněji se rozvíjející oblastí. „Pozitivně kvituji narůstající zájem o současné výtvarné umění, nejen ze strany kupců, ale také ze strany aukčních síní, neboť ty jevily o současné umění zájem jen zřídkavě. Dlužno zmínit, že aukční trh se současným uměním byl až doposud na vyšší úrovni na Slovensku, než u nás,“ komentuje situaci Antonín Zezula.

Z nabídnutých fotografií zaujmou ukázky prací meziválečných autorů. Nejdražší nabízenou fotografií je Akt z 20. let minulého století od Františka Drtikola s vyvolávací cenou 195 tisíc korun. Za zmínku však stojí i fotografie nižších cenových relací. Příkladem může být původní zvětšenina Karla Hájka Hrušky z 30. let s vyvolávací cenou 29 tisíc korun. Karel Hájek se přitom zaměřoval spíše na reportážní a sociální fotografii, snímky ovlivněné funkcionalismem a novou věcností jsou u něj ojedinělé.

František Drtikol: Akt / 20. léta 20.st. / bromostříbrná fotografie, původní autorská zvětšenina / 278 x 214 mm / vyv. cena 195 000 Kč

 

Dražit se budou i snímky Jaroslava Rösslera, o němž Karel Teige prohlásil, že je lepší, než László Moholy-Nagy. Vyvolávací ceny 45 a 95 tisíc korun se zdají být tedy spíše motivační nabídkou (Rösslerova původní zvětšenina z roku 1958 se loni u téže společnosti vydražila včetně aukční provize za 318 000 Kč). V nabídce je i částečně solarizovaný portrét Václava Zykmunda ze 40. let, vzniklý patrně pod dojmy z prací Man Raye, které mohl autor vidět naživo v roce 1936 v Praze na Výstavě mezinárodní fotografie.

 

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<