Slon v starožitnostech

Nová americká omezení obchodu se slonovinou

V rámci boje proti pytláctví v Africe Spojené státy oznámily zpřísnění pravidel pro obchod se slonovinou. Dosavadní legislativa se nevztahovala na starožitnosti, nová úprava však zakazuje veškerý komerční import předmětů vyrobených nebo zdobených africkou slonovinou bez ohledu na jejich stáří. Soukromých sběratelů či muzeí by se zákaz neměl dotknout, pro americké starožitníky a obchodníky s uměním však napříště bude ilegální dovážet takovéto předměty.

Zpřísňují se i pravidla pro export. Legálně vyvézt bude nyní možné pouze slonovinové předměty starší sta let. Stejné omezení se bude týkat i prodejů v rámci Spojených států. Prodávat slonovinové předměty z jednoho amerického státu do druhého bude možné pouze s certifikátem, že se jedná o starožitnost. V praxi se tato úprava dotkne zejména obchodu a art decovým nábytkem a starožitnostmi, které jsou mnohdy zdobené slonovinou, nejsou však ještě starší sta let.

slonovina
DO USA NESMÍ...
Slonovinovou figurku Žebráků od drážďanského pozdně barokního sochaře Johanna Christopha Ludwiga Lückeho bude na veletrhu TEFAF nabízet newyorská galerie Blumka.
I když se neprodá, na území Spojených států se už vrátit nemůže.

 

Důkazní břemeno se současně přesouvá na sběratele a obchodníky. Zatímco dosud mohlo dojít ke konfiskaci slonovinových předmětu jen pokud se příslušným úřadům podařilo prokázat, že nejde o starožitnost, nyní bude muset sám majitel či prodejce dokládat, že se o starožitnost skutečně jedná. Časopis Forbes varuje, že drobnější předměty ze slonoviny se tak stanou prakticky neprodejnými, neboť získání potřebných potvrzení bude stát víc, než je jejich tržní cena.

Starožitníci nová pravidla kritizují, proti nim však stojí silné lobby volající po všeobecném zákazu obchodu se slonovinou. Britský následník trůnu princ William se dokonce měl nechat slyšet, že by si přál, aby Buckinghamský palác nechal zničit veškeré předměty ze slonoviny v královských sbírkách. Obrat ilegálního obchodu se slonovinou se odhaduje na 12 miliard dolarů ročně a pytlákům padne za oběť každý roku 25 tisíc slonů. Loni úřady po celém světě zabavily přes 41 tun slonoviny.

 


Související články

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<