Šíma bez kupce a rekordní Fára

European Arts 19. 3. 2019

Úterní večerní aukce European Arts bohužel nenaplnila očekávání, co se týče prodeje obrazu Revoluce ve Španělsku Josefa Šímy, jehož případná kupní cena byla odhadována v rozmezí 14,5 až 22 milionů korun. 

Dražba obrazu Fialový interiér Libora Fáry


Dražba obrazu Fialový interiér Libora Fáry

Titulní dílo aukce, obraz Revoluce ve Španělsku Josefa Šímy (více zde), přišel na řadu s číslem 36. Když licitátor, kterým byl v úterý Albert Trnka, sdělil jeho vyvolávací cenu, 14 milionů korun (17,36 milionu včetně aukční přirážky), do licitování se nepustil nikdo, ačkoli byli ohlášeni dražitelé na telefonu a on-line. Výjimečný olej tak zůstal u dosavadního majitele. 

Nejdražší položkou aukce se stal poměrně překvapivě velkoformátový obraz Fialový interiér Libora Fáry. O práci z roku 1956 urputně bojovali dva zájemci na telefonech, vítěz aukce cenu vytáhl z počátečních 211 až na 533 tisíc korun, dvojnásobek horní hranice odhadu. To znamená navýšení autorského aukčního maxima zhruba o 100 tisíc korun. 

Bezkonkurenčně nejdelší licitace (trvající 10 minut) se vedla o položku číslo 52, Motiv krajiny ojediněle draženého výtvarníka Jiřího Krejčího (1899-1977). Surreálně podmanivý olej z roku 1930 nakonec vydražil on-line zájemce, který za něj nabídl 136 tisíc korun. Minimální podání navýšené písemnými limity bylo 37 tisíc korun. Konečná cena je také novým umělcovým rekordem. 

Libor Fára: Fialový interiér, 1956
olej na plátně, 100 x 145 cm
dosažená cena: 533 200 Kč
 
Dobře se prodaly i malby Václava Brožíka (248 tisíc korun), Václava Špály (459 tisíc korun) nebo Jiřího George Dokoupila (384 tisíc korun). 
 
Z prací na papíře měl největší úspěch kolorovaný lept Letnice Bohuslava Reynka. Usilovala o něj celá řada dražitelů, konečný souboj se pak odehrával mezi zájemcem v sále a na telefonu číslo tři. Grafika vystoupala z 50 až na 198 tisíc korun. 
 

Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

European Arts

Toyen nakonec za třicet pět milionů

Toyen nakonec za třicet pět milionů

23. listopadu 2022

Rekordní Wachsman i Reynek

Rekordní Wachsman i Reynek

24. listopadu 2021

Medek celkem za 157 milionů

Medek celkem za 157 milionů

29. ledna 2020


<