Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Valeš Tomáš | Datum 23.01.2014
Součástí aukce kreseb starých mistrů v New Yorku bude dražba dvojice listů italského kreslíře Giovanni Domenica Tiepola s oblíbenými motivy z Commedie dell´arte. Ceny Tiepolových kreseb se začínají pohybovat v hladinách typických spíše pro klasická malířská jména starých mistrů.
 | Giovanni Domenico Tiepolo: Pulchinellovo zhroucení na cestě / lavírovaná perokresba / Sotheby`s New York 29. 1. 1014 / č. kat. 38 / odhad 400–600 000 USD |
Giovanni Domenico Tiepolo (1727–1804) je oproti svému otci, virtuózovi malby italského settecenta, Giovanni Battistu Tiepolovi, známý spíše jako brilantní kreslíř a ilustrátor. Jeho práce, často s nádechem nadsázky až karikatury, reprezentují aktuální výtvarné trendy sklonku 18. století. V tomto ohledu vzrůstá zájem o jeho díla také na současném trhu s uměním. Kresby Giovanni Domenica Tiepola se začínají pohybovat v cenových hladinách typických spíše pro klasická jména starých mistrů.
Tyto nárůsty jsou nepochybně způsobeny výtvarnou kvalitou a působivostí (a také líbivostí) jednotlivých listů, které přes relativně snadno poznatelný kreslířský rukopis jejich autor navíc docela často signoval. Dosavadní nejvyšší ceny dosáhla kresba Jelen s dámou a Pulchinello, která byla v roce 2012 na aukci Sotheby´s v New Yorku vydražena za 600 000 USD (včetně provize). Tento rekord má nyní možnost překonat kresba připravovaná jako „top“ položka aukce kreseb starých mistrů plánovaná opět síní Sotheby´s v New Yorku na 29. ledna 2014.
 | Giovanni Domenico Tiepolo: Incontro al Molo / lavírovaná perokresba / Sotheby`s New York 29. 1. 2014 / č. kat. 39 / odhad 600–800 000 USD |
List s názvem Incontro al Molo (lavírovaná perokresba přes křídovou podkresbu, č. kat. 39) z roku 1791 je odhadován v rozmezí 600 – 800 000 USD. Půvabná kresba zachycuje výjev, na němž se urozený pár ptá benátského „Codegy“ (průvodce) na cestu. Spadá do „série“ věnované Pulchinellovi, oblíbené postavě italské Commedie dell´arte. Právě kresby s těmito motivy jsou u Domenica Tiepola nejvíce ceněny. To dokumentuje také přítomnost další práce s tímto motivem na plánované aukci Sotheby´s zachycující Pulchinellovo zhroucení na cestě (lavírovaná perokresba přes křídovou podkresbu, č. kat. 38, odhad 400 – 600 000 USD).
Více k aukci kreseb starých mistrů 29. ledna 2014 v New Yorku zde.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
8. září 2019
21. ledna 2014
24. dubna 2017
25. ledna 2017
25. října 2016