Setkání na molu

Giovanni Domenico Tiepolo: rekord za kresbu?

Součástí aukce kreseb starých mistrů v New Yorku bude dražba dvojice listů italského kreslíře Giovanni Domenica Tiepola s oblíbenými motivy z Commedie dell´arte. Ceny Tiepolových kreseb se začínají pohybovat v hladinách typických spíše pro klasická malířská jména starých mistrů.

Giovanni Domenico Tiepolo: Pulchinellovo zhroucení na cestě / lavírovaná perokresbaGiovanni Domenico Tiepolo: Pulchinellovo zhroucení na cestě / lavírovaná perokresba / Sotheby`s New York
29. 1. 1014 / č. kat. 38 /
odhad 400–600 000 USD

Giovanni Domenico Tiepolo (1727–1804) je oproti svému otci, virtuózovi malby italského settecenta, Giovanni Battistu Tiepolovi, známý spíše jako brilantní kreslíř a ilustrátor. Jeho práce, často s nádechem nadsázky až karikatury, reprezentují aktuální výtvarné trendy sklonku 18. století. V tomto ohledu vzrůstá zájem o jeho díla také na současném trhu s uměním. Kresby Giovanni Domenica Tiepola se začínají pohybovat v cenových hladinách typických spíše pro klasická jména starých mistrů.

Tyto nárůsty jsou nepochybně způsobeny výtvarnou kvalitou a působivostí (a také líbivostí) jednotlivých listů, které přes relativně snadno poznatelný kreslířský rukopis jejich autor navíc docela často signoval. Dosavadní nejvyšší ceny dosáhla kresba Jelen s dámou a Pulchinello, která byla v roce 2012 na aukci Sotheby´s v New Yorku vydražena za 600 000 USD (včetně provize). Tento rekord má nyní možnost překonat kresba připravovaná jako „top“ položka aukce kreseb starých mistrů plánovaná opět síní Sotheby´s v New Yorku na 29. ledna 2014.

Giovanni Domenico Tiepolo: Incontro al Molo / lavírovaná perokresbaGiovanni Domenico Tiepolo: Incontro al Molo / lavírovaná perokresba / Sotheby`s New York
29. 1. 2014 / č. kat. 39 /
odhad 600–800 000 USD

List s názvem Incontro al Molo (lavírovaná perokresba přes křídovou podkresbu, č. kat. 39) z roku 1791 je odhadován v rozmezí 600 – 800 000 USD. Půvabná kresba zachycuje výjev, na němž se urozený pár ptá benátského „Codegy“ (průvodce) na cestu. Spadá do „série“ věnované Pulchinellovi, oblíbené postavě italské Commedie dell´arte. Právě kresby s těmito motivy jsou u Domenica Tiepola nejvíce ceněny. To dokumentuje také přítomnost další práce s tímto motivem na plánované aukci Sotheby´s zachycující Pulchinellovo zhroucení na cestě (lavírovaná perokresba přes křídovou podkresbu, č. kat. 38, odhad 400 – 600 000 USD).

Více k aukci kreseb starých mistrů 29. ledna 2014 v New Yorku zde.

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024

Tiepolo Giovanni Battista

Tiepolova malba poprvé v domácí aukci

8. září 2019

Kresby starých mistrů v New Yorku

21. ledna 2014