Setkání na molu

Giovanni Domenico Tiepolo: rekord za kresbu?

Součástí aukce kreseb starých mistrů v New Yorku bude dražba dvojice listů italského kreslíře Giovanni Domenica Tiepola s oblíbenými motivy z Commedie dell´arte. Ceny Tiepolových kreseb se začínají pohybovat v hladinách typických spíše pro klasická malířská jména starých mistrů.

Giovanni Domenico Tiepolo: Pulchinellovo zhroucení na cestě / lavírovaná perokresbaGiovanni Domenico Tiepolo: Pulchinellovo zhroucení na cestě / lavírovaná perokresba / Sotheby`s New York
29. 1. 1014 / č. kat. 38 /
odhad 400–600 000 USD

Giovanni Domenico Tiepolo (1727–1804) je oproti svému otci, virtuózovi malby italského settecenta, Giovanni Battistu Tiepolovi, známý spíše jako brilantní kreslíř a ilustrátor. Jeho práce, často s nádechem nadsázky až karikatury, reprezentují aktuální výtvarné trendy sklonku 18. století. V tomto ohledu vzrůstá zájem o jeho díla také na současném trhu s uměním. Kresby Giovanni Domenica Tiepola se začínají pohybovat v cenových hladinách typických spíše pro klasická jména starých mistrů.

Tyto nárůsty jsou nepochybně způsobeny výtvarnou kvalitou a působivostí (a také líbivostí) jednotlivých listů, které přes relativně snadno poznatelný kreslířský rukopis jejich autor navíc docela často signoval. Dosavadní nejvyšší ceny dosáhla kresba Jelen s dámou a Pulchinello, která byla v roce 2012 na aukci Sotheby´s v New Yorku vydražena za 600 000 USD (včetně provize). Tento rekord má nyní možnost překonat kresba připravovaná jako „top“ položka aukce kreseb starých mistrů plánovaná opět síní Sotheby´s v New Yorku na 29. ledna 2014.

Giovanni Domenico Tiepolo: Incontro al Molo / lavírovaná perokresbaGiovanni Domenico Tiepolo: Incontro al Molo / lavírovaná perokresba / Sotheby`s New York
29. 1. 2014 / č. kat. 39 /
odhad 600–800 000 USD

List s názvem Incontro al Molo (lavírovaná perokresba přes křídovou podkresbu, č. kat. 39) z roku 1791 je odhadován v rozmezí 600 – 800 000 USD. Půvabná kresba zachycuje výjev, na němž se urozený pár ptá benátského „Codegy“ (průvodce) na cestu. Spadá do „série“ věnované Pulchinellovi, oblíbené postavě italské Commedie dell´arte. Právě kresby s těmito motivy jsou u Domenica Tiepola nejvíce ceněny. To dokumentuje také přítomnost další práce s tímto motivem na plánované aukci Sotheby´s zachycující Pulchinellovo zhroucení na cestě (lavírovaná perokresba přes křídovou podkresbu, č. kat. 38, odhad 400 – 600 000 USD).

Více k aukci kreseb starých mistrů 29. ledna 2014 v New Yorku zde.

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Tiepolo Giovanni Battista

Tiepolova malba poprvé v domácí aukci

8. září 2019

Kresby starých mistrů v New Yorku

21. ledna 2014