Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Sýpka | Datum 12.03.2020
Na nedělní aukci společnosti Sýpka bude možno usilovat o dva velkoformátové obrazy sester Válových. Oba vznikly v 90. letech a pocházejí ze stejné soukromé sbírky, jeden je figurální, druhý abstraktní. Jejich minimální podání se ale budou lišit o statisíce korun.
S číslem 23 a 24 přijdou na nedělní aukci Sýpky na řadu dva velkoformátové obrazy sester Válových. Od Jitky se bude dražit dvoumetrová Kalvárie z první poloviny 90. let, její vyvolávací cena je stanovena na 900 tisíc korun (+20% provize). Od Květy pak o něco menší malba Mraky z roku 1990, která bude začínat na částce 300 tisíc korun (+20% provize).
Oba obrazy jsou signovány a datovány a podle aukční síně pocházejí ze stejné pražské privátní sbírky známého spisovatele, který je získal přímo z ateliéru autorek. Obě díla jsou zmiňována v monografii Jitka / Květa Válovy Marie Klimešové (strany 167 a 190). Budou patřit mezi položky s nejvyšší vyvolávací cenou aukce (druhé a sedmé nejvyšší minimální podání).
Malby sester Válových se na trhu neobjevují příliš často. Těch Jitčiných, nepočítáme-li opakované prodeje, byla doposud nabízena zhruba třicítka. Jde ale o první takto rozměrný obraz. Doposud největší malba s názvem Úděl z poloviny 90. let také drží autorčin aukční rekord. Již v roce 2008 byl u Dorothea prodán za 960 tisíc korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
10. prosince 2019
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022