Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Mečkovský Robert | Foto Dorotheum | Datum 28.11.2013
Krátce po listopadové aukci nabídne Dorotheum pražskému publiku pozoruhodnou kolekci historických dýmek a kuřáckých špiček. Pěnovky pocházejí z jediné sbírky, jejíž majitel ji budoval více než třicet let. Dražba proběhne v prvním prosincovém týdnu ve vlastních prostorách aukčního domu.
Tato aukce, nevelká počtem položek, či součtem vyvolávacích cen, je unikátní z několika důvodů. Jde o monotematickou dražbu jejíž obsah je tvořen ucelenou sbírkou vzniklou v průběhu několika desítek let. Srovnatelný soubor historických dýmek nebyl doposud na českém aukčním trhu nabízen. "Jedná se o sbírku z Prahy, sběratel sbíral pěnovky více než třicet let a nyní se ji rozhodl celou prodat. Zvolil aukční způsob prodeje, protože by rád oslovil širší okruh zákazníků," vysvětluje k této nabídce expert Dorothea Miroslav Zíka.
Zájemci mohou vybírat z téměř 150 historických dýmek převážně z 19. století, uspořádaných do 99 dražebních čísel. Co do materiálu, tvoří největší část pěnovky, dále vojenské dýmky s porcelánovými hlavičkami a několik dýmek hliněných. Součástí nabídky je i několik pozoruhodných špiček na ručně balené cigarety s figurální výzdobou. Soubor zaujme rozmanitostí tvarů, typů stříbrného kování, troubelí a především výzdoby v široké škále od jednoduchého lineárního dekoru přes heraldické motivy až k prostorovým narativním výjevům. Konkrétní šlechtické erby, jména kaváren, či puncovní značky pak napovídají individuální příběhy spojené s každým z nabízených předmětů.
Pořadatelé aukce tentokrát nepracují s odhadními cenami, jak je jindy v katalozích této společnosti zvykem. Stanovené vyvolávací ceny se pohybují v přátelském rozmezí 1 až 8 tisíc korun: "Vyvolávací ceny byly nastaveny opravdu nízko se záměrem, že zájem v aukci stanoví skutečnou hodnotu sbírky. Domnívám se, že takto kvalitní kolekce dýmek na trhu v Čechách ještě nebyla a tím osloví nejenom sběratele, ale i zájemce, kteří přemýšlejí o vybudování sbírky. Z aukční nabídky je totiž možné získat kolekci, kterou by vybudovat trvalo léta," dodává Zíka.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
8. července 2024
5. února 2024
5. září 2022
7. června 2022
9. května 2022