Sbírka historických dýmek

Dorotheum 3. 12. 2013

Krátce po listopadové aukci nabídne Dorotheum pražskému publiku pozoruhodnou kolekci historických dýmek a kuřáckých špiček. Pěnovky pocházejí z jediné sbírky, jejíž majitel ji budoval více než třicet let. Dražba proběhne v prvním prosincovém týdnu ve vlastních prostorách aukčního domu.

 

Tato aukce, nevelká počtem položek, či součtem vyvolávacích cen, je unikátní z několika důvodů. Jde o monotematickou dražbu jejíž obsah je tvořen ucelenou sbírkou vzniklou v průběhu několika desítek let. Srovnatelný soubor historických dýmek nebyl doposud na českém aukčním trhu nabízen. "Jedná se o sbírku z Prahy, sběratel sbíral pěnovky více než třicet let a nyní se ji rozhodl celou prodat. Zvolil aukční způsob prodeje, protože by rád oslovil širší okruh zákazníků," vysvětluje k této nabídce expert Dorothea Miroslav Zíka.

Pěnová špička s erbem pánů z Valdštejna / Čechy, 1. pol. 19. stol

 

Zájemci mohou vybírat z téměř 150 historických dýmek převážně z 19. století, uspořádaných do 99 dražebních čísel. Co do materiálu, tvoří největší část pěnovky, dále vojenské dýmky s porcelánovými hlavičkami a několik dýmek hliněných. Součástí nabídky je i několik pozoruhodných špiček na ručně balené cigarety s figurální výzdobou. Soubor zaujme rozmanitostí tvarů, typů stříbrného kování, troubelí a především výzdoby v široké škále od jednoduchého lineárního dekoru přes heraldické motivy až k prostorovým narativním výjevům. Konkrétní šlechtické erby, jména kaváren, či puncovní značky pak napovídají individuální příběhy spojené s každým z nabízených předmětů.

Porcelánová dýmka / Francie (?), 19. stol.

 

Pořadatelé aukce tentokrát nepracují s odhadními cenami, jak je jindy v katalozích této společnosti zvykem. Stanovené vyvolávací ceny se pohybují v přátelském rozmezí 1 až 8 tisíc korun: "Vyvolávací ceny byly nastaveny opravdu nízko se záměrem, že zájem v aukci stanoví skutečnou hodnotu sbírky. Domnívám se, že takto kvalitní kolekce dýmek na trhu v Čechách ještě nebyla a tím osloví nejenom sběratele, ale i zájemce, kteří přemýšlejí o vybudování sbírky. Z aukční nabídky je totiž možné získat kolekci, kterou by vybudovat trvalo léta," dodává Zíka.

Empírová dřevěná dýmka s erbem a stříbrnou montáží ve tvaru helmy / Francie, poč. 19. stol.

 

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<