Rok 2013 bude opět rekordní

10 nejdražších uměleckých děl roku

Letošní celkový obrat českých aukcí by měl, podle všech očekávání, překonat loňské rekordní výsledky a částku 900 milionů korun. Potvrzuje se tak teze, že nynější ekonomická situace vede mnohé investory k ukládání finančních prostředků do nákupu špičkových uměleckých děl vyšší cenové hladiny. Nejrychlejší růst v současnosti zaznamenává segment děl s dosaženou cenou nad 5 milionů korun. Nejvyšší cenový segment a drobné sběratelství stagnují.

Podle předběžných propočtů v roce 2013 sběratelé a investoři na českých aukcích utratili přes 900 milionů korun, což je historicky vůbec nejlepší výsledek. Pro srovnání: v roce 2012 na aukcích lidé utratili 881 milionů, v roce 2009 751 milionů korun.

Za více než milion korun (bez aukční provize) se v roce 2013 prodalo rekordních 130 obrazů, hranici sta tisíc korun překonalo dalších 785 obrazů, soch a starožitností. Padlo více než 60 autorských rekordů. To znamená, že za výjimečná díla určitého autora jsou kupci ochotni platit i násobně vyšší ceny než je běžný cenový průměr.

Obchodní výsledky letošního roku tak oproti očekávání opět překonaly ten předešlý. Dařilo se zejména v prvním pololetí, kdy kupci utratili celkem 550 milionů korun, což je přibližně 60% celkového ročního výsledku. Dosažený výsledek je o to zajímavější, že na loňském úspěchu se výrazně podílel cenový rekord Kupkova obrazu Tvar modré, který byl loni v dubnu vydražen za 57,4 milionu korun (zde). Nejdražší letos dražený obraz – zátiší od Bohumila Kubišty – stál 18,5 milionu korun.

Je tak s podivem, že za trojici nejdražších děl zaplatili kupci v roce 2012 celých 100 milionů korun, zatímco letos "pouze" 49 milionů, tedy přesně polovinu. Tři nejdražší díla roku tedy tvořila v roce 2012 celých 11% ročního obratu, zatímco letos přibližně jen 5%, což je velmi výrazný trend. Nejrychlejší nárůst zaznamenáváme v segmentu vyvolávacích cen v řádu několika milionů korun. Pro srovnání: letos se za více než 5 milionů korun vydražilo 26 prací, o rok dříve o celých 6 méně. Tento segment tedy oproti loňsku zaznamenal nárůst téměř 25% obratu.

V nejvyšším cenovém segmentu - u děl nad 20 milionů korun - naopak zaznamenáváme určitou stagnaci. Letos se na trhu neobjevilo takové dílo ani jediné, ostatně s výjimkou Františka Kupky se zatím žádný český autor za tuto částku neprodal. Obdobně stagnující je vývoj v cenové oblasti drobného sběratelství.

Aukční provize se u vydražených děl pohybuje v rozpětí 10 do 25 % a v uvedených částkách je již obsažena.

1 / Bohumil Kubišta: Zátiší / 1909
olej na plátně / 66 x 82,5 cm
cena: 18 490 000 Kč / 1. Art Consulting 12. 5. 2013

Nejdražším dílem letošního roku je toto zátiší Bohumila Kubišty, které se na náš trh vrátilo po dlouhých třinácti letech. Obraz se dražil v lednu 2000 a prodal se už tehdy za rekordních 5,15 milionu korun. Dostal se do americké sbírky Hascoe a následně do její dražby v červnu 2011 v Londýně, odkud jej koupil pražský starožitník. Rekordní Kubištovo Zátiší patří k pětici autorových olejů, které se zatím na našich aukcích objevily a je z nich zdaleka nejreprezentativnější (zde).

2 / Emil Filla: Malíř / 1920-21
olej a písek na plátně / 98 x 90 cm
cena: 18 375 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 23. 1. 2013

Obraz Malíř je jedním z přelomových raných pláten Emila Filly. Pochází z kolekce Vincence Kramáře, klíčového sběratele českého kubismu. Kramář si byl vědom významu tohoto obrazu a koupil jej v lednu 1921 přímo v ateliéru autora za 1500 Kč. Filla se tímto plátnem, po období první světové války prožitém v Holandsku a náročných letech strávených činností v protirakouském odboji, symbolicky přihlásil zpět k malířství. Na lednové aukci oproti očekávání teno obraz nakonec hranici 20 milion nepokořil. Prodal se s nárůstem o 1,6 milionu korun za konečných 18,375 milionu (zde a zde).

3 / Jindřich Štyrský: Všední probuzení / 1937
olej na plátně / 54 x 66 cm
cena: 12 240 000 Kč / Galerie Kodl 1. 12. 2013

Štýrského veristická malba z období vrcholného surrealismu se svým prodejem umístila v čtveřici autorových nejdražších obrazů. Dílo bylo vystaveno rok po svém vzniku na společné výstavě s Toyen v Topičově salonu. Potom jej mohli zájemci shlédnout na většině autorových poválečných výstav. Malba se tak významně zapsala do povědomí uměleckého publika. Obraz byl v aukci vyvoláván na úrovni 9 mil. korun a cena pak v průběhu dražby stoupla ještě o více než milion korun.

4 / Toyen: Ztroskotání ve snu / 1934
olej na plátně / 73 x 100 cm
cena: 12 000 000 Kč / Galerie Kodl 1. 12. 2013

Toto rozměrné plátno bylo jediným významným dílem marie Čermínové, které se v roce 2013 na domácích aukcích prodalo. Plátno bylo nabízeno neúspěšně již v roce 2009 s vyvolávací cenou 16 mil. korun. Obraz byl rok po svém vzniku vystaven na první výstavě surrealistů v Topičově salonu a potom na retrospektivě Toyen roku 1966 v Moravské galerii.

5-6 / Jindřich Štyrský: Kořeny / 1934
olej na plátně / 63 x 57 cm
cena 10 800 000 Kč / Galerie Kodl 19. 5. 2013

Plátno Jindřicha Štyrského Kořeny je ukázkou jeho vrcholnéh surrealistického malířova období poloviny 30. let. O nákup díla svého času soupeřil Vítězslav Nezval s Vincy Schwarzem, kulturně a společensky angažovaným intelektuálem, který nakonec zvítězil a z jehož sbírky plátno původně pochází. Sám Štyrský obrazu přikládal značný význam. Na květnové aukci Galerie Kodl začínal dražbu na necelých 7 milionech, dostal se s nárůstem na 10,8 milionu korun. S touto cenou jde o šestý Štyrského nejdražší obraz prodaný v aukci (zde).

5-6 / František Kupka: Antropoides / 1902
kvaš na lepence / 59,5 x 62 cm
Cena: 10 800 000 Kč / European Arts Investments 29. 5. 2013

Rozměrný raný kvaš Františka Kupky Antropoides z roku 1902 zobrazuje boj dvou hominidů o samici. Setkává se v něm řada klíčových motivů Kupkovy tvorby počátku století. Obraz pochází ze sbírky Jindřicha Waldese, který jej dostal v září 1921 od Kupky darem. Malíř dílo svému klíčovému sběrateli a mecenáši svěřil s tímto přípisem: „Milý a vážený příteli, přiložený gouache Antropoides je pro Vás, a to jako upomínka na naše rozhovory o dobách, kdy ještě ten pravý antopos – homo sapiens - "neokrašloval" zemskou kůru“. Na květnové aukci začínal svou dražbu na částce 9 milionů korun (zde).

7 / Čchi Paj-š': Vadnoucí lotosy a vážka
tuš a barvy na papíře / 137 × 34 cm
cena: 10 788 000 Kč / Galerie Arcimboldo 21. 5. 2013

Dílo nejvýznamnějšího moderního čínského malíře se na květnové aukci Galerie Arcimboldo prodal za 10,8 milionu korun a překonal tam dosavadní tuzemský autorův rekord, který byl o 1,5 milionu nižší. Jde dosud o nejrozměrnější a nejkvalitnější autorovu malbu, která se na české aukci objevila.  Práce Vadnoucí lotosy a vážka začínala na částce necelých 3,6 milionu, jeden z dražitelů však hned přihodil rovnou na 5 milionů korun. Závěrečný souboj se odehrával mezi anglicky hovořícím zájemcem na telefonu a čínským dražitelem v sále. Finální příklep byl nakonec ve prospěch dražitele v sále (zde a zde).

8 / Konstantin Makovskij: Zrození Afrodity
olej na plátně / 112 x 50 cm
cena: 10 200 000 Kč / Dorotheum 9. 3. 2013

Salónní akt bohyně vystupující z mořské pěny Konstantina Makovského, jednoho z výrazných představitelů ruského malířství 19. století, se dle očekávání vyšplhal v březnové aukci Dorothea z 1,44 na 10,2 milionu korun. S touto částkou se tak stal druhým nejdražším dílem ruského umění prodaným na tuzemské aukci. „Jde o dílo ruského autora, který u nás není tak známý, nicméně pro jeho krajany představuje obraz opravdový skvost. Dražilo celkem třináct zahraničních zájemců a jeden z nich se stal po napínavém boji novým majitelem,“ okomentovala dosažený výsledek ředitelka síně Mária Gálová (zdezde).

9 / Jan Zrzavý: Benátky I / 1928
olej na plátně / 48,5 x 63,5 cm
cena 10 050 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013

Nejdražší obraz únorové aukce 1. Art Consulting byl mnohokrát vystavován a reprodukován, v roce 1930 se objevil mimo jiné na benátském bienále. Dražba díla začínala na částce o necelých 600 tisíc korun nižší než je dosažená cena. Dráže už se na českých aukcích prodal pouze Zrzavého obraz Hornatá krajina, datovaný do roku 1912, který v listopadu 2009 dosáhl u stejné síně částky 12,39 milionu korun (zdezde).

10 / Antonín Procházka: Mužská hlava / 1916
olej na lepence / 38,8 x 32,3 cm
cena: 9 460 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013

Na stejné aukci jako Zrzavého Benátky se bojovalo i o velmi cennou ukázku orfismu Antonína Procházky. Jeho portrét Mužská hlava z roku 1916 se z vyvolávací ceny 4,15 milionu dostal až na částku 9,46 milionu korun. Významný obraz z počátku první světové války, původem ze sbírky brněnského předválečného sběratele Karla Ditricha, nebyl v Čechách k vidění více než půl století (zde a zde).

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II

V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...

2. června 2023
Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I

Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...

31. května 2023
Bunkr na obrazy za více než 100 milionů korun

Jak se skladuje umění

V soukromém depozitáři umění nedaleko Prahy odpočívají sbírky za stovky milionů korun. Pobyla zde Muchova Slovanská epopej i rozměrný obraz od Andyho Warhola. Svá díla tady mají kromě institucí i soukromí sběratelé, kteří už doma na zdech nemají dost...

19. května 2023

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016