Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu
1. května 2024
Text Chmelařová Marcela | Datum 31.12.2013
Letošní celkový obrat českých aukcí by měl, podle všech očekávání, překonat loňské rekordní výsledky a částku 900 milionů korun. Potvrzuje se tak teze, že nynější ekonomická situace vede mnohé investory k ukládání finančních prostředků do nákupu špičkových uměleckých děl vyšší cenové hladiny. Nejrychlejší růst v současnosti zaznamenává segment děl s dosaženou cenou nad 5 milionů korun. Nejvyšší cenový segment a drobné sběratelství stagnují.
Podle předběžných propočtů v roce 2013 sběratelé a investoři na českých aukcích utratili přes 900 milionů korun, což je historicky vůbec nejlepší výsledek. Pro srovnání: v roce 2012 na aukcích lidé utratili 881 milionů, v roce 2009 751 milionů korun.
Za více než milion korun (bez aukční provize) se v roce 2013 prodalo rekordních 130 obrazů, hranici sta tisíc korun překonalo dalších 785 obrazů, soch a starožitností. Padlo více než 60 autorských rekordů. To znamená, že za výjimečná díla určitého autora jsou kupci ochotni platit i násobně vyšší ceny než je běžný cenový průměr.
Obchodní výsledky letošního roku tak oproti očekávání opět překonaly ten předešlý. Dařilo se zejména v prvním pololetí, kdy kupci utratili celkem 550 milionů korun, což je přibližně 60% celkového ročního výsledku. Dosažený výsledek je o to zajímavější, že na loňském úspěchu se výrazně podílel cenový rekord Kupkova obrazu Tvar modré, který byl loni v dubnu vydražen za 57,4 milionu korun (zde). Nejdražší letos dražený obraz – zátiší od Bohumila Kubišty – stál 18,5 milionu korun.
Je tak s podivem, že za trojici nejdražších děl zaplatili kupci v roce 2012 celých 100 milionů korun, zatímco letos "pouze" 49 milionů, tedy přesně polovinu. Tři nejdražší díla roku tedy tvořila v roce 2012 celých 11% ročního obratu, zatímco letos přibližně jen 5%, což je velmi výrazný trend. Nejrychlejší nárůst zaznamenáváme v segmentu vyvolávacích cen v řádu několika milionů korun. Pro srovnání: letos se za více než 5 milionů korun vydražilo 26 prací, o rok dříve o celých 6 méně. Tento segment tedy oproti loňsku zaznamenal nárůst téměř 25% obratu.
V nejvyšším cenovém segmentu - u děl nad 20 milionů korun - naopak zaznamenáváme určitou stagnaci. Letos se na trhu neobjevilo takové dílo ani jediné, ostatně s výjimkou Františka Kupky se zatím žádný český autor za tuto částku neprodal. Obdobně stagnující je vývoj v cenové oblasti drobného sběratelství.
Aukční provize se u vydražených děl pohybuje v rozpětí 10 do 25 % a v uvedených částkách je již obsažena.
1 / Bohumil Kubišta: Zátiší / 1909
olej na plátně / 66 x 82,5 cm
cena: 18 490 000 Kč / 1. Art Consulting 12. 5. 2013
Nejdražším dílem letošního roku je toto zátiší Bohumila Kubišty, které se na náš trh vrátilo po dlouhých třinácti letech. Obraz se dražil v lednu 2000 a prodal se už tehdy za rekordních 5,15 milionu korun. Dostal se do americké sbírky Hascoe a následně do její dražby v červnu 2011 v Londýně, odkud jej koupil pražský starožitník. Rekordní Kubištovo Zátiší patří k pětici autorových olejů, které se zatím na našich aukcích objevily a je z nich zdaleka nejreprezentativnější (zde).
2 / Emil Filla: Malíř / 1920-21
olej a písek na plátně / 98 x 90 cm
cena: 18 375 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 23. 1. 2013
Obraz Malíř je jedním z přelomových raných pláten Emila Filly. Pochází z kolekce Vincence Kramáře, klíčového sběratele českého kubismu. Kramář si byl vědom významu tohoto obrazu a koupil jej v lednu 1921 přímo v ateliéru autora za 1500 Kč. Filla se tímto plátnem, po období první světové války prožitém v Holandsku a náročných letech strávených činností v protirakouském odboji, symbolicky přihlásil zpět k malířství. Na lednové aukci oproti očekávání teno obraz nakonec hranici 20 milion nepokořil. Prodal se s nárůstem o 1,6 milionu korun za konečných 18,375 milionu (zde a zde).
3 / Jindřich Štyrský: Všední probuzení / 1937
olej na plátně / 54 x 66 cm
cena: 12 240 000 Kč / Galerie Kodl 1. 12. 2013
Štýrského veristická malba z období vrcholného surrealismu se svým prodejem umístila v čtveřici autorových nejdražších obrazů. Dílo bylo vystaveno rok po svém vzniku na společné výstavě s Toyen v Topičově salonu. Potom jej mohli zájemci shlédnout na většině autorových poválečných výstav. Malba se tak významně zapsala do povědomí uměleckého publika. Obraz byl v aukci vyvoláván na úrovni 9 mil. korun a cena pak v průběhu dražby stoupla ještě o více než milion korun.
4 / Toyen: Ztroskotání ve snu / 1934
olej na plátně / 73 x 100 cm
cena: 12 000 000 Kč / Galerie Kodl 1. 12. 2013
Toto rozměrné plátno bylo jediným významným dílem marie Čermínové, které se v roce 2013 na domácích aukcích prodalo. Plátno bylo nabízeno neúspěšně již v roce 2009 s vyvolávací cenou 16 mil. korun. Obraz byl rok po svém vzniku vystaven na první výstavě surrealistů v Topičově salonu a potom na retrospektivě Toyen roku 1966 v Moravské galerii.
5-6 / Jindřich Štyrský: Kořeny / 1934
olej na plátně / 63 x 57 cm
cena 10 800 000 Kč / Galerie Kodl 19. 5. 2013
Plátno Jindřicha Štyrského Kořeny je ukázkou jeho vrcholnéh surrealistického malířova období poloviny 30. let. O nákup díla svého času soupeřil Vítězslav Nezval s Vincy Schwarzem, kulturně a společensky angažovaným intelektuálem, který nakonec zvítězil a z jehož sbírky plátno původně pochází. Sám Štyrský obrazu přikládal značný význam. Na květnové aukci Galerie Kodl začínal dražbu na necelých 7 milionech, dostal se s nárůstem na 10,8 milionu korun. S touto cenou jde o šestý Štyrského nejdražší obraz prodaný v aukci (zde).
5-6 / František Kupka: Antropoides / 1902
kvaš na lepence / 59,5 x 62 cm
Cena: 10 800 000 Kč / European Arts Investments 29. 5. 2013
Rozměrný raný kvaš Františka Kupky Antropoides z roku 1902 zobrazuje boj dvou hominidů o samici. Setkává se v něm řada klíčových motivů Kupkovy tvorby počátku století. Obraz pochází ze sbírky Jindřicha Waldese, který jej dostal v září 1921 od Kupky darem. Malíř dílo svému klíčovému sběrateli a mecenáši svěřil s tímto přípisem: „Milý a vážený příteli, přiložený gouache Antropoides je pro Vás, a to jako upomínka na naše rozhovory o dobách, kdy ještě ten pravý antopos – homo sapiens - "neokrašloval" zemskou kůru“. Na květnové aukci začínal svou dražbu na částce 9 milionů korun (zde).
7 / Čchi Paj-š': Vadnoucí lotosy a vážka
tuš a barvy na papíře / 137 × 34 cm
cena: 10 788 000 Kč / Galerie Arcimboldo 21. 5. 2013
Dílo nejvýznamnějšího moderního čínského malíře se na květnové aukci Galerie Arcimboldo prodal za 10,8 milionu korun a překonal tam dosavadní tuzemský autorův rekord, který byl o 1,5 milionu nižší. Jde dosud o nejrozměrnější a nejkvalitnější autorovu malbu, která se na české aukci objevila. Práce Vadnoucí lotosy a vážka začínala na částce necelých 3,6 milionu, jeden z dražitelů však hned přihodil rovnou na 5 milionů korun. Závěrečný souboj se odehrával mezi anglicky hovořícím zájemcem na telefonu a čínským dražitelem v sále. Finální příklep byl nakonec ve prospěch dražitele v sále (zde a zde).
8 / Konstantin Makovskij: Zrození Afrodity
olej na plátně / 112 x 50 cm
cena: 10 200 000 Kč / Dorotheum 9. 3. 2013
Salónní akt bohyně vystupující z mořské pěny Konstantina Makovského, jednoho z výrazných představitelů ruského malířství 19. století, se dle očekávání vyšplhal v březnové aukci Dorothea z 1,44 na 10,2 milionu korun. S touto částkou se tak stal druhým nejdražším dílem ruského umění prodaným na tuzemské aukci. „Jde o dílo ruského autora, který u nás není tak známý, nicméně pro jeho krajany představuje obraz opravdový skvost. Dražilo celkem třináct zahraničních zájemců a jeden z nich se stal po napínavém boji novým majitelem,“ okomentovala dosažený výsledek ředitelka síně Mária Gálová (zde a zde).
9 / Jan Zrzavý: Benátky I / 1928
olej na plátně / 48,5 x 63,5 cm
cena 10 050 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013
Nejdražší obraz únorové aukce 1. Art Consulting byl mnohokrát vystavován a reprodukován, v roce 1930 se objevil mimo jiné na benátském bienále. Dražba díla začínala na částce o necelých 600 tisíc korun nižší než je dosažená cena. Dráže už se na českých aukcích prodal pouze Zrzavého obraz Hornatá krajina, datovaný do roku 1912, který v listopadu 2009 dosáhl u stejné síně částky 12,39 milionu korun (zde a zde).
10 / Antonín Procházka: Mužská hlava / 1916
olej na lepence / 38,8 x 32,3 cm
cena: 9 460 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013
Na stejné aukci jako Zrzavého Benátky se bojovalo i o velmi cennou ukázku orfismu Antonína Procházky. Jeho portrét Mužská hlava z roku 1916 se z vyvolávací ceny 4,15 milionu dostal až na částku 9,46 milionu korun. Významný obraz z počátku první světové války, původem ze sbírky brněnského předválečného sběratele Karla Ditricha, nebyl v Čechách k vidění více než půl století (zde a zde).
Třetí ročník festivalu umění v Praze
Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....
1. května 202450. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024
17. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 20241. května 2024
22. dubna 2024
8. dubna 2024
14. června 2016
25. května 2016
1. května 2016