Ročenka 2020–2021

Vyšla nová Ročenka ART+

Vyšla nová Ročenka ART+, která shrnuje dění na trhu s uměním doma i v zahraničí a přináší žebříček nejvýraznějších současných domácích umělců.

Ročenka ART+

Obrat českých sálových aukcí v roce 2020 činil 1,01 miliardy korun a odhadem dalších 200 milionů korun utratili sběratelé a investoři v internetových aukcích. Za milionové částky se prodalo 151 obrazů a dalších uměleckých děl a hned dvakrát se loni přepisovala první příčka žebříčku nejdražších děl českých aukcí (aktuálná top 10).

Ačkoliv celkový obrat meziročně poklesl o 27 procent a Index ART+ o 30 procent (více zde), částka potřebná ke koupi deseti nejdražších obrazů byla loni vyšší než kdy v minulosti. Případný zájemce by potřeboval rovných 340 milionů korun (top 10). Zatímco v roce 2016 na stovku nejdražších děl, která představují méně než 2 procenta z celkového počtu prodejů, připadalo 48 procent celoročního obratu, loni to bylo již 64 procent. Tato čísla naznačují, že zatímco ceny nejdražších děl dál rostou, ostatní položky cenově stagnují či dokonce klesají. Celé dvě třetiny loni prodaných děl byly vydraženy za částky do 25 tisíc korun. 
 

Ročenka ART+

Vedle souhrnných dat Ročenka ART+ přináší i řadu dílčích studií věnovaných jednotlivým segmentům trhu, od starých mistrů přes umění 19. století a modernu až po poválečné a současné umění. A také několik studií o vybraných autorech, kteří loni zaznamenali cenové rekordy či výrazný vzestup zájmu. Samostatné kapitoly se věnují také situaci starožitníků, obchodu se starožitnými šperky, numismatice nebo filatelii.

Ročenka ART+ již popáté vyšla ve formě dvou sešitu. První se věnuje aukcím a staršímu umění, druhý sešit se zaměřuje na poválečné a současné umění. Jeho součástí je také J & T Banka Art Index, který přináší žebříček stovky nejvýraznějších autorů současného umění. Již potřetí se na první příčce umístila Eva Koťátková. Nejvíce bodů za zahraniční výstavy loni získal Krištof Kintera, za domácí pak Anna Hulačová (více zde).

Ročenka ART+ je ke koupi ve vybraných trafikách, cena: 149 Kč, rozsah: 1. sešit – 128 stran, 2. sešit – 56 stran. Aktuální Ročenku ART+ i její starší vydání si je možné objednat na adrese predplatne@artplus.cz (přehled starších vydání zde).

 


Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<