Ročenka 2020–2021

Vyšla nová Ročenka ART+

Vyšla nová Ročenka ART+, která shrnuje dění na trhu s uměním doma i v zahraničí a přináší žebříček nejvýraznějších současných domácích umělců.

Ročenka ART+

Obrat českých sálových aukcí v roce 2020 činil 1,01 miliardy korun a odhadem dalších 200 milionů korun utratili sběratelé a investoři v internetových aukcích. Za milionové částky se prodalo 151 obrazů a dalších uměleckých děl a hned dvakrát se loni přepisovala první příčka žebříčku nejdražších děl českých aukcí (aktuálná top 10).

Ačkoliv celkový obrat meziročně poklesl o 27 procent a Index ART+ o 30 procent (více zde), částka potřebná ke koupi deseti nejdražších obrazů byla loni vyšší než kdy v minulosti. Případný zájemce by potřeboval rovných 340 milionů korun (top 10). Zatímco v roce 2016 na stovku nejdražších děl, která představují méně než 2 procenta z celkového počtu prodejů, připadalo 48 procent celoročního obratu, loni to bylo již 64 procent. Tato čísla naznačují, že zatímco ceny nejdražších děl dál rostou, ostatní položky cenově stagnují či dokonce klesají. Celé dvě třetiny loni prodaných děl byly vydraženy za částky do 25 tisíc korun. 
 

Ročenka ART+

Vedle souhrnných dat Ročenka ART+ přináší i řadu dílčích studií věnovaných jednotlivým segmentům trhu, od starých mistrů přes umění 19. století a modernu až po poválečné a současné umění. A také několik studií o vybraných autorech, kteří loni zaznamenali cenové rekordy či výrazný vzestup zájmu. Samostatné kapitoly se věnují také situaci starožitníků, obchodu se starožitnými šperky, numismatice nebo filatelii.

Ročenka ART+ již popáté vyšla ve formě dvou sešitu. První se věnuje aukcím a staršímu umění, druhý sešit se zaměřuje na poválečné a současné umění. Jeho součástí je také J & T Banka Art Index, který přináší žebříček stovky nejvýraznějších autorů současného umění. Již potřetí se na první příčce umístila Eva Koťátková. Nejvíce bodů za zahraniční výstavy loni získal Krištof Kintera, za domácí pak Anna Hulačová (více zde).

Ročenka ART+ je ke koupi ve vybraných trafikách, cena: 149 Kč, rozsah: 1. sešit – 128 stran, 2. sešit – 56 stran. Aktuální Ročenku ART+ i její starší vydání si je možné objednat na adrese predplatne@artplus.cz (přehled starších vydání zde).

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<