Reynek a Sutnar ve Vídni

Dorotheum Vídeň 24. 3. 2020

Vídeňské Dorotheum do své nadcházející aukce moderní a současné grafiky zařadilo i početnou kolekci suchých jehel a monotypů Bohuslava Reynka. S devatenácti nabízenými položkami je vůbec nejpočetněji zastoupeným autorem. Draženo bude také album The Strip Street od Ladislava Sutnara.

Dorotheum Praha 25. 2.–6. 3. 2020

"Bohuslav Reynek je skutečným fenoménem českého umění 20. století. Zatímco poválečné umění šlo cestou nových experimentů, kdy umělci cíleně přetvářeli krajinu, kdy osobní prožitek bolesti znamenal nový prožitek umění, kdy barva oscilovala mezi dokonale hladkou texturou a prudkým malířským gestem, nacházel Reynek hloubku a sílu svého umění v základních vyjadřovacích prostředcích grafika – v linii a v barvě a v základním kameni své opravdovosti a přesvědčení – v Bibli," představuje Reynka mezinárodními publiku katalogový text, který končí konstatováním: "S každým novým známým listem nám Bohuslav Reynek potvrzuje, že jeho nevelké grafické listy jsou velkým uměním."

Základem draženého souboru je 14 grafik z pozůstalosti umělcovy rodinné přítelkyně, Francouzsky Anne Marie Beslier. Ze stejného zdroje pražské Dorotheum před dvěma lety dražilo již více než čtyři desítky grafik (více zde). Dalších pět grafik pochází ze soukromých českých sbírek. Celý soubor byl na přelomu února a března k vidění na výstavě v pražském zastoupení Dorothea.

Bohuslav Reynek: Pieta v parku (Pieta s modrým pozadím), 1955,

suchá jehla a barevný monotyp na papíře, 24,8 x 15,6 cm,
vyvolávací cena: 3 500 EUR (+ 20% provize), Dorotheum Vídeň 24. 3. 2020

Vyvolávací ceny se pohybují od 300 do 3500 eur, v korunách od 8 tisíc do 95 tisíc korun (ceny jsou uváděny bez aukční provize). Nejdražší položkou je rozměrná Pieta v parku z roku 1955 (3500 eur). Na 3 tisících eur budou startovat čtyři další barevné tisky s pašijovými výjevy. Mezi nimi například dosud nedražené grafiky Kristus s rákosem a Pieta u studně z roku 1949. Z nenáboženských výjevů mají nejvyšší vyvolávací ceny drobné zátiší Gladioly z roku 1955 a o pět let starší Předměstí, které jsou shodně nabízeny po dvou tisících eur.

Bohuslav Reynek: Kristus s rákosem, 1949,

suchá jehla a barevný monotyp na papíře, 25 x 16,1 cm,
vyvolávací cena: 3 000 EUR (+ 20% provize), Dorotheum Vídeň 24. 3. 2020

Sutnarovo album The Strip Street z roku 1963 je autorovým prvním výrazným počinem na poli volného umění a stojí na začátku jeho obrazového cyklu Venuší (více zde). Vyvolávací cena je stanovena na 8,5 tisíc eur (230 tisících korun). V aukcích Dorothea v Praze bylo toto album naposledy draženo loni v květnu. Ze stejné vyvolávací ceny vystoupala na 700 tisíc korun na sále. Rekord drží číslovaný exemplář číslo 9, který v roce 2012 stejná aukční síň vydražila za 850 tisíc korun na sále.

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963,

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963, nečíslované vydání ze soukromé edice devíti, 12 serigrafií na papíře, jednotný formát, štoček 50,5 x 30,5 cm, papír 56 x 35,7 cm, vyvolávací cena: 8 500 EUR (+ 20% provize), Dorotheum Vídeň 24. 3. 2020

Položkou s nejvyšší vyvolávací cenou je mužský akt (autoportrét) od Egona Schieleho, litografie z roku 1912. Její vyvolávací cena je stanovena na 12 tisíc eur. Na dalších příčkách jsou s minimálními podáními 10 tisíc eur grafiky Pabla Picassa a Damiena Hirsta. Aukce se uskuteční v úterý 24. března ve Vídni, vzhledem k omezením kvůli pandemii koronaviru, která platí v Česku i v Rakousku, je možné dražit pouze online.

Egon Schiele: Mužský akt, 1912

Egon Schiele: Mužský akt, 1912, edice 200 ks,
litografie na papíře, 41,8 x 21,8 cm,
vyvolávací cena: 8 500 EUR (+ 20% provize), Dorotheum Vídeň 24. 3. 2020

Artslimit 24. 3. 2024

Reynek Bohuslav

Nejdražší bohemika ve Vídni

Nejdražší bohemika ve Vídni

21. prosince 2020

Kresby za miliony a grafiky za statisíce

15. srpna 2018

Z Prahy do Polska

Z Prahy do Polska

14. dubna 2015