Rekordní sezóna pokračuje: 730 milionů za půl roku

Pololetní výsledky, červen 2017

Od začátku ledna do konce června sběratelé a investoři utratili na českých aukcích více než 730 milionů korun, což je dosud nejvyšší obrat za jedno pololetí. Za více než milion korun se prodalo 114 obrazů, soch a prací na papíře.  

aukční katalogy 2017

 

 

Index ART+ během prvního pololetí povyrostl o 16 procent a červen zakončil na novém maximu 1 370 bodů (loni v červnu byl na hodnotě 885 bodů, více zde). Tento výsledek odráží celkový nárůst v objemu trhu a pokračující ochotu kupců přihazovat na nabízená díla. Počty nabízených a prodaných děl se příliš nemění, rostou však ceny.

Zatímco v prvním pololetí roku 2016 aukcemi prošla díla za necelých 480 milionů, letos to bylo více než 620 milionů korun (součet vyvolávacích cen prodaných i neprodaných položek bez aukční provize). To představuje nárůst o 30 procent. Počet nabízených položek přitom meziročně vzrostl jen o 4 procenta, z 11,1 tisíc na 11,6 tisíc nabízených děl. Nového majitel našlo necelých 44 procent z nich, což je lehce nad dlouhodobým průměrem českých aukcí.

Letošní top 10 je tvořeno výhradně díly nad deset milionů korun (více zde), přičemž hned čtyři obrazy se dostaly do desítky historicky nejdražších položek českých aukcí (více zde). Zatím nejdražším obrazem letošního roku je pohled na Prahu od Oskara Kokoschky, který na červnové aukci Arthouse Hejtmánek vystoupala z 43 na 52 milionů korun.
 

Oskar Kokoschka: Praha (Pohled z ateliéru na Petřín), 1936/37,
Oskar Kokoschka: Praha (Pohled z ateliéru na Petřín), 1936/37, 
olej na plátně, 94 x 125 cm,
cena: 52 080 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017
 

 

V nových autorských rekordech byla dražena díla Toyen (36 milionů), Jindřicha Štyrského (23,6 milionu), Jana Preislera (9,5 milionu), Antonína Hudečka (3,8 milionu), Jana Baucha (2,2 milionu), Františka Hudečka (1,92 milionu), Bohumíra Matala (1,7 milionu), Vladimíra Boudníka (1,3 milionu), Jana Kotíka (1,3 milionu) a Jana Merty (1,5 milionu korun).

Tento krátký seznam – byť je neúplný a zmiňuje jen milionové položky – poměrně dobře vystihuje aktuální trendy na trhu s umění. Nejdražšími nadále zůstávají díla klasické moderny (Toyen, Štyrský). Do loňského roku se cenový strop v této kategorii (s výjimkou Františka Kupky) zdál být nastaven na částce 20 milionů korun, to však již zjevně neplatí. Stejně jako loni pokračuje zájem o umění kolem roku 1900 (Preisler, A. Hudeček) a rostou ceny za práce ze 40. let (Bauch, F. Hudeček, Matal). Postupně se rozšiřuje okruh „milionářů“ v kategorii poválečného umění (Boudník, Kotík) a ojedinělé dosahují rekordních cen i současní autoři (Merta).

Rekordem prvního poletí je také výsledek květnové aukce Galerie Kodl, na které se prodalo 92 procent z 230 nabízených položek dohromady za 251 milionů korun. Předchozí rekord ve výši obratu na aukci (z loňské listopadové aukce téže galerie) byl o 80 milionu korun nižší.

 


Související články

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<